Už několik dní se ve veřejném prostoru přetřásá milost, kterou prezident Miloš Zeman v září udělil ze zdravotních důvodů podnikateli Pavlu Podroužkovi. Ten se navzdory tomu, že měl mít podle Hradu velké obtíže, okamžitě po propuštění vrhl na byznys. Pozornost vyvolalo i to, že podle původních informací měl prezident milost podepsat 14. září – tedy v den, kdy nastoupil na týden do Ústřední vojenské nemocnice. Hrad před několika dny tiskovou zprávu opravil a uvedl jiné datum podpisu dokumentu. Nyní přinášejí další informace k celé kauze Radiožurnál a jeho zpravodajský portál irozhlas.cz.
„Milost, kterou prezident Miloš Zeman udělil podnikateli Pavlu Podroužkovi, provází pochybnosti. Například ohledně toho, kdy vlastně hlava státu připojila k rozhodnutí o zastavení trestního stíhání podpis,“ připomněl v sobotu zpravodajský web. A uvedl, že podle jeho informací premiér Andrej Babiš věděl o milosti pro byznysmena už od sedmého září. Příslušnou listinu pak hlava státu podepsala o dva dny později, což se shoduje s datem, které tento týden uvedli prezidentovi spolupracovníci v „opravené“ tiskové zprávě.
„U Pavla Podroužka jsem nařídil, aby se nepokračovalo v trestním stíhání za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ napsala podle irozhlasu hlava státu předsedovi vlády v dopisu odeslaném 7. září. Zeman žádost podepsal o dva dny později. „Promíjím trest odnětí svobody v trvání 6 měsíců, který mu byl jako trest podmíněný uložen rozsudkem Okresního soudu v Olomouci ze dne 9. března 2020 ve spojení s usnesením Krajského soudu v Ostravě,“ stojí v oznámení, které Radiožurnál získal.
Hrad přitom nejprve tvrdil, že Zeman o milosti pro odsouzeného podnikatele rozhodl v ten samý den, kdy nastoupil na vícedenní hospitalizaci do Ústřední vojenské nemocnice. Časovou posloupnost kroků prezidentská kancelář změnila až ve chvíli, kdy se pár dní zpátky začala o podivnou milost zajímat média. „Rozhodnutí o prominutí podmíněného trestu podepsal prezident republiky dne 9. 9. 2021, čímž toto rozhodnutí nabylo platnosti. Téhož dne podepsal prezident republiky i rozhodnutí o zastavení trestního stíhání,“ připsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček do měsíc a půl staré tiskové zprávy.
Hradní kancléř Vratislav Mynář se nyní nechal slyšet, že jeho kancelář udělala chybu. „Mohu říct, že zřejmě došlo ke špatné komunikaci, protože pan prezident samozřejmě toto rozhodnutí (14. září) nepodepsal, ale 14. září, kdy byl hospitalizován, se to dostalo k paní ministryni ke zprocesování,“ uvedl Mynář v rozhovoru pro Radiožurnál. „Byla to naše chyba, ano,“ přiznal.
Prezidentská kancelář ani ministerstvo spravedlnosti ovšem dosud nevysvětlily další pochybnosti obestírající milost pro Podroužka. Například to, jak je možné, že i když má být podnikatel dle zveřejněných dokumentů velmi vážně nemocný, nechal deset dní po udělení milosti zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank, připomíná irozhlas. Kromě toho se Podroužek v posledních letech aktivně angažoval i v dalších pěti společnostech. Je v nich ředitelem či předsedou představenstva.
„Kromě toho budí podezření i lékařské zprávy, na jejichž základě ministerstvo žádost o milost postoupilo Hradu. Třemi z nich si resort nebyl jistý, tak si vyžádal další. Tu zpracovala praktická lékařka. Pro pochybovače má ale ministryně Benešová jasnou zprávu: „Pokud má někdo pochybnosti o validitě lékařských zpráv, nechť podá trestní oznámení,“ uzavírá zpravodajský web.