Buď premiér Andrej Babiš moc nedomýšlí, co říká, nebo chce sebrat voliče okamurovcům. Ve středeční debatě Deníku, ve které diskutovali také předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš, řekl, že je schengenský prostor nefunkční.
„Naše hranice, Schengen není funkční,“ řekl moderátorce, která se ho zeptala, jestli by dal přednost státní hranici České republiky nebo schengenskému prostoru.
Seznam Zprávy se pak ptal jeho i dalších politiků, co má takové vyjádření znamenat. „Po dotazu Seznam Zpráv, jestli to znamená, že chce prosazovat konec Česka v Schengenu, už premiér svá vyjádření mírnil. ‚Nejsem pro ukončení Schengenu. V debatě jsme si měli vybrat mezi státní hranicí a Schengenem. Šlo o zkratku. A já si vybral naši hranici, protože Schengen nefunguje v rámci ilegální migrace ideálně, například v Řecku,‘ napsal premiér.
Ivan Bartoš, volební lídr Pirátů a Starostů Seznam Zprávám řekl, že to, co říká premiér Babiš, nedává žádný smysl. ‚Já vůbec nechápu, co to premiér vykládal. Pokud chceme řešit současné otázky migrace i budoucí v případě Afghánistánu, tak je to společná evropská otázka. Je nesmysl hrát tuto notu,‘ řekl předseda Pirátů.
Podle něj to premiér dělá jen kvůli říjnovým volbám. ‚Patrně chce sebrat voliče Okamurovi a podobným stranám, nevidím tam jiný důvod. Naštěstí oficiální zahraniční politika vlády je proevropská a nekloní se k diktátorům jako Babiš,‘ míní Ivan Bartoš.“
Taky ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) nemá nic proti Schengenu a podle něj je třeba udržet tento prostor efektivní, bezpečný a s volným pohybem pro naše občany.
Babiš zřejmě nedomýšlí, že svoboda pohybu přes hranice je pro mnoho lidí důležitá jak z principu, tak taky čistě prakticky. Sám si za bývalého komunistického režimu jezdil do „nesocialistické“ ciziny a dlouhodobě tam pobýval. Užíval si výhod, které naprostá většina jeho spoluobčanů v ČSSR neměla. Ani se nechce věřit, jak se kdysi svěřil, že skutečně tehdy netušil o existenci výjezdní doložky, této značně nedostupné podmínky pro cestu na Západ. Nezažil si pocit lidí zavřených v kleci. Zřejmě i proto loni jeho vláda sáhla bez nějakých rozpaků k opatření, kdy se našim občanům zakazovalo zemi opustit. K tomu nebyl žádný důvod, to byla věc jiných států, koho si za koronakrize k sobě pustí.
Dnes je ale volné cestování bez překážek nejen nějaké „ježdění na výlety“, ale také součást pracovního stylu mnoha lidí a usnadňuje ekonomické aktivity. Je příznačné, že Babiš nemá ohledně lidských svobod moc velkou citlivost. Jinak by řekl, že vnitřní hranice Unie bez kontrol jsou pro lidi výhodné a je třeba střežit tu vnější. Tu my ale nemáme, jsme v Schengenu ponoření ze všech světových stran. Bez volných hranic bychom byli jako v malé kleci.
Do Německa přišlo po roce 2015 najednou přes milion uprchlíků. Aniž by bylo nutné přijímat nějaká extra opatření, nikdo se k nám nehrne, žádné uprchlické hordy, které mínil Miloš Zeman rozhánět vodními děly, se nedostavily. Spíš bychom se měli ptát, proč jsme tak málo atraktivní cíl. Ty odpovědi by nebyly lichotivé.
Andrej Babiš by se měl spíš zamyslet nad tím, kolik lidí v kraji, kde kandiduje, jezdí do sousedních zemí za prací nebo třeba jen nakoupit. To je normální život, žádné výsady smetánky. Od politika čekáme, že bude lidské možnosti rozšiřovat a nezpochybňovat jednu z největších a hmatatelných výhod, jaké jsme po listopadu 89 dosáhli. Jestli je mu ale blízká mentalita bývalých pohraničníků a voličů Tomia Okamury, moc s tím nenaděláme. Leda ho už do takové funkce nepustit. Vůbec do žádné vládní funkce.