
Rychlé šípy - Rychlonožka, Jarka Metelka, Mirek Dušín, Červenáček, Jindra Hojer FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Přestože od prvního vydání Rychlých šípů uplynulo v polovině prosince již neuvěřitelných 86 let, stále zůstává tato pětice v povědomí českých čtenářů. A nejen oni, samozřejmě i jejich protivníci z řad Bratrstva kočičí pracky či desítky dalších vedlejších postav a postaviček. Rychlé šípy se zkrátka za dobu svého života staly doslova kultem a mnohé z jejich hlášek lze dodnes zaslechnout v běžném hovoru, aniž by mluvčí tušil, odkud pocházejí.
Přesně týden před Vánoci roku 1938 vyšel v časopise pro mládež Mladý hlasatel, konkrétně šlo o sedmé číslo čtvrtého ročníku, první díl seriálu o klubu (dnes bychom možná řekli partě) pěti mladých kluků. Následně vyšlo celkem 316 příběhů, a to i přes nepřízeň dvou totalitních režimů, které se naší zemí prohnaly a na dlouhou dobu ji zdevastovaly.
Poprvé byl časopis Mladý hlasatel, a tím samozřejmě i Rychlé šípy, zastaven v roce 1941 nacisty. Do té doby ale stihly ještě vyjít sešity s pětašedesáti úžasnými dobrodružstvími (1940) a kniha Záhada hlavolamu (1941). Fenomén Rychlých šípů byl do ukončení Mladého hlasatele tak značný, že se v letech 1941 a ještě i 1942 objevily i na gramofonových deskách. To byl vlastně jejich první úkrok z „papíru“ do jiné dimenze. Později jej uskutečnily ještě několikrát.
…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.