Prezident Donald Trump se rozhodl zastavit program CIA, který spočíval ve vyzbrojování a výcviku rebelů, kteří bojují proti režimu Bašára al-Asada v Sýrii, což Rusko již dlouho chtělo.
Program byl založen předchůdcem Trumpa Barackem Obamou v roce 2013, aby se vyvinul tlak na Asada a zbavil ho moci.
Trump tvrdí, že se rozhodl téměř před měsícem poté, co se uskutečnila schůzka s poradcem pro národní bezpečnost H. R. McMasterem a ředitelem CIA Mikem Pompeem.
Zpráva však přichází pár dní po prvním setkání Trumpa s prezidentem Vladimirem Putinem, který podporuje syrský režim. Krátce poté bylo oznámeno příměří v jižní Sýrii, kde bojovali mnozí z rebelů podporovaných CIA.
Rusko dlouho považovalo program podpory povstalců za útok na své zájmy. Ukončení plánu, kromě uklidnění Putina, znamená také uznání omezené schopnosti USA sesadit syrského prezidenta.
Dokud se Kreml v roce 2015 nezačal vojensky angažovat v Sýrii, měli povstalci podporovaní USA v boji značné úspěchy.
Mnozí kritici zpochybňovali užitečnost tohoto programu, když říkali, že americký pokus o podporu povstání je polovičatý. Zajistil, že povstalci budou schopni pokračovat ve válce, ale nestačí k tomu, aby ji mohli vyhrát.
Po ukončení programu CIA angažmá USA v Sýrii nyní spočívá v leteckých úderech na Islámský stát a v program Pentagonu, který podporuje kurdské síly, které v současné době bojují o získání pevností ISIS ve městě Raqqa.
Jak uvádí The Telegraph, někteří lidé odmítají Trumpovo rozhodnutí a soudí, že to podstatně sníží vliv USA v Sýrii. „Putin v Sýrii vyhrál,“ řekl listu The Washington Post jeden nejmenovaný úředník.
Fateh Hassoun z amerického hnutí Hnutí za osvobození vlasti v Sýrii pro Telegraph řekl, že to vypadá jako kapitulace před ruským tlakem. „Myslím si, že tohle je způsob, jakým USA poskytují více prostoru Rusku, protože USA mají dva programy podpory – jeden provozovaný CIA a druhý podporovaný Pentagonem,“ řekl. „Ukončili program CIA, protože je považován za útok proti ruskému pronikání do Sýrie.“
Lindsey Graham, republikánský senátor, tweetoval: „Pokud je to pravda, je to velká ztráta pro: 1) Syřany, kteří byli neúnavně napadáni Asadem. 2) Naše arabské partnery. 3) Postavení USA na Blízkém východě.“
Podle analytiků rozhodnutí zneváží umírněné povstalce – americké hlavní spojence na místě – a současně povzbudí radikálnější prvky opozice.
Padáme do ruské pasti,“ řekl Charles Lister z Middle East Institute, který se zaměřuje na syrský odpor. „Moskva bude potěšena. Učiníme mírný odpor stále zranitelnějším… Skutečně je podřízneme.“ „Největším a nejdůležitějším cílem Ruska byly skupiny FSA (Svobodné syrské armády) podporované USA. Teď jsme je vyřídili sami.“
K tomu můžeme dodat, že syrští povstalci nejsou samozřejmě žádní beránci a liberální demokraté. Ale jak říká známé úsloví, jsou to parchanti, ale naši parchanti. Když si máme vybrat mezi našimi parchanty a Putinovými parchanty, proč podpořit ty Asadovy a Putinovy? Je to vyklizení pole Rusku a z toho ještě nikdy nevzniklo nic dobrého. Trump dělá zahraniční politiku od zdi ke zdi a v ničem na něj není spolehnutí, jak si už dávno všimli evropští spojenci v Evropě. Koho Trump zradí příště? V zájmu Moskvy? A ještě důležitější otázka, proč to ten chlap dělá? Na krku mají lidé z jeho okolí a sám jeho syn vyšetřování ohledně ruských kontaktů a teď tohle. Je Trump tak slabý? Nebo na něj mají Rusové skutečně kompro ohledně jeho někdejšího údajného sexuálního řádění v moskevském hotelu? Nebo je jen ne moc chytrý a ohledně zahraniční politiky, které moc nerozumí, úplně mimo?
Na všechny otázky asi mohou (stále ještě) američtí spojenci v Evropě dát jen jednu prozatímní odpověď. Musíme žít s tím, že Trump je nespolehlivý a co platí dnes, nemusí platit zítra. Z toho je třeba pragmaticky vyjít. Pro svět to ale není dobrá zpráva.