Ministryně financí Alena Schillerová dostala čestnou medaili Hasičského záchranného sboru ČR za dlouhodobou podporu a zvýšení rozpočtu. Znamená to snad nový trend, že se dnes za přidání peněz rozdělují metály? Kdo bude další v řadě a neměl by být spíše oceněn daňový poplatník?
Na zbirožském zámku proběhl slavnostní ceremoniál pořádaný u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu Hasičským záchranným sborem ČR. Medailemi a plaketami byli jako každý rok oceněni jeho příslušníci, občané, kteří se podíleli na záchraně lidských životů a osobnosti významně podporující vzájemnou spolupráci. Generální ředitel Drahoslav Ryba letos nezvykle předal jednu z medailí i ministryni financí Aleně Schillerové, která její udělení okamžitě prodala na sociálních sítích.
Navýšila jsem rozpočet
„Moc si vážím čestné medaile za dlouhodobou podporu činnosti Hasičského záchranného sboru České republiky, zvýšení rozpočtu a nastavení optimálního prostředí HZS ČR,“ pochlubila se Schillerová. Připomněla, že letos navýšila rozpočet hasičů proti původnímu plánu o 434 milionů korun.
Hasiči a záchranáři si za svoji náročnou práci růst platů a investice do techniky zaslouží, zvláště když tomu nahrávala ekonomická situace. Rozdávat ale medaile ministrům za tak rutinní úkon, jako je zvýšení rozpočtu, je něco jiného. To už není tak běžný a samozřejmý jev. Působí spíše jako očividná snaha předcházet si ministryni, která si na podobné „pozornosti“ potrpí, a očekávat, že bude stejně štědrá i příště.
Námitek by se našlo víc. Připomeňme si nejdříve, jak letos přilepšování rozpočtových kapitol začalo. Koncem července oznámil ministr vnitra Jan Hamáček, pod kterého spadá i Hasičský záchranný sbor, že návrh státního rozpočtu z dílny Aleny Schillerové na příští rok je pro rezorty ČSSD likvidační. Vyhrožoval, že pokud ministryně financí nepřidá 20 miliard korun, sociální demokracie rozpočet nepodpoří.
Absolutně nereálné
Schillerová tehdy Hamáčkovy požadavky zavrhla jako naprosto nepřijatelné. „Nemohu podobná prohlášení vnímat jinak než jako torpédování státního rozpočtu,“ reagovala ostře. Přidal se k ní i premiér Babiš, který napadl ČSSD, že má v genech Špidlovo heslo „zdroje jsou“ a neumí šetřit.
Nakonec všechno dopadlo jinak, žádné drama se nekonalo. Souběžně s tím, jak se uklidňovala nedůstojná vládní taškařice kolem výměny ministra kultury Staňka, se zklidňovaly emoce kolem státního rozpočtu. Schillerová o něm v srpnu jednala s jednotlivými ministry a slíbila více peněz všem rezortům, počínaje stovkami milionů korun, konče řádově miliardami. Tehdy došlo i na necelou půlmiliardu navíc pro hasiče, kterou vlastně „vyboxoval“ Hamáček.
Jak je ale možné, když ministryně jako odpovědná strážkyně státní kasy, za kterou se považuje, ještě měsíc předtím zvyšování výdajů, a tudíž čtyřicetimiliardového schodku rozpočtu důrazně odmítala? Jak to, že najednou našla požadované peníze, což považovala ještě měsíc předtím za absolutně nereálné?
20 miliard navíc
Bohužel k tomu nedošlo na základě šetření provozních výdajů, ke kterému Babiš a Schillerová vyzývali rezorty v souvislosti se zpomalující ekonomikou. Ministryně financí oznámila, že „papírově“ zvýšila příjmy i výdaje státního rozpočtu o 20 miliard korun, což prý umožnila změna inflace. Shodou okolností vyčarovala navíc právě tolik peněz, na kolika se dohodla s ministry ČSSD a ANO. Výdaje státu se tak meziročně dramaticky zvyšují o 113 miliard korun, což v této situaci hraničí s ekonomickým hazardem.
Tato účetní operace se nezamlouvá nezávislým ekonomickým expertům. Národní rozpočtová rada upozornila na to, že už letošní růst příjmů bude nižší, než se předpokládalo, a příští rok bude tento trend pokračovat.
To jsou však pro vládu „zanedbatelné“ detaily. Nakonec si vyjednávání o rozpočtu pochvalovali všichni ministři, kteří dosáhli přijatelného kompromisu. Jediní hasiči však přispěchali s čestnou medailí.
Budou následovat další ceny?
Znamená to snad, že by měla být Schillerová nějakým způsobem oceněna všemi správci rozpočtových kapitol, kterým přidala peníze? Až příště posílí rozpočet Kancelář prezidenta republiky, dostane snad státní medaili Za zásluhy od prezidenta Zemana, který ji už tak považuje za „božský dar“ pro premiéra Babiše?
Mimochodem, je to jen náhoda, že rozpočet Národní rozpočtové rady patří mezi několik ojedinělých kapitol, kde se finanční prostředky meziročně snižují? Podobně jako u další ještě „otravnější“ instituce, Nejvyššího kontrolního úřadu?
Schillerové by spíše slušela čestná plaketa Davida Copperfielda za imaginaci, když jedním trikem objevila „důmyslně“ ukryté peníze, které předtím nikdo neviděl. Tím spíše, že Ministerstvo financí krátce po schválení státního rozpočtu v prvním čtení ve Sněmovně výrazně zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v příštím roce z 2,3 na 2 procenta HDP.
V praxi by to znamenalo nižší daňové příjmy, než se ještě donedávna předpokládalo. O to záhadnější jsou účetní manévry ministryně financí, vypovídající spíše o vynucené improvizaci a spravování země stylem „po nás potopa“.
Metál pro daňového poplatníka
Závěrem lze dodat, že metál by si spíše zasloužil daňový poplatník. Podnikatelé už jen za trpělivost s náběhem nových administrativních povinností, sankcí a kontrol servírovaných vládou ANO v čele s Andrejem Babišem a Alenou Schillerovou.
Nikdo jiný než daňový poplatník navíc nefinancuje rozpočtové přerozdělování, aniž by vláda v době celkového zpomalování evropské ekonomiky skutečně šetřila a chovala se odpovědně vůči svým nástupcům a budoucím generacím.