Kolem vyšetřování kauzy Čapí hnízdo houstne atmosféra. Vláda v demisi provádí čistky v bezpečnostních složkách. Babišův okruh už nevyužívá jen tradiční mediální nástroje, ale nově zapojil i deník Právo. Zveřejnil manipulativní citace ze spisu žalobce Šarocha zpochybňující vinu premiéra, poskytnuté jeho obhájci.
[ctete postid=“195526″ title=“Ředitelka GIBS Haderková pochopila dobu. Půjde na ruku Babišovi i žalobcům“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/Screenshot-2017-05-08-22.28.14-385×230.png“ excerpt=“Nová ředitelka GIBS Lenka Haderková pochopila dobu, proto ji Andrej Babiš vybral za “ permalink=“http://forum24.cz/reditelka-gibs-haderkova-pochopila-dobu-pujde-na-ruku-babisovi-i-zalobcum/“]195526[/ctete]
Celá akce nápadně připomíná jednu z nahrávek twitterového účtu Julius Šuman, zveřejněných před rokem. Novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil na ní rozmlouvá se svým šéfem Andrejem Babišem. Společně probírají informace ze živého trestního spisu Bereta, diskreditujícího sociální demokracii.
Přibilův mustr
Přibil Babišovi řekl, že jelikož se jedná o cílenou akci, je schopen „pustit“ kompromitující informace jinam. „Aby to napsali třeba v Právu, když jsem tam deset let dělal,“ navrhl s tím, že tam má stále dobré kontakty.
Po prasknutí těchto schůzek Přibil z Mladé fronty DNES zmizel. Nicméně aktuální situace napovídá, že se jím nastíněný mustr, i když v modifikovaném provedení, ujal. Deníky vlastněné Agrofertem jsou zcela zprofanované a jejich angažmá v citlivých kauzách už dávno devalvuje prosazování Babišových zájmů v očích veřejnosti. Proto se v některých případech nabízí jako vhodná výhybka dohoda s jinými médii.
Do této kategorie spadají dva články publikované na titulních stranách deníku Právo, který jinak přílišnou přízní vůči oligarchovi neoplývá. Oba se týkají dosud nepublikovaného usnesení dozorového státního zástupce Jaroslava Šarocha o zamítnutí stížnosti většiny obviněných v kauze Čapí hnízdo proti zahájení trestního stíhání.
Deník nezakrývá, že pečlivě vyselektované informace pocházejí od jednoho z advokátů Babišova okruhu Josefa Bartončíka. Vyjádření žalobce Šarocha v obou textech chybí.
Babišovi svitla naděje
První článek (5. 5. 2018, „Babišovi svitla naděje, Žalobce chce po policii důkazy“) přináší Bartončíkovu interpretaci Šarochova usnesení. Státní zástupce u čtyř obviněných z jedenácti v čele s Jaroslavem Faltýnkem zrušil stíhání, jelikož bylo podle něj pro nedostatek důkazů neodůvodněné.
Tento krok vyvolal pochybnosti, kam se ubírá kauza, zásadně ovlivňující i současné dění. Dozorový státní zástupce totiž před mandátovým výborem opakovaně podpořil žádost policie o Faltýnkovo a Babišovo vydání. Shromážděné důkazy považoval za dostatečné a hodnověrné. Teď najednou ve Faltýnkově případě otočil, aniž jsou známy konkrétní podrobnosti, proč se tak stalo.
Tuto atmosféru posílilo Právo. Podle mínění Bartončíka Šaroch varoval policii, že pokud v průběhu vyšetřování nedodá pro svá tvrzení o vině premiéra a jeho blízkých důkazy, jejich trestní stíhání zastaví. Advokát, který zastupuje prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka a bývalou náměstkyni jihlavského primátora Janu Mayerovou, se prý opírá o citace z výše uvedeného usnesení, které dal Právu k dispozici.
„Nelze vyloučit, že později bude odůvodněno zastavení trestního stíhání všech jmenovaných obviněných, nebo třeba jen některého z nich, neopatří-li policejní orgán důkazy, kterými by svá tvrzení uvedená v napadeném usnesení dostatečně podpořil,“ napsal podle Bartončíka Šaroch. Koho by se to mohlo týkat, však žalobce neuvedl.
Bartončík pro Právo dodal, že státní zástupce zjistil řadu pochybení nejen u jeho klienta, ale údajně také ve vztahu k těm, jejichž stížnosti zamítl. Tedy i k Babišovi, jehož stíhání však zatím nezastavil.
Běžné formulace státních zástupců
V podobném duchu, už podle titulku ještě naléhavěji, pokračuje druhý článek (12. 5. 2018, „Žalobce: Závěr policie o Babišově vině nemusí být hodnověrný ani konečný“). Redakce získala z „důvěryhodného zdroje“, pravděpodobně téhož jako v prvním případě, Šarochovo vyjádření ze stejného usnesení. „Závěr policie o tom, že skutek, pro který je trestní stíhání zahajováno, byl spáchán obviněným, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný,“ uvedl podle Práva žalobce v dokumentu.
Podle zdrojů deníku FORUM 24 z justičního prostředí jsou však obě uvedené citace častým slovním obratem v rozhodnutích státních zástupců o stížnostech obviněných. Svědčí jen o tom, že usnesení policie o zahájení trestního stíhání neřeší s konečnou platností otázku viny obviněného, která může být ještě nashromážděnými důkazy vyvrácena. Zahájení trestního stíhání vyjadřuje pouze vyšší stupeň pravděpodobnosti o spáchání trestného činu.
Tyto formulace však nahrály Babišovi, který text pověsil na svůj Facebook s příslušným komentářem: „Hm. Nejsem překvapený, vy snad ano? Vždyť bylo jasné od začátku snad každému, že je to nesmysl, účelová kauza, co nám ve volbách vzala minimálně pět procent. Mě měla hlavně otrávit a nadobro vyhnat z politiky. A to nemluvím o mé rodině a o tom, čím musí procházet.“
Manipulativní přístup
Přesně o to při zadání onoho článku šlo. Dále se v něm píše, že žalobce úkoluje vyšetřovatele, aby vyřešil zásadní rozpory v posudcích znalců na ekonomiku. Jeden si nechala vypracovat policie, druhý obhajoba, a pochopitelně se rozcházejí v závěrech, zda se Babiš dopustil dotačního podvodu.
Tím je podle zdrojů deníku FORUM 24 navozena atmosféra, stavějící běžný procesní nástroj jako něco, co má zpochybňovat vinu obviněných. Pokud by však posudek dodaný obhajobou řešil otázku viny obviněných, tak k němu orgány činné v trestním řízení nesmějí přihlížet. Tyto otázky si řeší samostatně, stejně jako soud.
Uvedené argumenty proto nelze bez znalosti celého kontextu považovat za hodnověrné. Žalobce navíc v tuto chvíli nezpochybnil tvrzení policie, že Andrej Babiš v případu figuruje jako hlavní postava a organizátor údajného dotačního podvodu. Jak vidno z jeho reakce, články mají pouze cíleně navodit dojem, že celá kauza stojí na vodě, což je v případě Práva blízkého ČSSD poněkud nezvyklé.
Šaroch nechtěl tyto úniky komentovat, pouze pro server Echo24 uvedl, že celé usnesení má celkem šedesát stran. Tím dává výmluvně najevo, že fragmenty zveřejněné v Právu zdaleka nesdělují vše podstatné.
Podezřelé načasování
Mimořádně podezřelé je načasování obou článků v době vrcholících jednání mezi hnutím ANO a ČSSD o společné vládě před vnitrostranickým referendem. Až příliš nápadně současně působí jako pokus ovlivnit aspoň část pochybovačů, stále majících výhrady k účasti trestně stíhaného premiéra ve vládě.
Není zřejmé, zda redakce Práva dostala k dispozici celé usnesení, nebo jen některé jeho vybrané pasáže. Solidní by proto bylo zveřejnit celé rozhodnutí o stížnostech, protože jinak se deník nemůže vyhnout podezření, že akcentoval pouze ty závěry, které se někomu hodí do krámu.
Přesto nelze zastřít, že některé kroky dozorového žalobce vyvolávají otazníky a vývoj kauzy nelze předjímat. Nejde jen o změnu názoru v otázce viny Jaroslava Faltýnka, který sehrál v podivné proměně nevýznamné společnosti ZZN Pelhřimov z holdingu Agrofert ve zbrusu novou farmu Čapí hnízdo, která vzápětí požádala o padesátimilionovou dotaci, důležitou roli.
Průvan v bezpečnostních složkách
Je poněkud zvláštní, že dosud nebyly provedeny žádné prohlídky, které by mohly zajistit některé chybějící doklady. Zvláště pokud i dohledová prověrka Lenky Bradáčové prokázala, že ze strany obviněných nebyly náležitě vydávány už v samotných počátcích případu. Pokud je nelze dohledat, zvyšuje to jen podezření z nekalostí a jejich skartace. Zatím chybějí i důraznější kroky proti těm obviněným, kteří nepřebírají poštu a opakovaně se nedostavují k výslechu. Podle otevřených zdrojů se to týká zejména Babišových dětí.
[ctete postid=“197899″ title=“Je Ištvan připraven? Premiér se chystá uplácet komunisty“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Šlachta-Ištvan-385×230.jpeg“ excerpt=“Z otevřených zdrojů je zřejmé, že se připravuje korupce obřích rozměrů. Alespoň podle “ permalink=“http://forum24.cz/je-istvan-pripraven-premier-se-chysta-uplacet-komunisty/“]197899[/ctete]
Standardnímu průběhu vyšetřování však zejména neprospívají silové kroky vlády bezpečnostních složkách a je nutné je brát s mimořádnou vážností. V případě bývalého ředitele GIBS Michala Murína je vidět, jak může dopadnout ten, kdo odmítne poslouchat. Následuje vydírání, skandalizace a hrozba kriminalizací.
Proto se nelze příliš divit, že odchod už oznámil i ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který svého podřízeného Pavla Nevtípila, hlavního vyšetřovatele Čapího hnízda, několikrát podržel. Pokud ho bude ho následovat i osamocený Nevtípil, jak spekulují některá média, sníží se pravděpodobnost dotažení kauzy k soudu limitně k nule.