Počet kybernetických incidentů v Česku byl loni znovu rekordní. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jich eviduje 268. Meziročně je to o šest víc. Dlouhodobý trend tak zůstává vzestupný. ČTK to řekl ředitel úřadu Lukáš Kintr.
„Nejčastějším typem útoku je ten, který cílí na dostupnost, primárně jde o DDoS útoky. Za většinu z těchto útoků jsou zodpovědné ruskojazyčné hacktivistické skupiny, jejichž DDoS kampaně představují nejviditelnější trend v období po ruské invazi na Ukrajinu,“ uvedl Kintr. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Právě tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda v únoru 2022.
Dlouhodobě přetrvávající hrozbu představují podle ředitele i ransomwarové útoky. Těch NÚKIB eviduje spíše nižší jednotky každý měsíc. „Ačkoli ransomwarové útoky stály pouze za necelými 11 procenty všech evidovaných incidentů, z hlediska dopadů jde o velmi závažnou hrozbu. Kromě úniku citlivých informací občanů i klientů mohou vést k zašifrování dat, což může skončit až dočasným pozastavením výroby či poskytování služeb,“ uvedl Kintr.
Jak fatální dopady může takový útok mít, lze podle něj vidět v těchto dnech třeba na slovenském katastrálním úřadě, který takový kyberútok zcela ochromil. „Samozřejmě to s sebou nese reputační nebo finanční újmu poškozeného subjektu. Během podzimu loňského roku náš úřad evidoval více než dvojnásobný nárůst těchto útoků oproti průměrným hodnotám. Nejspíš se však nejednalo o koordinovanou kampaň, ale o zvýšenou aktivitu různých útočníků,“ uvedl Kintr.
V kontextu nových trendů lze pak podle něj obecně říci, že lze vidět promítání různých globálních trendů do českého kyberprostoru, ať už jde právě o ransomwarové útoky, hacktivismus v kontextu různých konfliktů či neustále narůstající kyberkriminalitu. „Největší hrozba může být potom pro každou organizaci odlišná, nicméně bude spadat do jedné z výše popsaných kategorií,“ uvedl Kintr.
Pokud jde o jednotlivé měsíce, NÚKIB evidoval zvýšený počet kybernetických incidentů například o prázdninových měsících, kdy jich bylo v každém z měsíců více než 30. Rekordní byl ale říjen se 47 kybernetickými incidenty. Za rok 2023 NÚKIB evidoval 262 kybernetických útoků. Oproti roku 2022 se 146 útoky to byl skoro dvojnásobek.