Ukrajina bude uvažovat o zákazu sociální sítě TikTok, pokud to udělají Spojené státy, řekl v pondělí poslanec Jaroslav Jurchyšyn v rozhovoru pro RBC-Ukraine. Americká Sněmovna reprezentantů schválila v březnu návrh zákona, který požaduje, aby mateřská společnost čínského TikToku ByteDance prodala své podíly do šesti měsíců, nebo ztratí přístup na americké trhy. Návrh zákona ještě musí být schválen v Senátu.
Na otázku, zda by Ukrajina také zakázala TikTok, Jurchyšyn řekl, že rozhodnutí USA by mohlo poskytnout Ukrajině základ k následování. Uznal, že zakázat aplikaci by bylo obtížné, a řekl, že proces ve Spojených státech ukrajinští politici stále sledují. Na Ukrajině měla sociální síť na začátku roku 2023 údajně více než 13 milionů uživatelů, napsal web Data Reportal s odkazem na data společnosti ByteDance.
Zákonodárci v USA, kteří jsou proti sociální síti, často poukazovali na její spojení s čínskou vládou. Samotný TikTok ale odmítl, že by schvaloval žádosti čínské vlády o přístup k datům uživatelů v USA.
TikTok byl také široce používán k šíření dezinformací, včetně informací o válce na Ukrajině. Agentura Bloomberg loni v únoru oznámila, že platforma odhalila proruskou dezinformační síť, která cílila až na 100 tisíc evropských uživatelů.
Zákon o nuceném prodeji sociální sítě ve Spojených státech připravovali kongresmani přibližně půl roku, a to i s právníky z Bílého domu. Ujišťují, že je právně v pořádku a má precedens. Před TikTokem dříve varovaly i americké tajné služby.
Firma TikTok se nicméně proti zákonu brání. V prohlášení na začátku března apelovala na své americké zákazníky, že se jedná o porušení svobody slova. „Americká vláda se snaží 170 milionů Američanů zbavit jejich ústavního práva na svobodu projevu,“ uvedla. Zároveň svým uživatelům v USA zaslala zprávu, ve kterém je žádá, aby proti možnému zákazu protestovali u svých zákonodárců. Zřídila dokonce v aplikaci odkaz, přes který se uživatelé mohou telefonicky spojit se zákonodárcem příslušným pro jejich volební obvod.
Aplikace vzbuzuje obavy i v dalších zemích. Na úřadech ji zakázaly některé evropské země, nemohou ji stahovat ani úředníci Evropské komise. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal před rokem varování. „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok,“ uvedl tehdy úřad.