Předseda KSČM Vojtěch Filip získal v sobotu večer mandát k dalším čtyřem letům vedení strany. Přes kritiku, která na volebním sjezdu v pražském Top hotelu zazněla, dostal 203 z 353 platných hlasů. Jeho vyzyvatele, bývalého místopředsedu KSČM Josef Skálu, volilo 150 delegátů. Později Skála těsně získal pozici místopředsedy pro ideologickou práci. Stal se jedinou novou tváří v úzké sestavě vedení KSČM, odkud vypadla místopředsedkyně Miloslava Vostrá.
Filip stojí v čele komunistů už 11 let. Před čtyřmi lety v Liberci musel pro vítězství absolvovat dvě volební kola.
Funkci prvního místopředsedy obhájil na sjezdu i dosavadní místopředseda KSČM Petr Šimůnek. V soutěži s jihočeským zastupitelem Petrem Braným získal 263 hlasů, Braný 84. Europoslanec Jaromír Kohlíček se kandidatury na prvního místopředsedu vzdal.
Na místa dalších dvou místopředsedů kandidovalo deset zájemců, delegáti z nich vybírali ve dvou pěticích podle zaměření jejich budoucí funkce. Nakonec funkci obhájil dosavadní místopředseda Jiří Dolejš se ziskem 187 hlasů. Skála získal v druhé pětici 181 hlasů.
Podle části delegátů sjezdu není KSČM dostatečně viditelná. Zazněla i slova o tom, že komunisté nikdy nebyli salónními politiky nebo že se strana nyní soustředí jen na parlamentní politiku a je „béčkem“ sociální demokracie.
„Komunistická strana bude nekompromisním kritikem současné vládní koalice, bude vždycky tou opozicí, která má reálné a realistické návrhy,“ řekl novinářům Filip. Průběh sjezdu podle něj ukáže, že KSČM je dobře připravena na nadcházející volby. Na kritiku z řad delegátů uvedl, že chce víc spolupracovat s občanským sektorem, najít spojence mezi aktivisty. „Jsme připraveni vést velmi silnou neparlamentní politiku,“ uvedl. Je přesvědčen o tom, že směřování strany se po sjezdu zásadně nezmění.
Filipa vyzvali původně pražský zastupitel Ivan Hrůza a bývalý místopředseda ÚV KSČM Skála. V kandidátském projevu ale Hrůza oznámil, že nebude tříštit hlasy, proto podpoří druhého protikandidáta.
Večer delegáti vybrali další dva členy úzkého vedení. Rozhodli o tom, že i nadále v něm budou vedle předsedy a prvního místopředsedy pouze dva místopředsedové, nikoli tři.
Sjezd KSČM bude v neděli pokračovat diskusí o programových prioritách komunistů pro příští čtyři roky.
Spolupráce s StB
Staronový předseda KSČM Vojtěch Filip vstoupil do komunistické strany v roce 1983. Od července 1985 udržoval kontakt s příslušníky Státní bezpečností (StB), nejdříve jako kandidát tajné spolupráce „Vojtěch“. Dne 15. dubna 1986 byl získán jako ideologický spolupracovník StB mjr. Lubomírem Antalem pod krycím jménem „Falmer“. Vojtěch Filip byl řízen oblastním odborem S-StB České Budějovice, součástí I. správy SNB (Správou rozvědky StB). Za tajnou spolupráci s StB, která spočívala především v tipování osob, byl opakovaně finančně odměněn. Angažoval se zejména v akcích StB „Konto“ a „Lora“.
V Akci „Konto“ byla v druhé polovině 80. let na základě zpráv Vojtěcha Filipa sledována příslušníky StB paní Eva Vlasáková, pracovnice podniku zahraničního obchodu Merkuria, který zastupoval národní podnik Sfinx na západních trzích. Na základě Filipových nepravdivých informací, které předal svému řídícímu důstojníkovi mjr. Antalovi, byla podezírána ze založení valutového konta v zahraničí a z důvěrných osobních kontaktů se zahraničními občany. Krajská správa StB na ni vedla v letech 1985–1989 spis prověřované osoby. V podniku Merkuria byla následně podrobena vyšetřování Výborem lidové kontroly.
V akci „Lora“ se Filip snažil v letech 1985–1987 získat důvěru paní Jarmily Vidlákové-Wiesmannové (1955), která se provdala do Spolkové republiky Německo a spolu se svým manželem provozovala noční podnik „Cabaret Carussell” ve městě Waiblingen poblíž Stuttgartu. StB se prostřednictvím Filipa snažila získat informace o vojácích americké armády, kteří působili na nedaleké vojenské základně NATO a podnik navštěvovali. Filip na základě úkolování StB opakovaně při svých zahraničních výjezdech v rámci SSM zmíněný podnik navštívil a napsal manželům Wiesmannovým dopisy, kde je zval k návštěvě Československa. Výsledky akce „Lora“ jsou zachyceny v objektovém svazku, který vedl Oblastní odbor StB v Českých Budějovicích ve spolupráci s centrálou komunistické rozvědky (37. odbor I. S-SNB).