V Turecku v současnosti pobývají asi tři miliony lidí, kteří uprchli před občanskou válkou v Sýrii. Podle agentury Reuters se teď mnozí plánují vrátit do Sýrie. Některé země EU pozastavily udělování azylu žadatelům ze Sýrie. Tlak na to, aby se váleční uprchlíci vrátili, poroste. Válkou zničená země ale nedokáže přijmout velkou část z nich v krátké době, protože sama čelí humanitární krizi a musí se postarat o ohromný počet tzv. vnitřně vysídlených.
Po Asadově pádu se v ulicích mnoha měst v Turecku a v Evropě, kde žijí syrští uprchlíci, objevily vlajky povstavlců, kterým se konečně podařilo diktátora vyhnat. Pro mnohé Syřany radost z konce krvavého režimu prozatím přebíjí nejistotu z dalšího vývoje. Cesta ke stabilitě bude ještě dlouhá.
Co nejrychlejší návrat
První se do pohybu dali ti, kteří utekli jen do sousedního Turecka. Často totiž žijí v blízkosti hranic a navíc v provizorních podmínkách. Návrat je pro ně tak teoreticky nejjednodušší možnost. Nicméně pro novou vládu bude nemožné se o tyto lidi postarat bez mezinárodní pomoci.
V Sýrie žije přes sedm milionů lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy, ale neutekli za hranice země. Dalších skoro pět milionů Syřanů pak v listopadu 2024 žilo v okolních zemích, jako jsou Egypt, Irák, Jordánsko, Libanon a Turecko. Naděje v zemích EU, že se teď syrští uprchlíci budou moci rychle vrátit domů, se tedy spíš nenaplní.
Nová vláda, mezinárodní pomoc a stabilita
Návrat uprchlíků bude trvat roky i v případě, že se s novou vládou do Sýrie vrátí stabilita. Podle Evropské rady pro zahraniční záležitosti i Agentury pro uprchlíky při OSN to ale nebude jednoduché a bude to i v ideálním případě trvat roky. Bude k tomu ale potřeba nejen rozumné přechodné vlády v samotné válkou zničené zemi.
Humaniární krize, která v zemi probíhá už od vypuknutí občanské války, svržením Asada nekončí. Jakákoliv nová vláda v Damašku bude potřebovat pomoc ze zahraničí, aby ji měla šanci zvládnout. Poskytnutí pomoci ale zase předpokládá alespoň základní politickou stabilitu.