KOMENTÁŘ / Policie provedla razii na Ředitelství silnic a dálnic kvůli podezření z manipulace s podlimitními zakázkami. Okolnosti této operace však vyvolávají otazníky. Znovu ji provázejí masivní úniky ze živého spisu do Mladé fronty DNES a existují vážné indicie, že o ní bylo informováno hnutí ANO.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) uskutečnili razii na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a domovní prohlídky. Následně obvinili 21 lidí –sedm z nich zadrželi – a jedenáct firem kvůli podezření z podílu na organizované zločinecké skupině. Měli ovlivňovat veřejné zakázky v celkové výši půl miliardy korun.
Hlavní postavou je podle otevřených zdrojů bývalý provozní ředitel ŘSD František Sedláček, který za velkou část sporných zakázek odpovídal. Podle názoru policie vytvořil systém, kdy byly zakázky na údržbu okolí dálnic a silnic rozdělovány spřízněným firmám a blízkým osobám.
Havlíčkovo angažmá
Pokud se tato podezření potvrdí u soudu, byl by to závažný korupční případ, jaký nemá v této společnosti obdoby. Otazníky však vyvolávají některé související jevy a šablony, které v minulosti doprovázely podobně medializované kauzy, často s nejasným pozadím.
Na hodnocení potenciální kriminální činnosti, která se netýká současného vedení ŘSD, je ještě brzy, případ je teprve na začátku. Pozornost si ale jistě zaslouží podivuhodná souhra okolností, které jej od počátku provázejí.
Je nápadné, jak se v této věci mediálně angažuje bývalý ministr dopravy Karel Havlíček. „Musím přiznat, že ze zásahu mám dobrý pocit. Musím objektivně říct, že policie odvedla velmi dobrou práci,“ komentuje v rozhovoru pro Mladou frontu DNES a pochválil i resort dopravy, že kauza zůstala dva a půl roku v utajení.
Neopomněl zdůraznit, že prý má na současném vývoji zásluhu. První problémy kolem inkriminovaných zakázek se objevily v roce 2019, v době jeho předchůdce Vladimíra Kremlíka. Ministerstvo dopravy zahájilo jejich kontrolu, kterou po odvolání Kremlíka dokončil Havlíček.
„Nemohli jsme na nic čekat a spustili jsme kobercový nálet. Udělali jsme interní audit, na jehož základě jsme poté stáhli hodnotu podlimitních zakázek z šesti milionů na jeden milion korun. Naším rozhodnutím se situace stabilizovala,“ uvedl bývalý ministr, jenž Sedláčka v roce 2021 odvolal. Údajně byl obeznámen s probíhajícím policejním vyšetřováním.
Začalo to za Ťoka
Havlíčkova apoteóza, jak zamával s korupční hydrou, má však mnohá nevyřčená ale…
Podíl ANO na této kauze je už ze zveřejněných obvinění kolujících ve veřejném prostoru nejednoznačnější, než se nyní snaží vyložit. Hlavní podezřelý, vysoce postavený manažer František Sedláček, nastoupil do ŘSD v době, kdy tuto příspěvkovou organizaci v resortu dopravy vedl v letech 2014 až 2019 Jan Kroupa.
Kroupu jmenoval ministr dopravy Dan Ťok, o němž se tradovalo, že měl v resortu mnohem menší vliv než „stínový ministr dopravy“ Jaroslav Faltýnek. Sedláček přitom rozděloval sporné zakázky, mimo jiné firmě své partnerky, už v roce 2016.
Ze zveřejněných informací policie potom vyplývá, že Sedláček spolu se svým komplicem Františkem Lágnerem založili a budovali skryté společenství s úmyslem manipulovat veřejné zakázky nejméně od října 2017.
Čtyři roky korupce?
Policie navíc zjistila, že trestná činnost této skupiny pokračovala nějakou dobu i po Sedláčkově odvolání přes „různé prostředníky“. Tento komplot šel samospádem a nikdo ho ani za Havlíčkova působení, který o něm podle svých slov věděl, nezastavil.
To staví jeho suverénní výroky do jiného světla. Hnutí ANO se stále profiluje jako protikorupční hnutí, které přišlo vymést šíbry napojené na státní správu. V tomto případě to však vypadá, že korupce bujela v resortu spravovaném ministry ANO nejméně čtyři roky.
Havlíček stále dluží vysvětlení, jak se mohlo tak dlouho podvádět v resortu, který spravovali tři ministři za ANO, a jak je možné, že tomu i přes vážné indicie nezabránili?
Dalším pochybným, ale už standardním průvodním jevem tohoto případu jsou masivní úniky z policejních protokolů do deníků vydavatelství Mafra. Nejpodrobnější informace průběžně zveřejňuje Mladá Fronta DNES.
V článku „Jak rodina dojila dálnice. Dva kamarádi vybudovali na ŘSD skryté společenství“ autoři přiznali, že Mladá fronta DNES získala detaily celé kauzy, a citovali z obvinění, které má redakce k dispozici.
Babišův deník se této vybrané kauze věnuje s obvyklou péčí, když v několika článcích cituje odposlechy. Nehledě na závažnost této kauzy je to už obvyklý nešvar, který nemá nic společného se zásadami právního státu.
Na co čeká GIBS?
Není to zdaleka poprvé, kdy nezákonné úniky proudí exkluzivně do deníků Mafra z kauz vrchních státních zastupitelství v Praze nebo Olomouci. Není známo, že by se proti nim vymezila pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, jejíž podřízení dozorují tento případ.
Také není jasné, na co čeká Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jejíž ředitel Radim Dragoun byl po čistkách jmenován Babišovou vládou. Totéž ostatně platí pro ředitele NCOZ Jiřího Mazánka. Deník Mladá fronta DNES cituje z pokoutně podstrčeného policejního spisu a nic se neděje.
V neposlední řadě dalším závažným průvodním jevem této kauzy je svědectví redakce Newstream.cz. Uvedla, že týden před policejní razií dělala rozhovor s Karlem Havlíčkem, který se po jeho skončení rozpovídal. Zmínil propojenou skupinu podnikatelů, kteří podle něj měli propracovaný systém „dojení“ státu. Chtěl s nimi prý zatočit.
„Otevírá se prostor pro mnoho otázek. Jaká je souvislost mezi tím, když Havlíček vypráví novinářům nesdělitelné detaily korupce ve státní firmě, a následným policejním zásahem? Jak to, že přesně týden po tomto sdělení začala policejní razie? Věděl o ní Havlíček dopředu, nebo jenom trefil hřebíček na hlavičku?“ ptá se Newstream.
Ptejme se dál. Nejde jen o cílenou snahu okruhu ANO odvést pozornost od své politické spoluodpovědnosti za dlouhodobé „dojení“ státu v resortu dopravy? Na tyto otázky by měli odpovědět všichni dotčení ministři – Ťok, Kremlík i Havlíček. Ale i Jaroslav Faltýnek, který se se Sedláčkem scházel. Co spolu řešili, když bývalá pravá ruka Andreje Babiše neměla dopravu oficiálně ve své kompetenci?