Sociální sítě se staly agorou, veřejným prostorem 21. století. Jejich notorickými problémy jsou anonymita a šíření dezinformací. Stejně destruktivně – byť méně okatě – působí i neprůhledná politika mazání příspěvků a účtů na Facebooku, v ČR nejrozšířenější sociální síti. Dlouhodobě je zcela nepředvídatelné, nelogické, nesystematické, nebezpečné a není proti němu odvolání. V řadě uživatelů to vzbuzuje mylný dojem, že v ČR řádí cenzura. Přesto, že Mark Zuckerberg není podřízeným Petra Fialy, vyvozuje naše dezinformační scéna z mazání svých příspěvků Facebookem démonické porušování svobody projevu dnešní vládní koalicí.
Sociální sítě podle dat Datareportalu používá 77 % české populace. Debata o veřejném a politickém dění se v ČR odehrává v podstatě jen na dvou sítích, ostatní slouží spíše jako zábavní prostor. „Oficiální“ sítí je X, dříve Twitter. Zde mají účty politici i instituce a právě přes X úřady i jednotliví aktéři zveřejňují svá prohlášení a vzkazy občanům. X má v ČR 1,40 mil. uživatelů (13,3 % populace). „Obyčejní diskutéři“ v ČR využívají především Facebook. V roce 2023 u nás měl 4,8 milionu uživatelů (45,8 %
populace). Kolem čtyř milionů lidí se podívá na Facebook každý den. Sítě jsou tržištěm, agorou, případně hospodou 21. století.
Notoricky známé problémy: anonymita a dezinformace
Uživatelé Facebooku…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.