Vyšetřování otravy řeky Bečvy dopadlo prozatím dobře pro holding Agrofert a společnost DEZA. Vše stojí zejména na závěrech poněkud nedůvěryhodného soudního znalce Jiřího Klicpery, ačkoli dle řady veřejně známých důkazů nedávají současné závěry logiku. Jak by taky mohly, když hnutí ANO má ministra životního prostředí, do jeho vlády patří ministr vnitra a hlavně převzetí státu chapadly Andreje Babiše dosáhlo takových rozměrů, že si v žádném případě nemůžeme myslet, že podobné vyšetřování by mohlo probíhat standardně? Těžko.
Novináři Deníku Referendum se dlouhodobě a podrobně otravou Bečvy zabývali. Přinesli celou řadu zjištění (například zde), která ukazovala jasného viníka, nebo přinejmenším řadu podezření, která není možné s klidným svědomím přejít. Policie ale byla aktivní, to je nutno přiznat, a tak například řeší, kdo v případu dával těmto novinářům informace. Soudit nemůžeme, bylo by ale vhodné policii poradit, že jsou tu úplně jiní „novináři“, kteří měli informace, a to konkrétně zaměstnanci Andreje Babiše z MF DNES. Pojďme se podívat na to, jak to v naší zemi chodí, když se řeší problém firmy předsedy vlády.
Soudní znalec Klicpera je milovník konspiračních teorií a fandil koalici sociálních demokratů s hnutím ANO. To nejspíše souvisí s tím, že Klicpera věří, že toxické látky mohly řekou putovat celé tři kilometry, než začaly trávit první ryby – tam už konspirace začínají hraničit buď s hloupostí, nebo se záměrem k tomuto přesvědčení dojít. Těžko říct.
Pan Klicpera taktéž fandí běloruskému režimu, nenávidí různé „havloidy“, Českou televizi, demokratické strany a nemá v lásce ekology. To u člověka, který měl zkoumat ekologickou havárii, skutečně stojí za povšimnutí. Je samozřejmě proti rouškám a pandemie koronaviru bude nejspíše výmysl. Ano, na facebookovém profilu pana Klicpery je úplně všechno, co o něm potřebujete vědět, abyste zároveň zjistili, že důvěřovat mu lze jen stěží.
O „novinářích“ z MF DNES už tu zmínka byla. Kauza Bečva se na titulní straně kdysi největších seriózních novin objevila pouze jednou jedinkrát, a to 4. května 2021. Klicpera svůj posudek, jak připomíná Deník Referendum, odeslal policii o pouhý den dříve. No řekněte, není to zajímavá náhoda, že se k jeho závěrům investigativci z agrofertího tisku dostali v té samé chvíli?
Ve dvě hodiny odpoledne zprávu vydává server iDNES.cz, druhý den jde „exkluzivní zjištění“ na titulní stranu tištěných novin:
Zdroj: MF DNES/FORUM 24
Zatímco se v Mafře slavilo, jak se všechno pěkně povedlo, informace se samozřejmě dostávaly i k dalším lidem. To popsal starosta Uherského hradiště a poslanec ODS Stanislav Blaha na svém facebookovém profilu. Uvedl, že se jej poslanec ANO zeptal: „Už jsi viděl ty fotky z posudku?“ Blaha nejmenuje, ale faktem je, že poslanec hnutí ANO Pavel Pustějovský je někdejší výrobní ředitel společnosti DEZA a zároveň stále ještě člen představenstva této firmy. Už je tak nějak jasněji, odkud vítr fouká, že?
Dokud bude v Česku vládnout hnutí ANO, je jisté, že se úplnou pravdu o otravě Bečvy nedozvíme. Není to možné, protože převzetí státu Agrofertem proběhlo dokonale. Ať věc dopadne jakkoli, hořkost a pochyby zůstanou, a to i díky dobré a soustavné práci našich kolegů z Deníku Referendum.
Nakonec malé shrnutí: Ekologickou katastrofou se má zabývat ministr životního prostředí. Tím je Richard Brabec z holdingu Agrofert. Policie vše vyšetřuje, jenže je pod tlakem premiéra Andreje Babiše. Majitele holdingu Agrofert. Hlavní důkazy dodává soudní znalec Klicpera. Příznivec současné vlády vedené hnutím ANO, strany holdingu Agrofert. Závěry zná poslanec hnutí ANO, bývalý vysoce postavený pracovník firmy DEZA z holdingu Agrofert. A nakonec o všem informuje MF DNES, firemní tisk holdingu Agrofert.
Už je líp, viďte?