Nejdříve číslo R, pak semafor a nyní PES. Vláda před týdnem zavedla metodiku, podle které bude uvolňovat či zpřísňovat opatření zamezující šíření covidu. Odborníci však varují před přibývajícím chaosem a také snahou vlády ukvapeně rozvolňovat. Opatření v tabulce se mají navíc ještě měnit.
Pětistupňový epidemiologický plán PES zavedla vláda minulý týden v pondělí. Jde o další způsob, jak organizovat rozhodování o uvolňování opatření a zaštítit ho jasnou vizí, kterou budou chápat všichni občané.
Tabulka však nebyla dostatečně podrobná. Čekají ji nové úpravy, které mají vyjasňovat některé záležitosti týkající se zejména oblasti sportu, ale i dalších odvětví, které zatím ministerstvo nepřiblížilo.
Na úpravě pravidel pracuje hygienička Jarmila Rážová spolu s Národní sportovní agenturou. Měnit se mají úrovně rozvolnění a rozdíly mezi profesionálním, amatérským a rekreačním sportem. Zahrnovat má také fitness, wellness nebo sauny. Nová tabulka bude v rámci sportovních center více připomínat ve třetím stupni opatření zavedená v supermarketu, kde platí prostor 15 metrů čtverečních na člověka. Rozhodovat se má v neděli při jednání vlády.
V posledních dnech se množí výhrady k systému PES, jehož metodika se podle datových expertů změnila a Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) to nijak nevysvětlil veřejnosti. „V pondělí se z 26 procent pozitivně testovaných během pár desítek minut stalo 23 procent, což významně změnilo rizikové skóre,“ upozornila na podivnou manipulaci s čísly ve svém článku na Seznam Zprávách datová expertka Kateřina Mahdalová.
Nekomunikovaná změna, která jen přidává zmatky
Podle odbornice byla změněna metodika a do statistik o provedených testech jsou nově započítávány také ty PCR testy, které ověřují případnou chybovost testů antigenních, které nejsou tak přesné. Tady se ale začíná celá věc komplikovat: původní tabulku, v níž bylo indikováno 26 % pozitivně testovaných, ÚZIS změnil za jinou, kde už tento počet byl na 22 %.
Proto některá média včetně ČTK uvedla v pondělí ráno informaci, podle které hodnota PSA stoupla na 67 bodů, byť skutečnost měla být o 10 bodů nižší. ČTK totiž vycházela z dat vydaných ministerstvem ve dvě hodiny ráno, které však v sedm ráno resort bez jakéhokoliv bližšího vysvětlení či omluvy změnil.
Zmatek vysvětlil až později ministr Blatný. „Bohužel došlo ráno k havárii serveru, který nenačetl data správně,“ řekl. Jak upozorňuje Mahdalová, teprve až pak ÚZIS vydal stanovisko o kompletní změně metodiky, kterou upravil týden zpětně, což vneslo do situace další zmatek, protože podobné čarování s čísly může změnit opatření ze 4. na 3. stupeň, což ovlivňuje opatření, která mají dopad na každého občana v republice.
Spočítaný PES včera a dnes. Ministerstvo změnilo metodiku pro výpočet míry pozitivity testů, viz oznámení na https://t.co/Ay2o3JZ2fp. Pár dnů zpětně to přepočítalo, procenta spadla dolů, s nimi i barva semaforu a předpokládám také důvěryhodnost tohoto modelu. Dlouho to nevydrželo pic.twitter.com/55NMGsQ6uM
— Marek Lutonský (@marekl) November 24, 2020
Vláda by neměla zbytečně rychle rozvolňovat
Spoluautor PSA Jan Kulveit, vědec zabývající se globálními riziky na Oxfordské univerzitě, který se v rámci českého plánu podílel na vypracování Indexu rizika, se vůči tomuto způsobu změn v metodice vymezil na svém Facebooku.
„Změnu se mnou ani většinou dalších spoluautorů nikdo předem nekonzultoval, podle mých informací to rozhodl Centrální řídící tým v pátek a ÚZIS implementoval o víkendu. Myslím, že je nevhodné jakékoli změny metodiky dělat tímto způsobem,“ uvedl a zároveň varoval před uspěchaným rozvolňováním.
„Bylo by absurdní na tomto základě překotně rozvolňovat. Změny stupně přesně na hranici o pár testů nebo o změnu metodiky nejsou nic, co by nám podávalo zprávu o skutečné změně situace. Podobně jako pacient s naměřenou teplotou 37.995 není v nějak znatelně lepším stavu než pacient s horečkou 38.005 stupně,“ dodal.
„Jediná příčetná expertní interpretace je, že index rizika je celostátně kolem 60, což podle platné tabulky PES prostě je na hranici úrovní 3 a 4, a pomalu to klesá. Toto platí podle staré i podle změněné metodiky. Je zjevné, že v mnoha krajích je to jasně 4, někde spíš k 5, a není vhodné překotně změnit opatření na úroveň 3. Navíc by se nemělo porušovat pravidlo, že k hodnocení stability nového stavu je třeba týden počkat, nebo týdenní periodicita hodnocení ve středu,“ varuje Kulveit.
Počty zemřelých v souvislosti s covidem mohou být vyšší
V této souvislosti nezapomínejme ani na nedávný výrok šéfa ÚZIS Ladislava Duška, podle kterého by se neměly nezveřejňovat každodenní počty úmrtí na koronavirus. „(…) ta informace je nepřesná, nechci říct přímo nesmyslná, poněvadž všichni víme, že pacienti všichni na covid nezemřeli,“ nechal se slyšet poslanec za ANO Rostislav Vyzula, se kterým Dušek souhlasil. Není však podle svých slov „typ statečného člověka, který by to vypnul“.
U počtů zemřelých ještě zůstaneme. Oficiálně tento počet podle dat ministerstva zdravotnictví již přesáhl 7,4 tisíce lidí. Každý den toto číslo naroste zhruba o stovku lidí.
Jaroslav Borovička, který přednáší ekonomii na New York University, na svém facebookovém profilu zveřejnil statistiku zemřelých srovnávající čísla ČSÚ, který aktualizuje počty zemřelých a jejichž čísla jsou v rozporu s daty ÚZIS.
„Celková úmrtnost roste výrazně rychleji než vykazovaná úmrtí na covid-19. Nárůst je oproti vykázaným úmrtím na covid-19 zhruba dvojnásobný,“ píše Borovička. Debaty o tom, zda někdo zemřel „na covid“ nebo „s covidem“ jsou zcela irelevantní.
„Opět se tak potvrzuje, že úzkostlivá snaha označovat úmrtí na covid-19 jako úmrtí s covidem-19, abychom náhodou nepřestřelili, je naivní – oficiální vykazovaná data skutečná úmrtí na covid-19 zachycují nedostatečně,“ vysvětlil Borovička.
Nová aktualizace starého grafu. Vykazovaná úmrtí na covid-19 (červená čára) přesně kopírují „alternativní“…
Posted by Jaroslav Borovicka on Tuesday, 24 November 2020
Nechceme více výjimek, tady máte více výjimek
Ozývají se také kritické hlasy, které tvrdí, že i přes protiepidemiologický plán některá vládní opatření nedávají smysl. Ostříhat psa či nakoupit zbraně totiž v Česku je možné, ale například papírnictví mají zavřeno, to samé menší obchody. Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tyto matoucí pravidla reagoval během pondělní tiskové konference.
„Tak jak to říkáte, to zní velmi nelogicky. Na druhou stranu znovu opakuji: pokud chceme dodržet nějaký systém, tak čím je v něm více výjimek, tím má více děr a tím méně bude fungovat,“ uvedl Blatný. Jenže tím popřel chaos a nezodpovězené otázky odborníků, které svou nedostatečnou komunikací do situace vnáší právě ÚZIS. Nehledě na výjimky, o kterých vláda hodlá jednat v neděli.
„Věříme, že v krátké době budeme ve stavu, který umožní tyto obchody otevřít. Co se týká psů, rozdíl mezi stříháním psa a ostříháním člověka je ten, že další člověk není přítomen,“ vysvětlil Blatný. Otevření obchodů se zbraněmi je podle něj na žádost ministerstva, kvůli šířícímu se africkému moru prasat a nařízení evropských orgánů.