Lidé jsou už z roušek otrávení, best in covid, WHO by měla o Česku mlčet. To jsou známé, ani ne dva měsíce staré výroky premiéra Andreje Babiše, kterými plnil mediální éter, aby zlehčil nepřipravenost jeho vlády na podzimní vlnu. A zatímco na konci léta do televizních kamer vysvětloval, že opatření navržená epidemiology vlastně nejsou vůbec na místě, koronavirus nenápadně sílil. Na rozvolnění si lid až příliš nezodpovědně zvykl, a proto tu dnes máme tisíce nakažených denně.
O tom, jakou přípravu si na začátek školního roku dělal marketingový tým premiéra Andreje Babiše, jsme psali na konci srpna. Hnutí ANO tehdy rozesílalo do e-mailových schránek příznivců speciální dotazník, ve kterém si ověřoval jejich momentální nálady a postoje k aktuálním záležitostem. Zkoumali, co si obyčejní občané myslí o koronaviru, zda se ho bojí, jestli vítají nějaká epidemiologická opatření nebo v kterých prostorách by snesli nošení roušek.
Měl to být geniální tah před volbami – dát na rozhodnutí lidu a udělat ze sebe ještě pěknějšího politika, který provádí populární opatření, a tlačit tím celé hnutí ANO do pozitivního světla voličského podvědomí.
Jenže důležitá opatření prostě nemohou být ovlivňována bezduchým marketingem – to možná fungovalo, když se zemi dařilo a závažné průšvihy vlády by se tak případně projevily až se zpožděním několika let. Ne však v době, kdy se světem šíří nebezpečný virus a země je v hluboké krizi.
„Lidé jsou už otrávení z různých nařízení, proto si myslím, že teď jsme rozhodli správně. Rozhodnutí se budou řídit podle semaforu, a pokud by se situace zhoršila, budeme okamžitě reagovat. A opakuji, že já jsem odpovědný za to, jak bude fungovat vláda a ministři,“ řekl Babiš v rozhovoru pro deník Právo. Za tento marketingový experiment byl však masivně zkritizován.
Volby, roušky, best in covid
„To nejhorší, co mohlo potkat covid-19, jsou volby do krajů. A bylo by dobré, kdybyste s tím skutečně přestali,“ řekl před volbami Babiš.
Premiér se voleb bál. Sám nečekal příliš zásadní úspěch, protože si dobře uvědomoval, že by mu lidi nemuseli odpustit masivní přešlapy v posledních měsících. Spolehlivý populismus a nulová sebereflexe ale nakonec zapůsobily a obavy nenaplnily: hnutí ANO získalo od voličů podporu v deseti ze třinácti krajů v Česku a polepšilo si také v počtu mandátů.
Hůře to pak dopadlo se samotnou možností vládnout. ANO si musí v některých krajích navykat na zcela novou opoziční pozici, protože si ke společnému vládnutí velmi těžko hledá koaliční partnery.
Připraveni nepřipraveni
Před volbami ale Babiš dělal všechno pro to, aby se jeho image pod náporem vládních neúspěchů úplně nezhroutila. Nejdříve to byla samochvála. Razantní opatření totiž skutečně snížila počet nakažených na minimum.
„Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni,“ řekl začátkem června na tiskové konferenci k průběhu epidemie a slíbil, že plošná opatření už nikdy nezavede. Kritizoval opozici, že se ho snaží jen zdiskreditovat a straší – nebylo prý absolutně třeba vytvářet jakýkoli speciální plán. Vše je pod kontrolou.
V polovině září, když se tato lež naplno projevila a nákazu přestal bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pod vedením Babiše zvládat, se premiér snažil tvářit, že vlastně nic neexistuje. Pokračoval tedy fází popírání.
„Vy se tady stále snažíte vytvářet atmosféru, že je nějaké drama. Žádné drama není. Tak zkuste už konečně tady schválit ten zahrádkářský zákon. Neřešte stále covid-19. Je plno lidí, kteří si pěstují zeleninu, ovoce, takže to by bylo super, kdybyste to tady konečně schválili,“ plácal při interpelacích, kdy ho poslanci konfrontovali s nezvládáním krize.
Na cestě do svědomí
Počty nakažených dnes dále stoupají. Vzrůstá i počet mrtvých: jen od začátku října zemřelo v Česku podle dat Ministerstva zdravotnictví přes 150 osob s onemocněním covid-19. Jen pro srovnání – za celý květen, červen, červenec a srpen zemřelo 185 nakažených pacientů. Kolik jich zemře za poslední čtyři měsíce tohoto roku, záleží jen a jen na schopnosti vlády.
Čísla strmě rostou, a netýká se to jen každodenních případů, které lámou rekordy, ale vzrůstá právě i poměr testovaných a pozitivně indikovaných osob a bohužel také zmiňovaný počet mrtvých.
Kdyby se zaváděla opatření smysluplně a Andrej Babiš by se nesnažil dělat jen svůj slepý populismus, tedy dělal by o něco serióznější politiku (která někdy prostě bývá i o nepopulárních rozhodnutích), nemusela by být dnešní statistika tak tragická. A děsivá, protože pořád bobtná.
„V Itálii to nezvládli,“ kritizoval Babiš ohnisko koronaviru na začátku března, když se země se 60 miliony obyvatel nořila do velkého problému s přeplněností nemocnic a tisícovkami nakažených denně. Dnes to máme i my v Česku. A reakce Andreje Babiše? Odpověď najdeme na Twitteru Úřadu vlády:
„Ve Štětí zahájil Andrej Babiš provoz nejmodernější pily na zpracování měkkého jehličnatého dřeva ve střední a východní Evropě.“ Přesně to dělal premiér země ve středu odpoledne – v době, kdy zasedala Poslanecká sněmovna. Koronavirus v rámci komunikační strategie na sociálních sítí nyní přebral ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Ale počkejme si, až se po dalších nepříjemných (leč nezbytných) opatřeních začne dařit čísla nakažených snižovat. Pak se Andrej Bestincovid Babiš opět objeví na scéně a započne typickou smršť sebechvály. Jenže… na jak dlouho.