Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, přišla s novým objevem. Ukrajinci se pokoušejí rozvrátit Rusko dodávkami drog. Jeden by neřekl, že by snad bylo možné v Rusku ještě něco v této věci zhoršit, sama Zacharovová nebudí dojem, že je zcela jasné mysli, ale aspoň to zkusili.
Na svém účtu na telegramu nejdřív Zacharovová shrnula dosavadní ruské pohádky: „Mnoho bylo řečeno o metodách používaných kyjevskými úřady a jejich západními manipulátory a tam je všechno, doslova všechno nejnižší, co si můžete myslet. Počínaje rehabilitací fašismu a konče biologickými experimenty na lidech, ale až donedávna nebylo o jedné z ‚kolejí‘ kyjevské práce příliš slyšet. A to zbytečně, protože se to přímo dotýká i nás a našich občanů.“
Tak teď si můžeme být jisti, že jestli jsme o něčem doposud neslyšeli, nebude to kvůli tomu, že to neexistuje, ale že nám to ještě z Moskvy neohlásili. Po zkazkách o nakažených netopýrech, které Ukrajinci chtěli vyslat na Rusko, čekáme něco obzvláště pikantního, třeba létající mluvící zmije, které Kyjev vypustí, aby v Rusku pomlouvaly velkého V. V. Putina, a kdo nebude souhlasit, tak ho uštknou. Jenže zábavné nápady zřejmě došly, jak hned uvidíme.
Zacharovová píše: „Mluvíme o drogách, přesněji řečeno o nevyhlášené válce, kterou proti naší zemi od roku 2014 vedou ukrajinské bezpečnostní služby. Nejprve čísla. V roce 2014 tvořily syntetické drogy („speedy“ a „soli“) pouze 5 % obratu s nelegálními drogami, loni to však bylo již 60 %. Ukrajinci se stali hlavními dodavateli syntetických drog: 47 ze 67 zaměstnanců drogového syndikátu Chimprom, který byl zlikvidován před několika lety, mělo ukrajinské pasy. Jen v Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou se objem zjištěných syntetických látek v letech 2019 až 2020 zvýšil 20krát. Laboratoře vytvořené Ukrajinci pracují na plný výkon: jedna laboratoř dokáže vyrobit až 30 kg drog (až 300 000 jednotlivých dávek) za 24 hodin – to je obrovský potenciál a kolosální černé peníze.“
Pokud jde o Rusko, nemělo by na sebe ohledně drogové problematiky moc upozorňovat. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil k tomu řekl:
„Světová zdravotnická organizace už léta upozorňuje, že největší trhy s těmito látkami a současně země nejvíc promořené přenosnými nemocemi, které jsou souvisejícím problémem, jsou Ruská federace a Ukrajina. Ta proti tomu za posledních deset let udělala hodně kroků a srazila počet uživatelů na polovinu, v Rusku to stále pokračuje… Už celá léta jsou známa veřejně publikovaná podezření, že je tamější vládní garnitura propojena s drogovou mafií. Tedy tou největší skupinou mezinárodně organizovaného zločinu, ať jde o dovozy kokainu do Evropy, nebo i o výrobu heroinu a jeho vývoz z Afghánistánu do celého světa. Ruská politika proto samozřejmě směřuje k zákazu moderních přístupů k léčbě, jako je třeba metadonová substituce.“
Zacharovová to ale vidí jinak. Pokud má Rusko nějaké problémy, může za to zlovolné ukrajinské spiknutí: „Ukázalo se, že každý z ‚kurýrů‘, ‚odesílatelů‘ a ‚výrobců‘ z Ukrajiny zadržených v naší zemi prošel před odesláním do Ruska stejnou procedurou: rozhovorem s pracovníkem SBU. Ukrajinské speciální služby opět našly potenciální zločince ve své zemi a poskytly jim peníze a vybavení, aby mohli distribuovat drogy v naší zemi. Důraz byl zřejmě kladen na mladé lidi, takže místo klasických opiátů Ukrajinci distribuovali syntetické drogy, sůl a lihoviny, módní mezi teenagery. Zisky z nelegálního prodeje samozřejmě nešly nešťastným ukrajinským kurýrům (kteří, jak ukazují výslechy, byli navíc zastrašováni rodinnými represemi), ale SBU.“
Pak tam ještě Zacharovová píše, že je jasné, že v tomto drogovém tažení Ukrajině pomáhá Západ.
Můžeme tedy čekat, že na svého souseda Moskva ještě hodí odpovědnost za nějaké další chronické ruské problémy. Třeba nízká míra porodnosti u etnických Rusů by se dala vysvětlit přimícháváním antikoncepce do pitné vody v ruských vodárnách. Nepochybně by se našlo několik „odhalených“ zločinců, kteří by se přiznali, že jednali na přímý pokyn z Kyjeva a byli vyškoleni ukrajinskou tajnou službou. Pro méně náročné publikum by se připravila verze, že jsou Rusky ovlivněny tajemným zářením z mobilů zahraniční výroby, a bylo by proto lepší mobily odevzdat úřadům. Pokud by někdo odolal i těmto průzračným vysvětlením, je tu ještě moskevský patriarcha Kirill, který všechno může svést na ďábelské působení odpadlické ukrajinské pravoslavné církve, která ho nechce poslouchat.
Vedení ruského státu budí dojem, že je pod vlivem něčeho, co ovlivňuje vědomí a po čem lidé pak vidí to, co neexistuje. Ať už jde o chemikálie, nebo toxické ideje, by bylo dobré zjistit to včas. V tomto rozpoložení by neměli náčelníci řídit ani moskvič, natož jadernou mocnost.