Kromě legendárního „čau lidi“, což je ale spíš dílem Babišových marketérů než jeho vlastním, si předseda vlády nezřízeně libuje i v hojně omílaném rčení o tahu na branku. Každý z jeho nově dosazených ministrů tahem na branku disponuje, a to tak dlouho, než musí lidově řečeno táhnout. Poroučet se z funkce. A nastupuje další, tentokrát už ten dokonalý, který má – to byste nevěřili co – tah na branku. A po něm, když často dříve než později odtáhne, zase další, který… a tak dále a tak dokolečka dokola jako na orloji.
Po Marii Benešové, ministryni spravedlnosti v Rusnokově úřednické vládě, nastoupila v lednu 2014 Helena Válková. V té chvíli zřejmě tah na branku měla, jinak by si tam Andrej Babiš tuto věrnou duši jistě nepřál mít. Ale už po pouhém roce byla přes všechnu svou dojemně prokazovanou věrnost (pro některé až trapnou podlézavost a servilitu) odvolána. A v únoru 2015 její stranický šéf a ministerský předseda v jedné osobě Babiš serveru iHned oznámil: „Válková neměla tah na branku.“
Musel ji tedy vystřídat někdo, kdo „tah“ mít bude. Jak se Andrej Babiš rovněž na počátku roku 2015 vyjádřil pro Lidové noviny nejen o Válkové a jejím úřadu, ale i o záměrech do budoucna: „Od počátku byly v resortu (spravedlnosti) personální problémy s náměstky. Když k tomu přičtete obrovskou byrokracii státu, dá se říci, že ty výsledky nejsou až tak valné. Resort potřebuje větší dynamiku a tah na branku.“
Tímto novým, nastupujícím tahounem na branku se stal Robert Pelikán. Na facebookové stránce hnutí ANO jsme tedy 9. března 2015 mohli číst Babišovo prohlášení: “Naším rezervoárem je celý národ. Lidi neberu z vděku a je mi jedno, jestli jsou mi nakloněni, nebo ne. Jdou k nám pracovat pro stát. Spolehlivost, inteligence, tah na branku, mít svoje názory a nepodléhat tlaku, tak má vypadat ministr.”
Ve skutečnosti sice všechno nasvědčuje tomu, že právě bezmezná loajalita k „majiteli“ hnutí je naopak tím, co v jeho očích činí adepty vhodnými, ale co už – marketing je marketing.
Podobně mluvil Andrej Babiš i o Karle Šlechtové, roku 2017 jmenované do funkce ministryně obrany. „Musí dát do pořádku nákupy v resortu, aby to mělo větší tah na branku,“ nechal se slyšet 7. prosince 2017 pro časopis Týden. „Tah na branku Šlechtová určitě má…“
Brzy už ale ani pro Pelikána, ani pro ni nebylo ve vládě místo. A funkce byla v tahu. Pelikána na ministerském křesle vystřídala Taťána Malá a Karlu Šlechtovou Lubomír Metnar. A ministryní průmyslu a obchodu se stala Marta Nováková. Ano, ta která později proslula svéráznou teorií o tom, že data jsou tak drahá, protože lidi jsou stále jen na wi-fi, a pak mnohem méně zábavným vykázáním zástupce Tchaj-wanu na přání čínského velvyslance z jednání na jejím ministerstvu
Na serveru Info.cz 22. června 2018 jsme tak mohli číst Babišovo zdůvodnění nominace všech tří nových ministrů, tedy Malé, Metnara a Novákové: „K nominaci můžu říct, že jsem vycházel hlavně z uchazečů v rámci jejich intenzity práce, tahu na branku a schopnosti spolupracovat v kolektivu.“
Speciálně o Malé se po jejím jmenování Babiš vyjádřil 29. června 2018 pro iRozhlas: „Myslím, že paní ministryně je pracovitá, má tah na branku, je komunikativní, to je taky důležité a určitě má moji plnou podporu.“
Dlouho to nevydrželo. Taťána Malá se ve funkci ministryně spravedlnosti dlouho neohřála – užila si jí jen dva týdny, přesně od 27. června 2018 do 10. července téhož roku. Chvály svého tahu na branku si tedy moc neužila. Důvodem byl její zjevně nesprávný tah v době studií, kdy se rozhodla opisovat v diplomce o chovu králíků. A nezachránil ji ani její, na šéfku spravedlnosti (!) poměrně nestandardní názor, že přece není důvod vyšetřovat premiérovu trestní kauzu Čapí hnízdo teď, když se přece klidně může pár let počkat, až nebude ve funkci.
Na její židli dosedl Jan Kněžínek. Ten sice, pokud víme, nešvindloval ani neopisoval, ale zničehonic byl čirou náhodou a bez srozumitelného zdůvodnění odvolán právě ve chvíli, kdy policie podala státnímu zastupitelství návrh na obžalobu premiéra Babiše. V úřadu nevydržel ani rok, setrval v něm jen od července 2018 do dubna 2019. Po něm vzala resort spravedlnosti do svých rukou Marie Benešová, což vedlo k řadě demonstrací, a to nejen v Praze, kde protestovaly statisíce, ale i v mnoha českých městech. Babišův „tah dámou“ si tedy u části české veřejnosti chválu rozhodně nevysloužil.
V dopravě se u nás rovněž táhne na branku, netáhnou se jen mnohakilometrové kolony po dálnicích. Dan Ťok, ministr dopravy, proslulý svým upřímným úžasem nad tím, že v zimě padá sníh, setrval v úřadu až příliš dlouho, čtyři a půl roku, než se v dubnu 2018 konečně veřejně přiznalo, že jeho jmenování moc dobrým tahem nebylo. Řidiči uvěznění na několik hodin na vymrzlé dálnici jistě souhlasili.
Zachránit to měl Vladimír Kremlík. Jak jinak – muž s tahem na branku. Ale ani tohle tak moc nevyšlo. 20. ledna 2020 podal premiér Andrej Babiš návrh na jeho odvolání z čela Ministerstva dopravy kvůli pochybením v zakázce na IT systém k dálničním známkám.
„On si tu chybu nepřipouští. Je pracovitý, má tah na branku, ale toto manažersky nezvládl,” sdělil o Babiš o Kremlíkovi novinářům.
Ministerstvo dopravy po něm přebere vicepremiér Karel Havlíček, zřejmě jako „vedlejšák“ k Ministerstvu průmyslu a obchodu, které už vede. Podle Andreje Babiše navíc nemá jít o opatření dočasné, nýbrž stálé. Abychom se ale nemuseli trýznit pochybnostmi, můžeme nahlédnout do rozhovoru Andreje Babiše pro server Novinky z 18. května 2019. A můžeme být klidní. Má ho! „Celý život se snažím obklopovat lidmi, kteří jsou lepší než já,“ svěřuje se premiér Babiš. „Pan Havlíček je jedním z nich, pokud jde o pracovní výkon a tah na branku.“
Není tedy divu, když se někomu vloudí otázka, jestli by nebylo lepší, kdyby někteří lidi spolu šli třeba na tah než do vysoké politiky.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.