Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský podle premiéra Andreje Babiše (ANO) posledními výroky potvrdil, že opustil zásady, kterých si u něj vážil – nestrannost a to, že nemluví do politiky. V komentáři zaslaném ČTK reagoval na nedělní rozhovor Rychetského pro Českou televizi. Rychetský ovšem jen řekl, co všichni víme.
Rychetský řekl, že po listopadu 1989 nečekal, že „můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme dnes z hlediska té její minulosti“.
Kdo rozhovor slyšel, tak ví, že ten výrok pronesl v souvislosti s komunistickou stranou a tím, jak nečekaně dlouho přetrvává její vliv v naší společnosti. Že u nás je premiérem člověk, který patřil k vrstvě kariéristických komunistů a z členství v KSČ získal startovací výhody, z kterých pak těžil, je obecně známý fakt. Také to, že byl agentem Státní bezpečnosti pod krycím jménem Bureš. Je známo, jak zvláštními metodami rozmnožil svůj majetek. To všechno se týká historie staré desítky let. Že jsme si zvykli na tak hrůznou skutečnost, že taková osoba může vést vládu, je smutným dokladem, jak lze společnost unavit. Vše by přitom mělo stačit k tomu, aby Babiš nedostal žádnou vyšší státní funkci.
Babiš přežil i další věci, které by politika měly okamžitě stát místo. Ty ani Pavel Rychetský nezmínil, protože se týkají poměrně nedávné minulosti. Střet zájmů je jistá věc a nemělo by se o něm mluvit a psát jako o „údajném“. Čachry kolem dotace na Čapí hnízdo byly přinejmenším nemorální a na tom žádný soud nic nezmění. Soud se ovšem z nějakých záhadných důvodů stále nekoná. Příznačné je „přemístění“ Babišova syna na Ruskem okupovaný Krym a potom jeho mysteriózní odmlčení. Samotná kauza Krym by v normální zemi stačila na politickou smrt. My úplně normální země nejsme. Takže se jede dál, jako by se nic nestalo. Jenže ono se stalo a nebylo to normální.
Babišovi by se zřejmě líbilo, kdyby ústavní soudci byli lidé, kteří trpí ztrátou paměti a jsou němí. Takoví by mu jistě vyhovovali. Nejsme ovšem tak daleko, aby bylo možné Ústavní soud postupně obměnit právníky z Agrofertu. Taková cesta faktické likvidace této instituce by jistě byla některým politikům příjemná, ale natolik zas zákonodárce neovládají.
My nejsme ústavní soudci, tak můžeme ještě připomenout, že Babišovi dělají vládní kompars různé strašidelné figurky, jako je Havlíček, Toman, Benešová. Takoví odborníci se vyskytují ve všech vládách, které kdy vedl nebo jmenoval Miloš Zeman. Neměli bychom vynechat ještě ministra otráveného životního prostředí Richarda Brabce. To bychom už ale zabíhali do detailů a nebralo by to konce.
Kdyby v české politice nerozhodovali lidé jako Miloš Zeman a Andrej Babiš, byli bychom vzpomínání na jejich minulost ušetřeni. Mnoha věcí bychom byli ušetřeni.