Vloni v říjnu byla prezidentkou Čaputovou jmenována čtvrtá vláda Roberta Fica. Jedním z jejích prvních kroků po získání důvěry bylo hned v prosinci zrušení Úřadu speciální prokuratury, dohlížejícího na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů, včetně korupčních kauz z doby předchozího Ficova vládnutí. Celý letošní rok se pak nesl ve znamení dalších čistek, postupné destrukce dosavadního systému, čím dál většího odklonu od Západu a čím dál větší příchylnosti k Rusku. Proč se to vlastně na Slovensku děje? A hrozí nám něco podobného?
Dnešní podoba Slovenska není dílem jednoho muže nebo úzké skupiny lidí. Přesto se dají změny, které na Slovensku roky probíhaly, dobře znázornit na postavě současného premiéra Roberta Fica. Dne 14. dubna 1987 vstoupil do Komunistické strany Slovenska (KSS), údajně na základě dobrých studijních výsledků. Bylo to na sklonku normalizačního období, kdy už nikdo soudný v žádné ideje komunismu nemohl věřit.
Těžko v tom vidět něco jiného než vstup do kabinky výtahu, jenž měl mladému komunistovi umožnit vertikální pohyb v kariéře směrem vzhůru. Letos jako by Robert Fico symbolicky dokončil svůj životní oblouk – to když se v lednu klaněl u hrobu Gustáva Husáka, dlouholetého generálního tajemníka ÚV komunistické strany a československého prezidenta.
„Vždy s ním byla spojována vzdělanost a inteligence.…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.