Ministryně financí Alena Schillerová v rozhovoru pro CNN Prima News přiznala, že matky samoživitelky podezírá z podvádění. Podle ní je „celá řada našich párů nesezdaných, (…) aby měly určité výhody a dosáhly na dávky“. Za výrok sklidila vlnu kritiky jak od samoživitelek samotných, tak od organizací, které je podporují.
Podle Schillerové je návrh na příspěvek 6 tisíc samoživitelkám populistický a určitě ho nepodpoří. Její stanovisko překvapí hlavně v kontextu rozhodnutí vlády o udělení pětitisícového příspěvku seniorům, které kvitovala jako dobrý nápad.
„Rozpočet se zatím vyvíjí z hlediska příjmové strany docela dobře, já to sleduji každý den. To znamená, že máme tady jakýsi prostor,“ řekla k němu. Příspěvek vlády je opozicí považován za populistické kupování si voličstva před nadcházejícími krajskými a senátními volbami.
Zavádějící paní ministryně
Takže zatímco pro příspěvek důchodcům se prostor najde, u podpory samoživitelek jde podle ministryně o obyčejný populismus. Možná proto, že ho nenavrhuje Babiš, nebo snad kvůli tomu, že v průzkumech nemá hnutí ANO od samoživitelek dostatečnou potenciální podporu. Sama říká, že pro samoživitelky není schopna vytvořit definici pro plošné vyplacení příspěvku.
Přitom patří do skupiny nejvíce ohrožených chudobou a podle průzkumu Klubu svobodných matek dopadl vliv koronaviru i na ně. Průzkum ukazuje, že u 65 % matek samoživitelek se finanční situace zhoršila víc než před koronavirem, třetina si kvůli tomu dokonce musela vzít půjčku. Téměř dvě třetiny neměly před vypuknutím krize žádnou finanční rezervu.
Schillerová tvrdí, že podporuje plošně všechny rodiče bez ohledu na to, zda jsou jimi samoživitelky nebo rodiče malých dětí. Jenže tady se dá argumentovat výzkumem Kooperativy a projektu Byznys pro společnost z konce roku 2019.
Ten nevychází příliš pozitivně pro českou společnost ve vztahu k matkám s dětmi. Ukazuje, že už před koronavirem neměly příliš dobrou pozici na trhu práce. Přes tři čtvrtiny samoživitelek nemohou při hledání zaměstnání sladit práci s péčí o dítě, třetina hledala práci déle než půl roku. Není jasné, kolik procent se muselo uchýlit například k černým formám přivýdělku, ale v zaměstnání se mnoho z nich setkává s předsudky, zda zvládnou péči o děti a k tomu plnohodnotně svou práci.
Mám dva bráchy. Vyrostli jsme jako děti samoživitelky.
Dosud plně nechápu, jak nás máma dokázala i přes bídu vychovat a navíc nám udělat krásné dětství.
Velmi se mně dotýká, když se taková umaštěná zlodějka jako @alenaschillerov otírá o lidi, o jejichž životě nemá tušení.
— Ondřej Šmíd (@OndrejSmid) September 4, 2020
Zeptali jsme se přímo Klubu svobodných matek, co si o výroku, podle kterého žije řada matek sama naschvál, aby dosáhly na dávky, myslí. „Výrok, že řada samoživitelek žije sama naschvál, aby měla nárok na dávky a výhody, je dle mého zavádějící. Pokud tito žadatelé existují, je to šedá zóna, která nikde není oficiálně podchycena. Všichni o tom vědí jenom z doslechu a tudíž se nedá nijak kvantifikovat, jestli je to řada nebo většina a už vůbec, zda se jedná primárně o matky samoživitelky,“ řekla pro FORUM 24 Dana Pavlousková, ředitelka Klubu svobodných matek.
„Mohu citovat dnešní výrok jedné z maminek samoživitelek, které se medializace tohoto tématu osobně dotkla a docela trefně to okomentovala: ‚Ať mi někdo řekne, co mám z toho, že jsem sama a na měsíc mi zbývají po zaplacení nájmu 3 tisíce? Dělám to schválně?‘“ dodává.
Ministryně financí se opírá o to, že nemá statistiku, podle níž by se krize samoživitelek jakkoli dotkla. „Viděla jsem statistiku Českého statistického úřadu, nezaměstnanost za druhé čtvrtletí, kdy jsme byli na dně ekonomického propadu, byla 2,7 procenta. To je nic. Máme pořád nejnižší nezaměstnanost. Jestli jsou v té struktuře samoživitelky, nejsem schopna říct. A silně pochybuji, že by taková statistika existovala,“ řekla pro CNN Prima News.
Příspěvek není řešení problému, ale to ani stigmatizování
Problém je zakořeněn mnohem hlouběji a jak upozorňuje Pavlousková, ani návrh Starostů a nezávislých (STAN), kteří chtějí prosadit jednorázový příspěvek 6000 korun právě pro samoživitelky a rodiče pobírající rodičovský příspěvek, není jeho řešením.
„Předně musím uvést, že se záměrem případné jednorázové finanční podpory samoživitelům, jako bude poskytnuta seniorům, se neztotožňuji, protože by se jednalo o jednorázovou finanční injekci, která by možná v covid období přišla vhod, nicméně samoživitelé potřebují dlouhodobé systémové řešení,“ říká Pavlousková.
Podle ní by rodiče samoživitelé více než jednorázové odškodné potřebovali systematickou podporu, tedy větší dostupnosti bydlení, pracovních příležitostí na zkrácené a flexibilní úvazky a taktéž větší kapacity předškolních zařízení pro umístění nejmenších dětí.
Paní ministryně Schillerová v tomto problém zřejmě nevidí, rodičům samoživitelům radí, ať se obrátí na „robustní sociální systém“. Její stanoviska tak zdánlivě připomínají výrok Pavla Bělobrádka z dubna 2017, který na adresu samoživitelek řekl, že si „musí najít jiného chlapa“. Později se za něj omluvil. Zpráva je ale jasná – jste samoživitelky, nepomůžeme vám. Další důkaz, že veškerá empatie směrem k seniorům je jen politický trik.