Okolnosti čistky v dozorčí radě ČEZ vyvolávají otazníky. Odvolaný předseda rady Václav Pačes naznačil, že může souviset s vyšetřováním úniku dat při prodeji firem ČEZ v Bulharsku, který hraničí s trestným činem. V podezření se octli premiér Andrej Babiš a náměstek ministryně financí Ondřej Landa.
[ctete postid=“206138″ title=“Mocenské dohody mezi ANO a KSČM skřípou. Filip začíná být nervózní“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Filip-Kováčik-1-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda má důvěru sotva několik dnů a mezi premiérem Babišem a KSČM to skřípe. Vojtěch “ permalink=“http://forum24.cz/mocenske-dohody-mezi-ano-a-kscm-skripou-filip-zacina-byt-nervozni/“]206138[/ctete]
Rozruch kolem odvolání pěti členů dozorčí rady ČEZ bude pokračovat i po prázdninách. Ve svém důsledku znamená ovládnutí klíčové polostátní společnosti premiérem Babišem, o což usiloval už jako ministr financí. V dozorčí radě mají jeho lidé většinu a mohou tak ovlivňovat složení vedení této strategické firmy.
„Doufám, že k tomu dojde“
Předseda hnutí ANO přitom vypálil rybník nejen prezidentu Zemanovi, jehož okolí mělo v chystaných stamiliardových obchodech velké plány, ale i KSČM. Předseda Vojtěch Filip v rozhovoru pro Mladou frontu DNES (18. 7. 2018) přiznal, že premiér Babiš porušil slovo a jeho lidé na valné hromadě nezvolili komunisty doporučovaného zástupce Vaníčka, což mu umožnilo radu přečíslit.
„Já doufám, že k tomu dojde. Nechte to na mně. Je pro mě důležité, aby to tak bylo, protože chci, aby bylo financování ČEZ transparentní,“ reagoval Filip na poznámku, že prezident Zeman svého spojence Vojtěcha Filipa chlácholil, že má přislíbeno řešení této situace v září, zatímco Babiš už žádné změny v dozorčí radě nechystá. Uvidíme.
Nejde přitom o nic menšího, než o směr dalšího rozvoje ČEZ včetně dostavby jaderných elektráren Dukovany a Temelín. V tomto scénáři se dosud lišily představy Andreje Babiše a generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, osobního přítele a chráněnce prezidenta Miloše Zemana.
Únik hraničil s trestným činem
Jak dnes ovšem vychází najevo, pozadí těchto změn může mít ještě jeden závažný důvod, o kterém se příliš nemluví. Dnes už bývalý předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes, respektovaný vědec a bývalý předseda Akademie věd, přiznal pro server Neovlivní, že jeho odvolání může souviset s vyšetřováním úniku důvěrných obchodních informací při prodeji bulharských aktiv ČEZ tamní společnosti Inercom.
„Jsem přesvědčen, že ten únik hraničil s trestným činem. A myslím si, že vyšetřování úniku přispělo i k mému odvolání,” uvedl Pačes. Co tomu předcházelo?
Skupina ČEZ začala v Bulharsku podnikat v roce 2004. Komplikace nastaly v roce 2013, kdy Bulhaři protestovali v ulicích proti vysokým cenám energie. To vyvolalo reakce místních úřadů proti ČEZ, jež vyústily v mezinárodní arbitráž a nakonec vedly k rozhodnutí české společnosti se z Bulharska stáhnout.
Letos v únoru rozhodla dozorčí rada o prodeji sedmi dceřiných elektrárenských firem na území Bulharska společnosti Inercom, přičemž se spekulovalo o částce 8,2 miliardy korun.
Do této politicky výbušné transakce, vyvolávající v Bulharsku mimořádný ohlas a ataky tamní opozice na vládu, vstoupil únik důvěrných informací z ČEZ. O úniku dat informoval bulharský server epicenter.bg a jako jeho původce označil zástupce ministerstva financí v dozorčí radě ČEZ, Ondřeje Landu.
Dokumenty přímo od premiéra?
Do kauzy se vložil bulharský předseda vlády Bojko Borisov, který v parlamentu prohlásil, že má důvěrné dokumenty týkající se prodeje aktiv ČEZ bulharské společnosti Inercom přímo od českého premiéra Andreje Babiše. Následně to potvrdil i v místních médiích. Transakce byla zpochybňována z toho důvodu, že se v ní angažují rusko-gruzínské společnosti se sídlem v daňových rájích s údajně nejasným financováním.
Z pohledu ČEZ však byl případ uzavřen s péčí řádného hospodáře ve prospěch všech akcionářů, jelikož se jednalo o ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Společnost uvedla, že výsledná cena překračuje hodnotu vstupní investice.
[ctete postid=“206043″ title=“Ťokova čistka v Českých drahách odhaluje spory mezi Babišem a Faltýnkem“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/07/Faltýnek-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr dopravy Dan Ťok odvolal pět členů dozorčí rady Českých drah, čímž otevřel “ permalink=“http://forum24.cz/tokova-cistka-v-ceskych-drahach-odhaluje-spory-mezi-babisem-a-faltynkem/“]206043[/ctete]
Důvodem takového počínání premiéra mohl být boj o ovládnutí ČEZ a poukázáním na „podezřelý“ obchod snaha vyměnit jeho vedení. Babiš i Landa svoje angažmá v této věci popřeli, nicméně předseda dozorčí rady Pačes v březnu zahájil vyšetřování úniku. „Veškeré informace, které se řeší na dozorčí radě, jsou důvěrné. A rozhodně není úkolem člena dozorčí rady, aby někam posílal nějaké informace. Budu celý případ řešit,“ uvedl tehdy.
Pokud by se vyšetřováním potvrdilo, že někdo ze společnosti ČEZ úmyslně předal informace druhé straně, jednalo by se o trestný čin zneužití informace v obchodním styku, za který hrozí pět až deset let. Za porušení obchodního tajemství je sazba dva až osm let odnětí svobody.
Pokud předané dokumenty obsahují důvěrné informace o firmě Inercom, jak uvádějí bulharská média, může navíc hrozit i reálná žaloba této firmy na ČEZ, že je poskytla Bulharské republice, která je již využila k torpédování této smluvně upravené obchodní transakce. Společnost ČEZ by tak byla závažným způsobem poškozena v mezinárodní arbitráži s Bulharskem, kterou vede kvůli zmaření investic nedodržením privatizačního projektu v celkovém objemu 15 miliard korun.
Tlak ČSSD na odchod Schillerové
Únik důvěrných dat vyvolal pozdvižení i na domácí politické scéně. Opozice považovala celou záležitost za skandální selhání Babišovy vlády v demisi. Přisadila si i sociální demokracie, která dokonce požadovala odchod ministryně financí.
„Nechci hodnotit samotný prodej bulharské divize, protože k tomu nemám dostatek informací. Pokud by se ale prokázalo, že zástupce státu v dozorčí radě vynesl důvěrné informace, je to na okamžitou rezignaci ministryně financí,“ uvedl tehdy předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. A dnes?
„Případ už jde mimo mne. Ale je jasné, že poté, co Andrej Babiš tuto strategickou firmu ovládl, nemůžeme nějaké vyšetření případu očekávat,“ soudí odvolaný akademik Václav Pačes, původně nominovaný ČSSD.
Co na to sociální demokracie, která na jaře kvůli této kauze požadovala rezignaci Aleny Schillerové? Určitě nic.