Akce Dozimetr, ve které byla obviněna skupina lidí kolem bývalého pražského náměstka Petra Hlubučka (STAN) a podnikatele Michala Redla, vypukla už před osmi měsíci. Ve společnosti se tehdy strhla velká debata a opozice dokonce volala po rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Vyšetřování ale stále není ukončené a policie zatím nemá jasno.
Korupční kauza začala 15. června 2022 hromadným zátahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na Dopravním podniku hlavního města Prahy, magistrátu, sídle VZP a dalších místech. Celkem je v kauze obviněna více než desítka lidí, momentálně jsou všichni stíhaní na svobodě. Skupina měla ovlivňovat veřejné zakázky a firmy, především dopravní podnik hlavního města, od kterého dostali smlouvy za téměř 114 milionů korun.
Vlna rezignací
Objevily se i informace o kontaktech některých politiků s obviněnými. Na post ministra školství i místopředsedy hnutí STAN rezignoval Petr Gazdík, který měl podle policejního spisu mít vazby na Redla. Europoslanec Stanislav Polčák kvůli známosti s Redlem v hnutí pozastavil členství. Skončil také ředitel České pošty Roman Knapp a ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek. Kritika ale dopadla i na ministra vnitra Víta Rakušana. Opozice požadovala jeho rezignaci, ten ji ale odmítl a postavilo se za něj i jeho hnutí.
V září se potom objevily informace o stycích místopředsedkyně sněmovny Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) s obviněným Zakaríou Nemrahem. Ten šel jejímu manželovi za svědka na svatbě, Mraček si ho vybral dokonce i ke křtu syna. Vildumetzová nakonec svou rezignací zabránila odvolání z funkce, po kterém volali koaliční politici.
Vyšetřování pokračuje
Ani po osmi měsících ale není v kauze jasno. Po počáteční vlně silných reakcí se o kauze příliš nemluví a neobjevují se nové skutečnosti.
Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej deníku FORUM 24 sdělil, že v kauze Dozimetr má podávání informací z trestního řízení vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze.
Státní zástupce Adam Borgula na dotaz deníku FORUM 24 řekl, že se kauza stále nachází ve fázi vyšetřování. „K Vašemu dotazu sděluji, že předmětná trestní věc se nachází ve fázi vyšetřování, a proto není možné sdělovat další podrobnosti,“ uvedl.
Kdo má na starosti audity?
Zastupitelé Prahy už 27. června schválili audit, který má prověřovat zakázky veřejných firem. Zároveň uložili radě města, aby zajistila, že vlastní audity si udělají také příspěvkové organizace, a o to samé žádaly i obchodní společnosti vlastněné Prahou.
Na starost vše dostala Hana Kordová Marvanová, která na ustavujícím zasedání zastupitelstva 16. února oznámila, že se nyní pracuje na zadání pěti auditů. „První kolo předběžné tržní konzultace ve věci hloubkových auditů bylo zadáno 25. ledna a ukončeno 1. února letošního roku. Celkem bylo osloveno 33 subjektů,“ řekla. Druhé kolo skončilo 22. února. „Následně by měl být zadán na přelomu února a března audit na nádraží Nové Holešovice a stanice metra Palmovka. V průběhu března by měly být zadány soutěže na zakázky velkého rozsahu, což se týká těch velkých auditů. Vše probíhá v souladu s usnesením zastupitelstva, které jsme schválili v červnu po vypuknutí kauzy Dozimetr,“ dodala.
Další průběh už ale podle jejích slov nemůže mít na starost ona, protože není v Radě hlavního města. „Nevím, že by se to na zastupitelstvu nějak uzavřelo, ale dle mého názoru to v tuto chvíli musí řešit rada. Tak to bylo i v minulosti, já jsem byla pověřená, ale dělala jsem to jako radní. Teď se budou vyhlašovat ty zakázky, ale zase je to pravomoc rady a musí to řešit ona,“ řekla deníku FORUM 24. „Takže už to nemám na starosti. Chci na to dohlížet jako zastupitelka a ptát se na to, jak to probíhá, ale nemůžu to dělat, protože nemám tu pravomoc, kterou má rada,“ vysvětlila Kordová Marvanová.
Mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz deníku FORUM 24 sdělil, že zadání a řešení auditů dělá obecně magistrát, konkrétně odbor právní podpory. „Bohužel vám ale neumím poradit, zda a případně kdo si převzal tuto agendu z nových členů rady,“ dodal.