NÁZOR / Jako obchodník se strachem, jezdící proti údajné bídě v Česku bojovat v nablýskaném Porsche, si pořadatel protivládních demonstrací Jindřich Rajchl zatím přivydělává. Jako věštec by se ale bohužel neuživil vůbec. Podle fanoušků má sice křišťálově čisté úmysly, ale křišťálovou kouli zjevně nevlastní. A tak nás zásobuje strašlivými předpověďmi. Že se ani náhodou nenaplní? Nevadí, tak se vymyslí nové.
Je to metoda stará jako svět. Vyděsit lidi, hlavně ty pomaleji myslící, namluvit jim, jaké na ně přitrhnou katastrofy, hrůzy a neštěstí, ukázat prstem, kdo za to může – kdo jiný než zlá vláda –, a prohlásit se za toho, který vše vyřeší a vlídně se skloní k prostému lidu. Jen kdyby ho pustili k vládě, premiér Rajchl by tu zařídil ráj na zemi. Prorokování a věštění mu ale zatím nejde. Ani trošičku.
Den po začátku ruské invaze za Ukrajinu, 25. února 2022, Rajchl vyvolával, že „Putin je téměř v Kyjevě“ a „hraje promyšlenou šachovou partii“. V Kyjevě je ovšem stále Zelenskyj, Putin kdesi v bunkru a ta partie se už delší dobu až tak promyšlená nezdá. Tedy pokud tím geniálním plánem nebylo vcelku nikam nepostoupit, a ani ve snu do Kyjeva, a z některých míst se ještě nechat vyhnat.
V červenci loňského roku Rajchl své věrné strašil: „Kdo poslouchá má vysílání a navštěvuje naše ,spanilé jízdy‘ (tak říká posezením v hospodě či jiném sálku, kde posluchačům hustí do hlav podobné fantasmagorie), tak ví, že už asi tři měsíce říkám, že benzin a nafta bude stát 100 Kč/litr. A že jedinou otázkou je, jestli bude na podzim dražší litr benzinu nebo bochník chleba. Já tipuju, že chleba.“
„Hrůza třepe chlívem,“ jak se říká někde na Moravě, a řádně zpracovaní občané už si rvali vlasy nad tím, jak nebudou moct ani odvézt babičku k doktorovi, protože nebude na benzin. A kdyby bylo, nebude na chleba, který bude stát přes sto korun. „Jindra“ to řekl, tak je to jisté. A jak to bylo doopravdy?
Počátkem jara 2022, tedy krátce před útokem Ruské federace na Ukrajinu, a ještě začátkem léta se ceny pohonných hmot blížily hranici padesáti korun za litr. Teď máme květen 2023 a žádné katastrofické stovky za litr jsme se nedočkali. Naopak. Ceny jdou dolů a benzin je leckde levnější než před začátkem ruské agrese na Ukrajině. Před měsícem, tj. 8. dubna 2023, činila průměrná cena benzinu 37,56 Kč za litr, litr nafty byl za 34,54 Kč. K datu 7. května letošního roku uvádí web Kurzy.cz pokles cen: benzin se prodává průměrně za 36,96 Kč za litr a nafta za 31,93. Naftu dnes někde motoristé natankují za 28,90 Kč za litr, benzin za 34,90 Kč. Ceny běžných druhů chleba se pohybují mezi 40 a 50 Kč za kilogram. Přiznejme tedy nepříliš talentovanému věštci asi tak půl bodu za to, že kilo chleba je asi o tři koruny dražší než litr benzinu.
V srpnu 2022 Rajchl provolával, že bez ruského plynu je s námi konec. „Pan Fiala tvrdí, že pokud Rusko vypne plyn, tak se bez něj Česká republika přes zimu obejde. Česká média tuto lež nekriticky papouškují. Nevím, co je horší – jestli to, že máme v čele státu šílence, nebo to, že naše média tomuto šílenci kryjí záda. Pravda je jednoduchá – pokud Rusko zastaví plyn, je konec.“
Tak, správně řečeno, je konec. Jenom tak trochu jako v Rádiu Jerevan není konec s námi, nýbrž s odebíráním ruského plynu. Už k nám neteče. Žádný. Za letošní rok nepřitekl ani kubík zemního plynu z Ruska. Zatímco v dřívějších letech jsme byli na ruských dodávkách závislí z 97 procent, během ledna 2023 klesl dovoz plynu do České republiky na nulu. Kdo z toho tedy vyšel jako šílenec?
V prosinci 2022 si Rajchl přihřál polívčičku vařenou z poměrně nechutné směsi kolaborantské podlézavosti agresorovi a touhy po dohodě s Ruskem, okořeněnou obvyklou porcí strašení oveček. „Vladimir Putin podepsal dekret o zákazu vyvážení ruské ropy a ropných produktů do zemí, které se připojily k agendě ,cenového stropu‘. K těmto zemím patří samozřejmě i Česká republika. … Lze očekávat ceny pohonných hmot na úrovni 150 Kč/litr. Do té doby, než vůbec nějaké pohonné hmoty budou,“ napsal.
A už tu máme zas ty osvědčené pohonné hmoty a tentokrát „táto, vyžeň to vo štok vejš“, hned na 150 korun! Stovka možná nevyděsila dostatečně. Fakta: Dovoz ruské ropy ropovodem Družba má z embarga vyhlášeného Evropskou unií ještě skoro na dva roky výjimku. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) je ale přesvědčen, že i potom se to bez ruské ropy zvládne. Už před rokem prohlásil, že její dodávky je možné nahradit. Přes ropovody TAL a IKL by se do České republiky dalo potřebné množství ropy přivést zhruba do měsíce. Mezitím by posloužily zásoby ze státních hmotných rezerv.
Proroku Jindřichovi to zkrátka nějak nevychází. Neuskutečnila se ostatně ani blokáda vládních budov, kterou s křikem a gesty vpravdě adolfovskými vyhlásil letos v březnu na své první demonstraci „proti bídě“ na Václavském náměstí. Ta měla podle jeho slov trvat tak dlouho, dokud vláda nesplní jejich požadavky, například konec dodávek zbraní pro Ukrajinu. Jenže žádná blokáda vlastně ani nezačala. Tedy pokud někdo není ochoten za blokádu budov považovat hlouček podivných individuí povalujících se jednu noc ve spacácích na trávníku u chodníku proti Úřadu vlády ČR a rušících noční klid nadáváním, hulákáním, opileckým zpěvem a tanečky Kolo kolo mlýnský po silnici.
Možná kdyby se náš novodobý Nostradamus zahleděl do trouby u kamen jako onen pověstný Cimrmanův vizionář, začalo by mu to jít lépe.