Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pátek prohlásil, že ruská invaze na Ukrajinu „může začít kdykoli“, a to i během zimních olympijských her v Pekingu. Spojené státy nadále podle něj „pozorují velmi znepokojivé známky ruské eskalace, včetně příchodu nových sil k ukrajinským hranicím“.
CNN.com píše: „Nejvyšší americký diplomat se takto vyjádřil spolu se svými protějšky z Austrálie, Indie a Japonska po celodenním jednání v Melbourne a poté, co ministerstvo zahraničí a prezident Joe Biden vyzvali americké občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu.“
„Jak jsme již řekli dříve, nacházíme se v (časovém) okně, kdy může kdykoli začít invaze – a aby bylo jasno, zahrnuje to i dobu konání olympijských her,“ řekl Blinken.
Před zahájením olympijských her na začátku tohoto měsíce naznačila náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová, že zimní hry, které pořádá Čína, by mohly ovlivnit úvahy ruského prezidenta Vladimira Putina o načasování případné invaze. Putin přijel na zahájení olympijských her do Pekingu a setkal se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Oba zveřejnili dohodu o spolupráci, která nebude omezena.
Blinken v pátek na společné tiskové konferenci novinářům řekl, že USA pokračují ve stahování personálu ze svého velvyslanectví v ukrajinském hlavním městě Kyjevě a „budou v tomto procesu pokračovat“.
„A také jsme jasně řekli, že všichni američtí občané, kteří zůstávají na Ukrajině, by měli nyní odejít,“ dodal.
Ve Washingtonu svolal Bílý dům na čtvrteční večer schůzku s několika členy vlády a vysokými představiteli národní bezpečnosti do Situační místnosti, aby projednali pokračující ruské vojenské posilování v blízkosti Ukrajiny, uvedli pro CNN dva činitelé obeznámení s touto záležitostí. V posledních dnech Rusko pokračovalo v přesunu sil, zbraní i logistického vybavení do oblasti a zvýšilo pohotovost vojsk.
Blinken řekl, že krize je hlubší než jen fyzická hrozba, kterou Rusko pro Ukrajinu představuje, ale že může dojít k podkopání mezinárodního řádu založeného na jasných pravidlech. „V sázce není jen, jakkoli je to důležité, územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny, ale velmi základní principy, které po dvou světových válkách a studené válce těžce vybojovaným způsobem podpořily bezpečnost, mír a prosperitu zemí na celém světě, principy, jako že jedna země nemůže jednoduše změnit hranice jiné země silou; principy, jako že jedna země nemůže druhé jednoduše diktovat, jakou má volbu, jakou má politiku a s kým se bude stýkat; principy, že jedna země nemůže uplatňovat sféru vlivu a podřizovat své sousedy své vůli. Pokud dovolíme, aby byly tyto zásady beztrestně zpochybňovány, i když je to o půl světa dál v Evropě, bude to mít dopad i u nás. Ostatní se dívají. Ostatní se dívají na nás všechny, aby viděli, jak budeme reagovat. Proto je tak důležité, abychom byli solidární, abychom udělali vše, co je možné, prostřednictvím diplomacie, abychom se pokusili odvrátit konflikt a zabránit agresi, ale abychom byli stejně tak rozhodní, pokud Rusko svou agresi obnoví.“
Zpráva ruské sekce BBC uvádí, že k odchodu svých občanů z Ukrajiny vyzvala také Velká Británie: „Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že občané země, kteří se v současné době nacházejí na území Ukrajiny, by ji měli co nejdříve opustit kvůli obavám z možné ruské agrese.“ Stejné doporučení již dříve vydaly americké úřady, které následovala řada dalších států, včetně Izraele, Jižní Koreje a evropských zemí či Japonska. Západní média s odvoláním na své zdroje uvedla, že USA se domnívají, že prezident Vladimir Putin se již rozhodl invazi na Ukrajinu zahájit. Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer v rozhovoru pro televizi NBC řekl, že občané USA musí okamžitě opustit Ukrajinu. „Máme co do činění s jednou z největších armád na světě. (…) Mohlo by se to velmi rychle zvrtnout,“ prohlásil Biden.
Americké zpravodajské služby varovaly spojence v NATO před hrozícím útokem Ruska na Ukrajinu naléhavěji než kdykoli předtím, píše německý Spiegel.de: „Americká zpravodajská služba CIA i americká armáda v průběhu pátku informovaly německou vládu a další státy NATO, že na základě nových informací se obávají, že by k útoku mohlo dojít již příští středu.“
Podle několika diplomatů a vojenských představitelů během tajných brífinků poskytly USA mnoho podrobností. Byly popsány konkrétní trasy ruské invaze i jednotlivé ruské jednotky a jejich úkoly. Jako možný začátek invaze bylo uvedeno datum 16. února.
V Berlíně se zpočátku nepodařilo zjistit, na základě jakých informací bylo důrazné varování USA vydáno. Bylo však řečeno, že americké informace jsou velmi podrobné a podložené mnoha zdroji. Nicméně nebylo podle nich možné odhadnout a předpovědět, zda útok hrozí. Za pravděpodobné se však již delší dobu považuje datum kolem poloviny února. Podle zasvěcených osob je však možné, že USA tuto informaci rozšířily záměrně, aby zmařily ruské útočné plány.