Miroslav Kalousek oznámil, že pořad Michaely Jílkové Máte slovo na ČT je žumpa jako Parlamentní listy a Aeronet a že by se tam nemělo chodit.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Kalousek napsal na svůj Twitter: „‚Máte slovo‘ Michaely Jílkové je žumpa srovnatelná s Parlamentními listy či Aeronetem. Koneckonců, duchovní otci jsou stejní. Pro ukončení tohoto bulvárního kýče na @CzechTV stačí jediné: Slušní lidé tam nebudou chodit. Přidáte se?“
Názor je to celkem pochopitelný, ačkoliv není asi přesně určen lidem, kteří ho na Twitteru budou číst. Ostatně uživatel F. H. se celkem pochopitelně zeptal: „V čem se pořad změnil / posunul od roku 2016, kdy jste tam byl hostem?“
Kalousek odpověděl: „Pořad se neposunul. Posunul jsem se já v poznání, co je to za pořad. Tvrdil jsem Vám snad někdy, že jsem se nedopouštěl chyb?“
Následovala série dalších vyjádření:
„Nikdy jsem nepochopil, co dělá něco takového na veřejnoprávní TV, to je něco tak bizarního, že to svět neviděl. Za to by se nestyděl asi jen mistr Soukup. Je to ostuda ČT.“
„Takové pořady oslovují určitou skupinu lidí, kteří takovou formu chápou a konzumují. To, že je tam možnost oponentury bláznům, kteří tam chodí, je lepší než kdyby nebyla žádná.“
„S malým rozdílem – ať se ti to líbí, nebo ne, je to na veřejnoprávní ČT. I když je to humus, kde vládne vox spíše po papuli, přece jen tam dostane názorový oponent prostor, i když ne takový, jaký by si zasloužil. Beru to jako názornou ukázku toho, kdo všechno dnes má volební právo.“
„Horší než chodit do parlamentu s Ondráčkem a Grospičem, to být nemůže.“
„To je blbost, tenhle koment. Beztak mě ten pořad nezajímá, ale co to budu cpát těm, co je to zajímá. Ať to umlčí ‚nesledovanost‘, ne vy. Do té doby bych ten pořad z Vašeho úhlu pohledu považoval za nutné zlo.“
V podstatě tady zazněly všechny názory, které lze k věci vyslovit. Pořad plný hulákání uráží estetické cítění. Pokud jde o informovanost, hlavním přínosem skutečně je zjištění, kdo všechno také rozhoduje o složení našeho parlamentu a vysílá tam zákonodárce. Podle toho to také vypadá. Je otázka, jestli vysílací čas veřejnoprávní televize není přece jen dost vzácný, aby se mařil podobnou estrádou. Pokud si někdo myslí, že si tím nakloní určité vrstvy lidu, které pak Českou televizi vezmou na milost, tak se nejspíš mýlí.
Nejlepším argumentem pro konec takového pořadu by bylo, kdyby se na něj nikdo nedíval. Problém je v tom, že se na to vždycky někdo dívat bude. Kdyby byly zase zavedeny veřejné popravy a prodávaly se na to lístky, šli by si mnozí vystát frontu.
Je samozřejmě správné vystavit politiky konfrontaci. Je ale otázka, jestli to musí být konfrontace s davem, protože tam inteligence jednotlivců padá prudce dolů úměrně velikosti davu. Na položení nezaobalených otázek „z lidu“ by stačilo pět lidí a probralo by se toho víc. Užitečnější by také bylo, kdyby politik nečelil jen jiným politikům, ale třeba i odborníkům na daný problém, třeba komunista historikovi a ministryně financí ekonomovi.
Hlavním problémem je, že se legitimizuje primitivní způsob vedení debaty, která probíhá na úrovni malých dětí.
Pro televizi by to nějak zásadní ztráta nebyla. Podle měření sledovanosti vybraných pořadů po 20. hodině ve čtvrtek 26. 9. 2019 byla podle Mediaguru.cz sledovanost pořadu Máte slovo 385 tisíc diváků nad 15 let. Pořad Vyprávěj na ČT 1 měl 456 tisíc a Dobrodružství kriminalistiky (taktéž na ČT 1) 557 tisíc.
Posun politiky do zábavné show, na čemž se někteří politici podílejí a někteří z toho těží, je celosvětový fenomén. Ačkoliv je jasné, že z krátkodobého hlediska každý politik usiluje o to být viděn, dlouhodobě to přispívá k mizivé pověsti celé profese. Ta je na tom i tak dost špatně a není asi nutné to ještě úplně dorazit.