Ve vztahu k Ukrajině má Česká republika naštěstí jasno. Pan prezident sice při své náklonnosti k Vladimiru Vladimiroviči a ruským oligarchům, za nimiž jezdí na Rhodos, občas vypouští perly typu, že na Ukrajině žádní ruští vojáci nejsou, že nejde o víc než jen o jakousi „chřipku“ a že protiruské sankce by se měly zrušit, ale on (zatím a zaplaťpámbu) naši zahraniční politiku neurčuje. Pouze nám dělá u spojenců a jinde ve světě ostudu.
Česká diplomacie ovšem velmi správně hovoří o anexi Krymu jako o anexi čili neoprávněném násilném zabrání cizího území a hrubém porušení mezinárodních smluv.
Obsazení Krymu, k němuž došlo souběžně se jmenováním prozápadní Jacenjukovy vlády, a následné vyprovokování a aktivní podpora ozbrojených srážek na východě Ukrajiny a ruské snahy o zablokování jejího přibližování k EU považujeme za hrubé porušení mezinárodního práva ze strany Ruské federace a za vážné ohrožení stability a míru v Evropě, píše se jasně a nekompromisně na oficiálním webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Nakladatelství Kartografie PRAHA má ale zjevně jiný názor. Na mapách, které vydává, jsou Krym stejně jako Luhanská a Doněcká oblast prohlášeny za sporná území a vyznačeny šrafováním v barvě, jíž je označeno území Ruské federace.
Pokud jde o Doněck a Luhansk, kde stále pokračuje vojenská agrese ze strany Ruska, fakt, že tato území náleží Ukrajině, je nezpochybnitelný. To, že české nakladatelství označuje tato území za „sporná“, je nehorázné a nepřijatelné.
Velvyslanectví Ukrajiny v České republice proto aktuálně obeslalo česká knižní vydavatelství e-mailem, ve kterém na tuto neblahou skutečnost upozorňuje a dále uvádí:
Nepřijatelné je rovněž užití názvu „Donbas“ pro označení Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny, neboť tento název není oficiálním, není zakotven v žádném z
dokumentů mezinárodního práva, a je tak v rozporu s normami územně správního členění Ukrajiny.
Zvlášť znepokojující je skutečnost, že podobné mapy z produkce
nakladatelství Kartografie PRAHA, a. s., obsahující chybné a nekorektní zobrazení území Ukrajiny se vyskytují v atlasech a učebnicích využívaných v českých vzdělávacích institucích, čímž žáky a studenty uvádějí v omyl a poskytují jim zkreslené poznatky z geografie a souvisejících předmětů.
Podle posledních informací ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 31. ledna 2018 oznámilo odebrání schvalovacích doložek Školním atlasům světa z produkce zmíněného nakladatelství a dělá vše pro to, aby co nejrychleji došlo k nápravě.
Že to celé je neuvěřitelnou ostudou pro Českou republiku, je bohužel i tak zřejmé. A naskýtá se otázka, jak je tomu vlastně u nás s kontrolou faktické správnosti učebnic nebo publikací k výuce užívaných. Abychom se třeba brzy v učebnici dějepisu nedočetli, že únor 1948 byl velikým vítězstvím pracujícího lidu, a nemusel nás na to také upozorňovat někdo jiný.