Alexandr Něvzorov, ruský novinář žijící v exilu, píše, že je třeba uznat kolosální úspěch Putinovy propagandy. Podařilo se jí znetvořit ruské mozky tím, že většině lidí v Rusku vnutila „falešné vědomí“. To mění lidské masy v nástroj moci, schopný jakéhokoli zločinu.
Podle Něvzorova dospělí nositelé „falešného vědomí“ jím zpravidla úspěšně infikují své děti.
„‚Návrat k přiměřenosti‘ je nemožný. Zmrzačení navždy ztrácejí kontakt s plnohodnotnou myslí. Biliony nalité do propagandy zabírají. Nenapravitelné se stalo. Za rok a půl války se televizi podařilo vytvořit ‚pravého putinoida‘. Jakékoli pokusy o informační ovlivnění těchto tvorů jsou nesmyslné a ztrátou času. Nevyléčí je ani Putinova smrt, ani pád režimu, ani procesy v Haagu. Skutečný počet skutečných mrzáků není znám. Ale podle všeho je jich dost na to, aby zmařili jakoukoli budoucnost země,“ napsal Něvzorov na sociální síti Telegram.
Ještě v roce 2022 se přitom autoři stati zveřejněné na ruském webu Cyberleninka obávali opaku, totiž že ruská mládež je na sociálních sítích vystavena destruktivním informacím západního původu. Ty jsou podle autorů „v rozporu s duchovními a morálními normami a hodnotami ruské společnosti“.
Píše se tam, že se ve vědomí mládeže formuje „negativní vliv na systém hodnot mladé generace“; prostřednictvím informačního pozadí vytvářeného „masmédii“ vzniká „digitální hédonismus“, podmíněný „nejen touhou mladých lidí získávat požitky prostřednictvím virtuálního prostředí, ale také formováním takového světonázoru, který ztrácí zájem o reálný život s jeho objektivní složitostí, zájem o smysluplnou práci“.
„Převaha západních produktů v mediálním prostoru, která jednoznačně prezentuje neúctu k ruské společnosti a jejím sociokulturním tradicím. Vysílání angloamerické kultury po dobu nejméně tří desetiletí má za následek formování angloamerického slovníku mládeže založeného na nenávistných projevech a je faktorem změny sociokulturního kódu ve vědomí mládeže,“ tvrdí autoři.
Amerikanismy podle nich„předávají ruské mládeži primitivní komplex idejí, pojmů, mýtů a hodnot západní kultury: individualismus, volnou soutěž, americkou výjimečnost“, v důsledku čehož ve vědomí mládeže „vznikají problémy identity (sebeidentifikace)“ a charakter informačního působení na mládež a její vědomí „se mění z masového na individualizovaný“. V důsledku toho „možnosti tradičních médií direktivně určovat směr a obsah informačního toku k mládeži jako pasivnímu objektu vlivu ustupují selektivitě“. (Jinými slovy, mládež si myslí, co chce.)
Vědomí mládeže údajně prochází proměnou: „pasivní vnímání se mění v aktivní, zaměřené na výběr informací, a míra informační svobody mladých lidí roste díky rozšíření elektronických technologií: internetu, mobilních telefonů, tabletů a dalších médií“. V důsledku toho všeho ruští vědci usuzují, že se prudce snižuje „potenciál státních institucí při formování masového vědomí, světonázoru“ mladých lidí.
Pokud tomu tak bylo, podařilo se nejspíš takový trend zvrátit.
Nezávislé průzkumy prováděné agenturou Levada Centrum, která je v Rusku označována za „zahraničního agenta“, potvrzují, že postoje obyvatel se zdají být výrazně provládní.
V září se podpora akcí ruských ozbrojených sil na Ukrajině oproti předchozím obdobím výrazně nezměnila: 41 procent respondentů je rozhodně podporuje (38 procent v srpnu), 32 procent spíše podporuje (32 procent v srpnu). Nepodporuje a spíše nepodporuje celkem 20 procent (v srpnu 21 procent).
Nejvyšší podpora je mezi lidmi nad 55 let, je to 83 procent. Mládež ve věku 18 až 24 let z 23 procent podporuje a 37 procent spíše podporuje. Jen třetina respondentů z této nejmladší skupiny je proti nebo spíše proti a deset procent soudí, že je na to těžko odpovědět.