Centrum pro lidská práva v Íránu se sídlem ve Spojených státech amerických uvedlo, že se počet politicky motivovaných poprav v Íránu dramaticky zvyšuje. Úřady podle něj používají v době nepokojů, které by měly pro islámské vedení představovat největší hrozbu od roku 1979, trest smrti jako taktiku zastrašování a odplaty.
Centrum pro lidská práva v prohlášení zveřejněném 2. srpna dokládá, že bylo v Íránu za posledních deset měsíců popraveno 17 mužů, a to nezákonně, za různé politické zločiny. V červenci bylo sedm z nich popraveno za účast na protestech proti smrti Mahsy Aminiové. Většina z nich měla být v mladém věku.
Počet poprav v Íránu prudce vzrostl právě v důsledku rozsáhlých protestů po smrti 22leté Kurdky Aminiové v září loňského roku. Ta byla mravnostní policií zatčena z důvodu, že údajně nedodržovala islámský kodex. Svědci uvedli, že byla ve vazbě bita, ale úřady nevhodné zacházení popřely. Namísto toho uvedly, že příčinou její smrti bylo „náhlé selhání srdce“.
„Postoj mezinárodního společenství musí být k íránským úřadům zřetelný. Pokračování jejich vražedného řádění povede k mimořádnému zintenzivnění politické a ekonomické izolace islámské republiky,“ řekl Hadi Ghaemi, výkonný ředitel centra s tím, že bez pevné koordinované mezinárodní odpovědi dává svět tomuto masakru zelenou.
Podle organizace bylo stíhání jednotlivců a jejich soudní procesy nezákonné a vážnými způsoby při nich docházelo k porušování jejich lidských práv. Bylo jim například upřeno právo na právního zástupce, kterého si nesměli sami zvolit, což by mělo íránské právo garantovat.
Podle Ghaemiho je cílem těchto nezákonných poprav vymýtit v Íránu nesouhlas a zasít mezi obyvatelstvo strach. „Vlády a mezinárodní organizace hrají klíčovou roli při vyvíjení tlaku na íránskou vládu, aby tyto státem povolené vraždy zastavila,“ apeloval.
Amnesty International uvedla, že teheránský režim popravuje více lidí než kterákoli jiná země na světě s výjimkou Číny.