Kreml v neděli obvinil Spojené státy ze zasahování do vnitřních záležitostí Ruska a bagatelizoval rozsah víkendových protestů, kdy se desetitisíce lidí sešly na podporu vězněného opozičního politika Alexeje Navalného.
Více než 3500 demonstrantů bylo v sobotu zadrženo při protestech po celé zemi a několik jich bylo zraněno při střetech s policií v Moskvě poté, co Navalnyj vyzval ke shromáždění proti dvacetileté vládě prezidenta Vladimira Putina.
Západ široce odsoudil „tvrdou taktiku“ použitou proti demonstrantům a francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian prohlásil, že nedělní masové zatýkání demonstrantů bylo „nesnesitelnou urážkou“ a „sklouznutím k autoritářství“.
Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell řekl, že unie bude o „dalších krocích“ jednat v pondělí.
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v neděli obvinil americké velvyslanectví ze zasahování do vnitřních záležitostí Ruska poté, co ambasáda zveřejnila a rozeslala občanům USA v Rusku „výstrahu“ doporučující vyhnout se protestům. „Tato vyhlášení jsou samozřejmě nevhodná,“ řekl Peskov státnímu televiznímu kanálu. „A nepřímo samozřejmě jsou naprostým zásahem do našich domácích záležitostí,“ dodal.
Mluvčí amerického velvyslanectví řekla, že ambasády a konzuláty USA po celém světě běžně vydávají americkým občanům bezpečnostní zprávy. „Je to běžná rutinní praxe diplomatických misí mnoha zemí,“ řekla v neděli agentuře AFP. Americké velvyslanectví v Moskvě v sobotu také uvedlo, že Washington podporuje „právo všech lidí na pokojný protest, svobodu projevu“.
Peskov rovněž obvinil organizátory protestů, že se snaží „rozhoupat loď“, a uvedl, že počet lidí, kteří demonstrovali, bledne ve srovnání s Putinovými stoupenci. „Hodně lidí volí Putina,“ řekl Peskov a poukázal na loňský ústavní plebiscit, který osmašedesátiletému Putinovi umožnil zůstat u moci až do roku 2036.
Navalnyj, Putinův nejvýraznější kritik, byl zatčen po návratu do Moskvy minulý víkend po několikaměsíčním léčení v Německu, kde se zotavoval po útoku téměř smrtelnou dávkou nervově paralytického jedu novičok vyvinutého Sověty. Navalného spolupracovníci poté vyzvali k sobotním nepovoleným protestům, které měly po celém Rusku nebývalý rozsah a uskutečnily se ve více než 100 městech. Podle odhadů novinářů AFP přibližně 20 000 lidí protestovalo v Moskvě a více než 10 000 v Petrohradě. Shromáždění se konala také v řadě dalších zemí včetně Francie a Litvy.
Leonid Volkov, šéf Navalného regionální sítě, účast ocenil. „Jsem rozhodně hrdý, velmi ohromený a inspirovaný,“ řekl agentuře AFP. Navalného tým doufá, že příští víkend uspořádá další shromáždění.
Mnozí účastníci protestů uvedli, že je rozhořčila odhalení Navalného protikorupční nadace o opulentní nemovitosti u Černého moře, kterou si údajně nechal postavit Putin.
Dvouhodinové video uvádí, že Putin vlastní „nejdražší palác na světě“ a je financovaný prostřednictvím rozsáhlého korupčního schématu. Video na YouTube má zatím více než 80 milionů zhlédnutí. Mluvčí Kremlu Peskov ovšem prohlásil, že luxusní sídlo u Černého moře je „soukromý“ majetek a nemá s Putinem nic společného.