
Ilustrační foto FOTO: Wikimedia Commons / Cavernia / CC BY-SA 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Cavernia / CC BY-SA 4.0

Estonský parlament hodlá povolit estonským obranným silám a námořnictvu použít vojenskou sílu proti obchodním lodím, které budou podezřelé z úmyslů škodit na podvodní infrastruktuře v Baltském moři. Poslední možností dokonce bude právo podezřelé plavidlo, které neposlouchá rozkazy, potopit.
„Pokud použijeme ozbrojenou sílu proti někomu v mezinárodních vodách, a tím porušíme svobodu plavby, pak musí být vše důkladně promyšleno. Pokud mají námořnictvo a obranné síly tento zákon uplatňovat, musí mít jak diplomatické opodstatnění, tak odpovídající prostředky, tj. plavidla, zbraně, a také legislativní a diplomatickou podporu,“ komentoval návrh, o němž má estonský parlament hlasovat, bývalý velitel námořnictva Juri Saska.
Návrh počítá s tím, že lodě podezřelé z poškozování podvodní infrastruktury či podvodních kabelů budou moci být zadrženy i v mezinárodních vodách. V krajním případě, pokud by nebyly ochotné s estonským námořnictvem spolupracovat a měly by tendence k opuštění prostoru, mohly by být i potopeny.
Potopení lodi by však i nadále bylo „mimořádným opatřením“, které by mohlo být použito pouze „ve velmi extrémních podmínkách, kdy je potřeba zachránit mnoho lidí, aby se předešlo katastrofě“.
Účelem navrhovaných změn je umožnit armádě a námořnictvu předcházet incidentům, jako je úmyslné přeříznutí podmořských kabelů zahraničními obchodními loděmi či poškození další infrastruktury. Jak Estonsko připomíná, v poslední době podobných případů přibývá.
Jen během prvních tří měsíců letošního roku došlo k několika případům, kdy bylo za pomoci obchodní lodě úmyslně poškozeno některé z podvodních zařízení.
Například 26. ledna ráno byl v Baltském moři mezi Lotyšskem a Švédskem poškozen podvodní optický kabel Lotyšského státního rozhlasového a televizního centra (LVRTC). O den později zadrželo Švédsko loď rovněž podezřelou z poškození optického podvodního kabelu.
Norsko zadrželo v poslední lednový den loď Silver Dania s ruskou posádkou. I ta byla podezřelá z podílu na úmyslném poškození optického kabelu v Baltském moři. Po prošetření případu byla loď propuštěna, protože se nepodařilo dokázat, že by se na poškození kabelu podílela.
Koncem loňského roku byly zaznamenány další incidenty s poškozením telekomunikačních kabelů na mořském dně mezi Německem a Finskem či Švédskem a Litvou. Podezřelá byla čínská nákladní loď Ji Peng 3, která se v té době nacházela v oblasti ve švédských výsostných vodách, jejíž kapitán byl občan Ruska.