Miloš Zeman odmítl nominanta ČSSD na ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Nemá ho rád. Není divu, sociálnědemokratický europoslanec totiž v prezidentské volbě podpořil Jiřího Drahoše a dostatečně tak prezentoval vztah k současné hlavě státu. A to se nezapomíná. Poche se ovšem rozhodl zpytovat svědomí a vydat se za Zemanem. Patrně s omluvou a pokáním.
Adept na šéfa české diplomacie jasně pochopil, že pokud chce usednout na ministerstvu, musí ihned změnit svůj přístup k současnému prezidentovi a do budoucna upustit i ze svých názorů. Třeba chvála uprchlických kvót není cestou, kterou by se měl vydávat, když zahraniční politika naší země míří jiným směrem.
Ale především, musí se naučit, že se všechny mediální výstupy, včetně těch na Parlamentních listech, kde si zřejmě Zeman přečetl o Pocheho podpoře migračních kvót, konzultují s předsedou strany, který bude mít přesně nadiktováno od Andreje Babiše, jaký je společný, tedy především oligarchův, zájem, podle něhož se reaguje.
Nyní ovšem musí možný ministr narovnat vztahy na Hradě a to nebude nic lehkého. Zřejmě ani nepomohou výroky „Zeman je silná osobnost zahraniční politiky“, nebo „budu naslouchat jeho zkušenostem“, které Poche pronesl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Prezident má totiž sloní paměť a obzvlášť dobře si vzpomíná na „zrádce“, kteří mu během jeho politické kariéry nepomohli, nebo dokonce zkřížili cestu. Tím, že podpořil Drahoše, se k nim přidal i Poche.
Zdá se to naprosto neprůstřelné, ačkoliv Ústava hovoří jasně: Článek 68 (1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně. (2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. Zeman však Ústavu používá „kreativně“ a vždy jen tak, jak to vyhovuje jemu.
Vzhledem k tomu, že s Pochem mají problém i komunisté, jejichž předseda Vojtěch Filip zpochybňuje europoslancova hlasování v Evropském parlamentu, zdá se, že bude muset Jan Hamáček najít nového adepta na ministra. Podrážděné vedení KSČM je totiž schopné po hádkách o zahraniční vojenské mise klást další podmínky pro podporu vlády.
Ačkoliv se předseda ČSSD v prvním kole „boje o Pocheho“ postavil za svého stranického kolegu, při dalších jednáních patrně ustoupí. Stále totiž nezná výsledek referenda sociálních demokratů a doufá, že jednání o koalici s ANO dospějí do pro socialisty potřebného konce. A v tom případě nemůže lpět na jednom jménu, i když by to ukázalo silného předsedu. Tím však Jan Hamáček není.