Zhruba čtrnáct milionů korun vyhodilo ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové do kanálu. Exministryně se za své chyby překvapivě neomlouvá, předkládá absurdní konstrukci, že naopak státu ušetřila. Vše se týká od začátku nesmyslné státní loterie Účtenkovka, kterou chtěli Schillerová s Babišem motivovat lidi, aby si od podnikatelů brali účtenky a tím je kontrolovali, jestli poctivě všechny tržby přiznávají.
Účtenkovka byla od začátku propadák. Její smysl byl obludný: Udělat z občanů kontrolory podnikatelů, říci jim, že podnikatelé jsou ti, které je třeba kontrolovat, jestli nepodvádějí. Třídní boj. Schillerová šla po těch, kteří jsou samostatní a po státu chtějí jen to, aby je nešikanoval. Po těch, kteří naopak stát vysávají, jako třeba její šéf, nešla ani omylem.
Zájem o Účtenkovku trvale upadal, zapojovalo se do ní stále méně lidí, až ji ministerstvo zastavilo. Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) přitom platilo i nadále externí firmě za to, že systém udržovala, i když reálně žádná loterie už v provozu nebyla, a nebylo tedy o co se starat a co udržovat. Schillerová svoji chybu, kterou připravila stát o 14 milionů korun, vysvětlila tak, že sice nechala vyplatit 14 milionů za nic, ale díky tomu, že Účtenkovka byla zastavená, tak ušetřila státu 65 milionů, které by vyplatil na výhrách.
Není to všechno. NKÚ připomněl, že přínos projektu Účtenkovka, který celkově stál státní pokladnu téměř čtvrt miliardy korun, je nejasný. Ministerstvo pod vedením Schillerové totiž nedokázalo vyčíslit přínos loterie a to, jak se podepsal na objemu vybraných daní. Žádné překvapení.
Děsivé zjištění, jak uvažuje člověk, který řídil státní finance. Schillerová by měla vyhozených 14 milionů zaplatit ze svého, stejně jako dva miliony, které stáli stát její osobní fotografové.