Rusko předběžně schválilo první vakcínu proti novému koranaviru na světě. O jejich údajích ale existují pochybnosti. Podle kritiků se některé výsledky studie zdají, jako by si výzkumníci pomáhali Photoshopem. To by ovšem mohlo mít vážné následky, protože se chystá masové nasazení vakcíny ještě před řádným provedením poslední nutné fáze testování.
O nové vakcíně Sputnik V byla zveřejněna studie v prestižním časopise Lancet. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že očkována byla i jeho vlastní dcera. Pokud by Rusové skutečně měli takové prvenství, bylo by to pro ně dobré nejen ze zdravotního hlediska, ale jde také o prestiž. Jenže odborníci ve světě mají pochybnosti. O problémech pojednává článek na webu Spiegel.de.
Abnormality začínají druhou částí studie, tvrdí vědci kolem známého molekulárního biologa Enrica Bucciho. Dotyčné oblasti jsou zakroužkovány jasnými barvami. Je tam v souborech dat patrný číselný vzorec. Několik testovaných subjektů mělo ve střídavých dnech přesně stejnou hladinu protilátek v krvi. Hodnota T buněk, které mají bojovat proti koronaviru, je také stejná. Přitom subjekty dostaly různé formy vakcíny.
Je to náhoda? Biolog Bucci tvrdí, že je vysoce nepravděpodobné, aby v jednotlivých skupinách vyšla přesně stejná čísla, když jsou testovány různé věci. „Je to jako házet kostkou a získat několikrát přesně stejnou posloupnost čísel,“ řekl pro web Moscow Times.
Data vypadají, jako by byla upravena pomocí Photoshopu, tvrdí Andrea Cossarizza, imunolog z italské univerzity v Modeně. Čísla jsou příliš podobná, výsledky jsou statisticky nepravděpodobné. Společně s dalšími vědci zaslali otevřený dopis časopisu Lancet, ve kterém požadují zveřejnění primárních údajů.
Otevřený dopis vyslovuje zatím jen podezření, dotaz položený mezi vědci. Důkaz nějaké manipulace tu zatím není. Je ovšem pravda, že signatáři jsou renomovaní vědci. Časopis, který studii publikoval, je ale také proslulý. Než jsou nějaké výsledky v „Lancetu“ zveřejněny, musí obstát v kontrole nezávislých kolegů.
„Pro vědce to znamená: Stáhněte si kalhoty,“ komentuje to pro Spiegel.de Clemens Wendtner, specialista na infekční choroby z mnichovské kliniky Schwabing. On sám již publikoval v odborných časopisech, jako je třeba „Nature“. Je třeba, aby byly zveřejněny všechny údaje. Proto je pak příloha řady studií často mnohem delší než samotný text. Výsledky výzkumu mohou zkontrolovat pouze lidé, kteří mají k dispozici všechna data.
Výzkumníci odpovědní za „Sputnik V“ pracují v moskevském Ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Zatím neposkytli svá data veřejnosti.
„Ve skutečnosti by to měl být standardní postup při hledání vakcín proti koronaviru,“ říká Clemens Wendtner. Koneckonců, lék by měl být podáván milionům, ne-li miliardám lidí. „Klíčovou otázkou nyní bude, jak probíhal proces ověřování před zveřejněním a zda Lancet měl nějaký přehled o nezpracovaných datech.“
„Lancet“ požádal autory studie o vyjádření, aby se vzniklé otázky vysvětlily. V tom lepším případě by šlo pochybnosti rychle rozptýlit. Ale co když se to nestane?
„Kolegové kolem Bucciho se již na údaje velmi pečlivě podívali,“ říká Wendtner. Identické hladiny protilátek mohou být stále vysvětlitelné, ale stejné hodnoty jsou zvláště patrné při detekci T buněk. „Normálně něco takového ve studiích nevidíte.“ To ještě není důkaz nějaké manipulace, ale je to rozhodně důvod se na nezpracovaná data podívat.
Ruská vakcína není jediný případ, kdy už došlo k objednávkám, aniž byly provedeny potřebné studie třetí fáze testování. V závěrečné fázi schvalování se látka vstřikuje desítkám tisíc testovaných osob, aby se odhalily možné vedlejší účinky. Jenže na rozdíl od jiných vakcín má „Sputnik V“ jakési prozatímní schválení. První celostátní masová imunizace je plánována na konec roku. Má jít o příslušníky systémově důležitých profesí, jako jsou zejména učitelé a lékaři. Ti mají být očkováni ještě před dokončením závěrečné fáze testování.