Petr Pavel absolvoval debatu na CNN Prima News jako standardní prezidentský kandidát západoevropské země – klidně, vyrovnaně a s nadhledem odpovídal na otázky, choval se zcela racionálně a bylo vidět, že je jak na onu diskusi, tak na výkon úřadu prezidenta plně připraven. A tak trochu nespravedlivě věnuji většinu analýzy kandidátského duelu Andreji Babišovi a jeho opravdu smutného výkonu. Když něco nebo někdo funguje – tak jako Petr Pavel v této debatě – není o jeho výkonu mnoho co napsat. Zato když diskutér – jako Andrej Babiš – předvede celou sbírku projevů psychopatologie, je to na esej. Příklad? Babiš prý nepřipustí, aby Rusko napadlo NATO. A Babišův iDnes.cz prý podporuje Pavla. Tu o Karkulce Babiš neřekl.
Základním jevem viditelným na Babišově projevu byl jeho stres. Napětí a nervozita z něj čišely, chvílemi mluvil až vztekle. Už odpoledne – poté, co se ztrapnil v duelu na Novinkách – umístil na svůj FB video, kde se ostře vymezuje proti vládě. A kde se snaží voličům naznačit, že vlastně jde o volbu vlády, ne prezidenta. A – aby byl kýč dokonalý – plká, jak nejsou k sehnání léky pro děti, ať proto jdou lidé volit jeho. Jak by jako prezident sháněl antibiotika, neupřesnil. A celou debatu Babiš prohluboval staré příkopy rozdělující společnost a kopal nové. Jako by nejdůležitějším úkolem jeho prezidentské kandidatury bylo rozeštvat český národ. Obdivuji profesionalitu a přípravu obou moderátorů – byl to těžký úkol.
Začátek byl těžký
Už v první větě si Babiš stěžuje, že 3 miliony občanů nemají zastoupení v parlamentu a že chce s premiérem Fialou spojovat národ. Za dobu prezidentství příštího prezidenta se vystřídají nejméně dva premiéři. Má nějaký program napotom? V druhém vstupu chce hned napadat Pavla a zase si stěžuje. A moderátorka jej už po třetí větě musí vracet do otázky, protože z ní utíká. Poté se začne hádat s moderátorkou a říká, že nepřipustí, aby Rusko napadlo NATO.
20.27 Moderátorka jej opraví a Babiš začne strašit částečnou mobilizací v případě napadení NATO Ruskem, že s tím mladí nepočítají. A proto prý mluví o míru. Když má hájit billboard, že Babiš není voják a nezavleče zemi do války, tak se vymlouvá, že o válce mluví vláda. A uteče z otázky, vylže se a převede téma jinam. Prostě – malý kluk, který zapírá i nos mezi očima a svádí vše na kamaráda Frantu (v jeho případě Fialu). A pak si okázale – jako malý kluk – nevezme od Pavla vytištěný a zarámovaný článek 5 NATO. Petr Pavel mu rámeček opře o řečnický pult a vrátí se na své místo. Babiš už od samého počátku prostě v diskusi ukázal snad všechny známky stressu, co se v hovoru mohou objevit. Že nelžu, z odborné literatury:
Jak se dá na druhém stres poznat?
Zdravotnický server webmd.com jeho příznaky popisuje podrobně, vybírám ty, které byly na Babišově vystoupení zjevné: „Mezi emocionální příznaky stresu patří snadné rozrušení, frustrace a náladovost, pocit přetížení, jako byste ztráceli kontrolu nad situací nebo ji potřebovali převzít, obtížné uvolnění a zklidnění mysli, nízké sebevědomí.“ Andrej Babiš se snad šedesát procent svého času na Primě bránil, byl trvale v afektu, vztekal se a byl v tenzi. A taky se – jak ostatně činí často – zcela nevkusně vytahoval nejrůznějšími zásluhami. Ale stať o stresu pokračuje: „ Mezi fyzické příznaky stresu patří i nervozita a třes, sevřená čelist a skřípání zubů. Mezi kognitivní příznaky stresu patří neustálé obavy, překotné myšlenky, zapomnětlivost a dezorganizace, neschopnost soustředit se, špatný úsudek. Mezi behaviorální příznaky (projevy v chování) stresu patří odkládání a vyhýbání se povinnostem (v případě popisované diskuse neochota přímo odpovídat maskovaná vykrucováním a slovním průjmem, pozn. aut.), nervózní chování.“
Mayo Clinic uvádí podobné příznaky těžkého stresu: „Úzkost. Neklid. Výbuchy vzteku. Nedostatek soustředění. Únava. Podrážděnost nebo hněv. Sociální stažení. Smutek nebo deprese.“
Obrana Babišova
Lidské Já – ego – má řadu obranných mechanismů, aby se v momentě, kde dostává na frak, dokázalo stabilizovat. Tyto mechanismy mají chránit ego, zachovávat vnitřní pocit vlastní hodnoty při konfliktu, kde prohráváme, při neúspěchu, selhání. Pocity neúspěchu jsou nelibé – cítíme při nich vnitřní napětí, úzkost, a především se sami před sebou cítíme jako idioti. Pokud selháváme v duelu, který může rozhodnout v získání prezidentského úřadu, mohou být ty nelibé pocity až trýznivé intenzity. A tak přicházejí na řadu podvědomé obrany ega. Jakési Potěmkinovy vesnice, které mají obelhat vlastní psychiku, uchlácholit nelibý pocit prohry a úzkosti. Mechanismů obran se uvádí až čtyřicet. A všechny pracují v lidském nevědomí, na vědomé úrovni o nich nemáme tušení.
Jeden z takových klasických obranných mechanismů lze demonstrovat kupříkladu na chování nevyoutovaných homosexuálů, kteří podvědomě – aby je nikdo z homosexuality nenařkl – bojují proti Gay Pride a „homosexualismu“. Jiným mechanismem je takzvané přemístění emoce, které nejlépe vystihuje pořekadlo „poslíček nakopl kočku“. Za to, že nám vynadal šéf, seřveme pokladní v samoobsluze.
Známe i kompenzaci – neuspěl jsem v oboru A, tak musím v oboru B být jedničkou. Dalším obranným mechanismem jsou časté projekce – to jest připisujeme negativní a nepřijatelné procesy a postoje v našem vlastním podvědomí svému protivníkovi.
Králem obran je pak regres – v obraně se člověk vrátí k dětským vzorcům chování a začne plácat jako tříleté dítě úplné nesmysly a kompenzační fantazie. Neúspěšný sprinter sní (případně v hospodě vykládá) o tom, jak v příštím závodě na 100 metrů bude v cíli o deset vteřin dřív než jeho soupeři.
V projevech Andreje Babiše byly opakovaně vidět všechny výše popsané obranné strategie ega.
Proband A.B.
Seděl jsem u počítače, bedlivě naslouchal slovům obou kandidátů a k vystoupení Petra Pavla nebylo potřeba dělat si žádné zápisky. Prostě – prezidentský kandidát prezentoval v duelu s protikandidátem svoji vizi výkonu té funkce a svoje vidění světa. Jeho vystoupení by mohl rozebírat politolog nebo ekonom, já nemám kompetence. Generál byl z psychologického hlediska věcný a choval se zcela adekvátně situaci. Není co dodat. Zato projev Andreje Babiše byl hodný výkonu zasloužilého neurotika v těžkém stresu. Slůvkem proband se označují anonymizovaní účastníci psychologického výzkumu, ti, kteří jsou zkoumáni. A tak jsem se při pozorování – omlouvám se generálu Pavlovi – věnoval především zjevným patologickým prvkům v projevu probanda A. B.
Pavla nezná nikdo!
Tak skutečně zněl jeden z dalších Babišových výroků. Od zahájení Prima duelu (v úvodu tohoto článku) byl Babiš v permanentní obraně a regresu. Nesmyslně napadá ty, co varují před Ruskem a jeho vojenskou hrozbou, že nám hrozí přepad z Ruska jako Ukrajině. Ale on, Babiš, mluví o míru! (to už křičí). Pak uráží Pavla, že dehonestuje armádu a policii a začne se vytahovat svým úspěšným bojem proti covidu, kdy byl premiérem. Žádné chaotické momenty v práci své bývalé vlády nepřipouští a těmi výsledky „boje proti covidu“ se chlubí. Jako by voliči na těch 40 000 mrtvých, co zemřelo při Babišově „zvládání“ covidu, zapomněli. Babiš nerespektuje vymezený čas na odpověď, moderátorka jej musí opakovaně přerušovat, a on mluví i přesto dál. Zase jako kluk. Systematicky naříká – je to tady prý nová totalita, co omezuje svobodu slova. FŇUK! A jeho publikum tleská.
Skála byl i nebyl
Řeč je o schůzce s kovaným komunistou Skálou – video viděl celý národ. „Já jsem žádnou schůzku se Skálou neměl,“ říká Babiš a zmateně vykládá, že ta schůzka nebyla z jeho iniciativy. Čisté popření. Regres, návrat do dětského myšlení. A Pavel byl cvičen jako špión, on je nová totalita. A taky Klíma – vládní zmocněnec pro dezinformace – a také Fórum 24! Takové vyznamenání náš list poctilo! Utíkání z otázky a hádky s moderátorkou jsou v projevu Andreje Babiše permanentní. Klid a řád nabízené Pavlem prý jsou nová totalita. A Pavla cvičila KGB. Je to špión! Potom se začne Babiš nápadně hrbit, uvědomí si to, narovná se, a začne mluvit, jak chodí do kostela. A Jezulátko funguje! Pavel je prý kandidát vlády a všichni novináři prý Petra Pavla podporují. Včetně webu iDnes.
Jak Petr Pavel, tak moderátorka o řadě věcí dle Babiše „neví vůbec nic“. A to opakuje, i když mu moderátorka čte ověřená statistická data. Spíná ruce jako při modlitbě, všem skáče do řeči a uráží. A Pavel prý jen umí poslouchat příkazy a je to kandidát vlády. FUJ! „A všichni jsou proti Babišovi“ (doslovná citace). A Fiala taky ničemu nerozumí. Babiš by mu rád dělal zdarma poradce. A moderátorka lže. A s StB nespolupracoval, jeho jméno nikde není. O detailech Babišovy spolupráce s StB vyšly studie a kniha, poznámka autora. Badatelé jsou dle Babiše politici, dělají politiku. Petr Pavel prý někoho kdysi udal. Odkud to ví, ale Babiš nijak věrohodně nedoloží. Kmenta je prohnilý novinář a bral osmdesát tisíc. „Žádnej z nás nebere takový peníze,“ říkal kdysi poslední komunistický náčelník v ČSSR Milouš Jakeš o zpěvácích. Petr Pavel prý odpovídá jako robot a je výborně vycvičený. Na další otázky pak odpovídal zcela mimo téma.
Ten časový údaj v textu – to jsem si zapsal pro kontrolu pro skončení duelu, protože pan velkouzenář řekl tak neuvěřitelný nesmysl, že jsem nevěřil svým uším. Slyšel jsem však dobře. Andrej Babiš zabrání tomu, aby Rusko napadlo NATO. Výsledný dojem debaty na Primě je jednoznačný. Petr Pavel by byl dobrým prezidentem ČR. Andrej Babiš by byl dobrým prezidentem Svazu neléčených neurotiků.