Televizní záběry Miloše Zemana z tiskové konference s jeho slovenským protějškem Andrejem Kiskou vyvolaly další diskuzi o zdravotním stavu českého prezidenta. Zeman se totiž na tiskové konferenci kymácel, podivně se kroutil a měl nepřítomný pohled. Je přitom zřejmé, že nešlo o následek opilosti.

V týmu, který obklopuje prezidenta Miloše Zemana, narůstá zklamání a někdy až zděšení. Podle důvěrných informací deníku FORUM 24 je důvodem frustrace Zemanova okolí jednak skutečnost, že Zeman prakticky ve všem respektuje premiéra Andreje Babiše a v ničem nenaslouchá svým nejbližším. Druhým důvodem je pak cyklicky se zhoršující zdravotní stav prezidenta a jeho stále absurdnější veřejné chování. To se projevilo i během státní návštěvy na Slovensku u příležitosti 100 let od založení Československa.

Lékař, který se účastnil lékařského konsilia, sdělil, že má podezření, že prezident trpí ischemicko-vaskulární demencí, při níž není mozek dostatečně okysličován a postižená osoba nad sebou postupně ztrácí kontrolu. V některých fázích této nemoci se pacient chová nepřiměřeně až hrubě, a pak se hovoří o nemoci sprostých dědečků. Dochází rovněž k poruchám komunikace a kontinence. Poruchy myšlení a úsudku, které jsou pro vaskulární demenci rovněž typické, by vysvětlovaly i to, proč Miloš Zeman chybně vyhodnocuje mocenskou situaci v zemi a podléhá Babišovi.

Mezi nejvíce frustrované Zemanovy spolupracovníky patří Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Oba po druhém jmenování premiéra Babiše ztratili prakticky jakýkoli mocenský vliv a jsou si dobře vědomi skutečnosti, že jimi premiér Babiš otevřeně pohrdá. Když se pokusili projevit před Zemanem nesouhlas s jeho probabišovskou politikou, prezident jim údajně ostře pohrozil.

Stav Miloše Zemana mívá i cyklická zlepšení a podle lékaře nelze předvídat, jak dlouho budeme nuceni neustálé výkyvy v Zemanově chování sledovat.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora