I když se očekávalo, že dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) v pátek kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku zavede nová opatření, nakonec kabinet posvětil pouze dvoukolové plošné testování školáků. U dalších omezení chce mít podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vláda posvěcení svých nástupců z pětikoalice. Imunolog Václav Hořejší i epidemiolog Marek Petráš ovšem před jakýmkoli čekáním varují, deníku FORUM 24 také řekli, jak se podle nich epidemie v Česku bude dál vyvíjet a jaká opatření by bylo žádoucí zavést.
„Zdá se mi, že už není poptávka po přísných opatřeních, že se politici bojí. Podle mého názoru by bylo třeba například na dva týdny udělat něco podobného jako při jarní vlně před rokem. To, čemu jsme trochu nesprávně říkali lockdown – omezení pohybu osob, zavření restaurací, služeb. To by určitě snížilo počet (nakažených), ale stejně by to nebylo definitivním řešením. Tím je očkování, jehož efekt se ale také nedostaví rychle, ale třeba až za měsíc,“ zamýšlí se imunolog Hořejší.
Nadějí podle něj mohou být i účinná antivirotika, tedy léky, z nichž dva se v poslední době jeví jako nadějné. „Ale mám dojem, že jak vláda, tak většina lidí je srozuměna s tím, že to necháme takzvaně promořit, kdy je jen potřeba docílit toho, aby to promoření nebylo příliš rychlé, aby těžkých případů a hospitalizací nebylo najednou moc, aby se nezahltilo zdravotnictví. A že když se to roztáhne do několika týdnů, tak to sice bude stát několik tisíc životů a (způsobí to) problémy ve zdravotnictví, ale asi podle mínění většiny lidí i politiků je to menší zlo než zakazovat chození do hospod a na hokej,“ neodpustil si rýpnutí expert.
Sám Hořejší by zavedl povinné očkování proti covidu, minimálně u vybraných profesí. „K tomu tedy možná dojde. Ale nic z toho nemá šanci, že to uspěje rychle. Důležité je, kolik je těžkých případů, hospitalizací, úmrtí. Ale i to se dozvíme za 14 dní, za tři týdny, kolik jich bude při tom současném stavu, protože tohle má zpoždění,“ zmínil imunolog. Připouští, že průběh této vlny může být díky očkování lepší, protože populace ohrožená těžkou formou nemoci je několikanásobně menší než dřív. Jedním dechem ale Hořejší dodává, že mutace viru delta je mnohem agresivnější a nakažlivější, což vede k tomu, že se mohou nakazit i očkovaní lidé. I když u nich je průběh nákazy zpravidla velmi mírný.
Neochotě vlády k zavedení dalších protiepidemických opatření nerozumí ani epidemiolog a přednosta Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Petráš. „Stav, který teď zažíváme, je téměř explozivní epidemie. Obávám se, že příští týden budeme počítat 20 tisíc (případů) denně. Takže bych očekával, že by dosluhující vláda měla přijmout možná i nemilá opatření, jiná šance není. Došlo ke zvratu, nemocnice se plní. Testování dětí je hezké, ale rozhodně to není opatření, které by aktuální situaci zvrátilo,“ má jasno Petráš.
Je podle něj tak čas zavést nošení roušek, dodržovat také rozestupy, používat dezinfekci. „A začíná to vypadat i na dílčí omezování mobility, i když rozsah odhadnout neumím. Do vyhlášení nouzového stavu se asi nikomu zatím chtít nebude,“ odhaduje Petráš. Domnívá se, že pomoct může přeočkování třetí dávkou vakcíny. A to nejen u ohrožených skupin, ale i u většinové populace, aby se kompenzovala časem klesající ochrana vakcinace.
„Teď na podzim vidíme, jak to (epidemie) dramaticky roste. A máme bohužel tu smůlu, že na rozdíl třeba od Izraelců, kteří udělali opatření, tak my jsme kvůli volbám v situaci, kterou bych hodnotil jako bezvládí. Opatření, která se zavádějí, jsou spíše banálního charakteru, navíc se dle mého názoru nedodržují a všechno se to tak míjí účinkem,“ shrnuje epidemiolog.
Cestou by podle něj mohlo být například testování i očkovaných lidí. „Izraelci šli tak daleko, že dokonce řekli, že očkování dvěma dávkami platí jen šest měsíců. Je to možnost, kterou lze také aplikovat, i když dopředu vím, že je to s pachutí toho, že lidé, kteří se nechali očkovat dvěma dávkami s tím, že jsou plně chránění, by se vrátili zpět na začátek. A nedostanou-li třetí dávku, tak jsou skoro ve skupině neočkovaných. Začíná se ukazovat, že bez třetí dávky jsme jen v půli cesty,“ přemítá Petráš. „Spoustu věcí jsme nevěděli, dovídáme se je každý den, přichází nové informace i upřesnění, musíme se v tom snažit zorientovat,“ nabádá expert k trpělivosti.
Každopádně si Petráš myslí, že zavedená opatření by měla být mnohem razantnější než ta aktuální a „včera bylo pozdě“. „Ten exponenciální nárůst zatím nic nebrzdí, není žádný nárazník. A než budeme analyzovat, proč se to děje, je třeba to zastavit. Mám dojem, že když se nic neudělá, tak na konci listopadu můžeme mít třicetitisícové denní přírůstky,“ varuje epidemiolog. „Jsme tak trošku jako utržení ze řetězu, i když ještě není vyhráno. Jestliže patogen stále koluje v populaci v masivním měřítku, tak musíme kromě očkování používat i další prostředky, které budou nákazu brzdit,“ nepochybuje expert. I jeho překvapilo, jak po velmi nadějném létě epidemie covidu znovu nabrala na síle. Prý bláhově očekával, že nových případů bude deset tisíc za měsíc, ne stejný či vyšší počet denně.