Rusko dlouhodobě říká, že chce reformovat mezinárodní systém směrem k multipolaritě a rovnoprávnému postavení, které mají nahradit americkou nadvládu. Od plnohodnotné invaze na Ukrajinu z února 2022 je tento argument jakýmsi leitmotivem Putinových projevů o zahraniční politice. Jelikož Spojené státy skutečně jsou dominantním světovým hráčem a ne vždy své postavení využívají způsobem, jenž by budil sympatie, může znít volání Moskvy po větší rovnoprávnosti některým lidem docela rozumně. Je ovšem potřeba si uvědomit, co přesně si pod tímto pojmem ruské impérium představuje a jak tragickou změnu by to představovalo pro menší a střední země.
Současný mezinárodní systém, jenž byl ustaven po druhé světové válce, samozřejmě není dokonalý. Navíc najdeme případy, kdy jeho pravidla velmoci včetně USA ignorovaly. Přesto představuje ohromnou kvalitativní změnu a civilizační skok oproti tomu, jak fungoval mezinárodní systém do roku 1914. Právě návrat k němu je ovšem skutečným cílem ruských snah o údajné zrovnoprávnění.
Snění o věčném míru
Do 19. století bylo vedení války nezpochybnitelným právem každého panovníka. Snaha podřídit způsob řešení mezinárodních sporů alespoň nějakým pravidlům má samozřejmě hlubší kořeny. Minimálně v neformální rovině se podle filozofa Johana Huizingy aplikovala jiná pravidla na konflikty mezi společnostmi, které se považovaly za součást stejného kulturního okruhu, a těmi,…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.