Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice Evropské unie, byl loni nejnižší od roku 2021. Proti roku 2023 poklesl o 38 procent. Uvedla to v úterý unijní pohraniční agentura Frontex, podle níž loni do zemí EU přišlo bez potřebných dokladů 239 000 lidí. Největší pokles zaznamenaly úřady u migračních tras přes západní Balkán a centrální Středomoří, naopak přibylo migrantů přicházejících ze západní Afriky a přes hranice Ukrajiny a Běloruska.
„Přes trvající migrační tlak se díky posílené spolupráci EU s partnery podařilo významně snížit počet přechodů vnějších evropských hranic,“ uvedla agentura. Podotkla zároveň, že méně migrantů do EU nelegálně mířilo naposledy v roce 2021, kdy jejich nízký počet souvisel s doznívající pandemií covidu-19.
Nejvýraznější pokles nastal na západobalkánské trase, kde ubylo 78 procent nelegálních překročení hranic, v centrálním Středomoří u břehů Itálie se pak jejich počet snížil o 59 procent. Za nově rizikovou oblast je podle agentury možné považovat východní pozemní hranici EU, kde přes Polsko a pobaltské země mířilo do unie o 192 procent více lidí než předloni. Touto trasou se do EU dostávají zejména Ukrajinci, ale i Etiopané či Somálci. Hraniční země EU vidí v přílivu těchto migrantů snahu ruského a běloruského režimu využívat je k vedení hybridního boje.
Vzrostl i počet lidí mířících do EU přes východní Středomoří. Trasu přes Řecko využilo loni o 14 procent více migrantů, zejména ze Sýrie, Afghánistánu či Egypta. O 18 procent pak přibylo lidí snažících se dostat ze západní Afriky na španělské Kanárské ostrovy. Přicházeli hlavně z Mali, Senegalu či Maroka.