S velkou radostí uvítala obsluha lehké tažené houfnice M 777 na jihu Ukrajiny munici, kterou jí přinesl Santa. Videopráce obsluhy doprovodila svérázná ukrajinská cover verze písně Let It Snow, známé především v podání Franka Sinatry.
V Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny působí 406. samostatná dělostřelecká brigáda, která zveřejnila videozáznam své práce v rytmu známého amerického vánočního šlágru. Jejich 155milimetrová lehká tažená houfnice britské výroby tentokrát poslala Rusům operujícím za Dněprem výbušný dárek prostřednictvím samotného Santy.
Ukrajinci dosud slavili Vánoce tradičně podle juliánského kalendáře a připadaly na 7. ledna. Po plnohodnotné ruské invazi hrozící zničením jejich národa a země ale mnoho ukrajinských pravoslavných křesťanů začalo podle BBC slavit svátky podle západního modelu, tedy 25. prosince. K západním tradicím se rozhodli přihlásit také výše zmínění dělostřelci, jejich práce má ovšem skryté úskalí.
Ukrajinská artilerie operuje řadou zbraní západní výroby, přičemž analytici hovoří o tom, že válka na jejich území zřejmě ukazuje, že tažené houfnice jsou vinou své obtížné manévrovatelnosti velmi zranitelné a budou patrně stále více nahrazovány samohybnými děly, například francouzskými cézary či švédskými archery, případně raketovými systémy. Je tomu tak proto, že protibateriová palba prošla v poslední době značnou modernizací a vinou rychlé identifikace zdroje palby a takřka okamžité reakce nepřítele má obsluha tažených houfnic jen minimální možnost změnit pozici dříve, než ji zasáhne odvetný úder Rusů.
Zřejmě i z tohoto důvodu usiluje bránící se země o navýšení vlastní výroby samohybných děl a v příštím roce jich chce dodat na frontu až 72. Jak uvedl Forbes s odvoláním na vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, hodlají Ukrajinci v příštím roce vyrábět své vlastní samohybné houfnice 2S22 Bohdana tempem šest kusů měsíčně. Není ovšem jasné, zda zbraně pálící standardní 155milimetrovou municí NATO budou mít dostatek střeliva.
Úloha artilerie přitom zůstává klíčová pro zastavování masových ruských útoků pěchoty a obrněné techniky. Jak uvádí CNN s odvoláním na jednoho z největších výrobců zbraní, německý Rheinmetall, má-li Ukrajina nadále účinně vzdorovat ruské invazi, potřebuje až 1,5 milionu dělostřeleckých nábojů ročně, přičemž USA od začátku konfliktu dodaly do napadené země za první rok a půl konfliktu více než dva miliony dělostřeleckých nábojů a Evropa jich letos na Ukrajinu poslala čtvrt milionu. Zmíněná německá firma mezitím oznámila, že pro příští rok vyrobí 600 tisíc dělostřeleckých nábojů, přičemž před rokem 2022 jich vyráběla 100 tisíc.
Dodávky munice na Ukrajinu ovšem v poslední době váznou, připustil Zelenskyj a také německý ministr obrany Boris Pistorius řekl, že lze již považovat víceméně za jisté, že ani Evropa nebude schopná Ukrajině do března 2024 dodat slíbený milion kusů dělostřeleckých nábojů. Snad i proto jásají dělostřelci na videu nad dárky, které jim doručil „americký“ Santa. Ukrajina doufá, že nedostatek „potravy“ pro svou artilerii do jisté míry nahradí masivní produkcí FPV dronů, jichž hodlá v příštím roce vyrobit až milion. Sílí však obavy, že zamrzlou zbrojní pomoc ze Západu tak či onak zaplatí její vojáci v první linii, a to svými životy a zdravím.