Klimatická aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že Spojené království přehání, když uvádí, jak skvěle se mu podařilo snížit emise skleníkových plynů. Má pravdu?
Vláda v Londýně tvrdí, že roční emise od roku 1990 klesly o 44 procent. Thunbergová však řekla v pořadu BBC Andrewa Marra: „Například ve Velké Británii je populární říkat, že jste od roku 1990 snížili emise o 44 procent. Když se podíváte na skutečné emise, tak to tak není.“
Kdo má tedy pravdu? ptá se v článku na BBC.com reportérka Rachel Schraer. Vše záleží na tom, co počítáte za emise dané země.
„Snížení emisí ve Spojeném království o 44 procent se týká ‚územních emisí‘. Ty měří, co se děje uvnitř hranic země – včetně věcí, jako je vytápění a napájení domácností, doprava, domácí průmysl a zemědělství. Nezahrnují však emise z mezinárodní letecké dopravy, lodní dopravy a dovozu. Spojené království však není v tomto ohledu ojedinělé.“
Britské ministerstvo pro životní prostředí, výživu a venkov (Defra) vypracovává údaje o „emisích ze spotřeby“ – měřítko založené na všem, co Spojené království spotřebuje, včetně dovozu. Tyto údaje zohledňují emise spojené s výrobou zboží v zahraničí (například v Číně), které Spojené království následně dováží. Zahrnují také emise z mezinárodní letecké a lodní dopravy, ale vláda je jako oficiální údaje nepoužívá. Na základě tohoto měřítka Defra odhaduje, že celková uhlíková stopa Spojeného království byla v roce 2018 přibližně o 26 procent nižší než v roce 1997, kdy tyto údaje poprvé zveřejnila. WWF – nevládní organizace zaměřená na životní prostředí – zohlednila „emise ze spotřeby“ od roku 1990 a odhaduje, že až do roku 2016 se emise ve Spojeném království snížily o 15 procent.
Greta Thunbergová ve svém rozhovoru také upozornila na spalování biomasy ve Spojeném království a naznačila, že bylo z vládních územních emisí vyloučeno.
„Spalování biomasy, jako je dřevo a další organické materiály, hraje stále větší roli v dodávkách elektřiny ve Spojeném království, v loňském roce se na nich podílelo přibližně 12 procent. Biomasa zde vypěstovaná a spálená by byla započítána do územních emisí Spojeného království, ale biomasa dovezená ze zahraničí nikoli.“
Údaje o „emisích ze spotřeby“ – založené na všem, co Spojené království používá – mohou být méně přesné, protože sledovat celkové využití emisí prostřednictvím složitých globálních dodavatelských řetězců je velmi obtížné.
Používání „emisí ze spotřeby“ také znamená, že země měří věci, které nemají vždy pod kontrolou. „Územní emise“ tak mohou být jasnějším měřítkem toho, jak vláda postupuje při řešení emisí doma.
Greta Thunbergová má tedy pro své tvrzení legitimní důvody. Přesné výpočty znečišťování ale budou zřejmě pořád předmětem debat.