Globální nárůst počtu imigrantů ostře odsoudil šéf agentury OSN pro uprchlíky. Vlády by podle jeho názoru měly řešit základní příčiny problému a uprchlíky nepolitizovat. Lidé v těchto dnech opouštějí své domovy zejména kvůli válkám v Súdánu a Gaze. Válečné konflikty ale přispěly také k migraci v Demokratické republice Kongo a Myanmaru. Největší krize v souvislosti s vysídlováním lidí zůstává nadále v Sýrii.
Podle agentury OSN pro uprchlíky bylo nuceno kvůli válečným konfliktům, násilí a pronásledování opustit své domovy již 120 milionů lidí. Šéf této agentury Filippo Grandi prohlásil, že jde o „strašnou obžalobu světa“. Dále pak zmínil, že k nárůstu migrace přispěly nové konflikty v Súdánu a Gaze.
Podle BBC Grandi vyzval světové vlády, aby uprchlíky nepolitizovaly a nepřistupovaly k rychlým řešením situace, jako je například uzavření hranic, což prý problém nevyřeší. Místo toho vyzývá země, aby spolupracovaly na trvalejších řešeních.
Podle agentury OSN se vinou starých i nových krizí od dubna letošního roku zvýšil počet uprchlíků. V Súdánu prý například více než rok trvající válka mezi znepřátelenými generály donutila k migraci více než devět milionů lidí.
V Gaze pak kvůli konfliktu Izraele s Hamásem opustilo své domy 1,7 milionu lidí, což je 75 procent populace. Nejvíce však migraci stále ovlivňuje konflikt v Sýrii, který trvá již od roku 2011. O domov zde přišlo zhruba 14 milionů lidí. Dalších několik milionů se kvůli loňským bojům rozhodlo opustit území Demokratické republiky Kongo a Myanmaru.
„Pokud nenastane posun v mezinárodní geopolitice, tak počet vysídlených lidí, který se od roku 2012 téměř ztrojnásobil, pravděpodobně dále poroste,“ sdělil Filippo Grandi. Dále pak dodal, že ne všichni uprchlíci odešli do bohatých zemí. „Naprostá většina uprchlíků odešla do sousedních zemí a zemí s nízkými a středními příjmy,“ vysvětloval a obvinil všechny státy, které rozpoutaly válku, z porušení mezinárodního práva.