Ministr kultury Lubomír Zaorálek si nemyslí, že se ještě dají přijmout o moc přísnější opatření. V Izraeli taková sice měli, ale nebylo to podle něj ani tak kvůli plošnému chování obyvatelstva, ale kvůli ortodoxním komunitám. To prý není náš případ.
V rozhovoru pro iRozhlas.cz Zaorálek porovnával naše opatření a izraelská: „V Izraeli fungovaly banky, celá energetika, vodní infrastruktura, všechno skladování, přístavy, rybářství. Nemyslím si proto, že by Izrael udělal něco zas tak jiného než my. A pohyb omezil kvůli ortodoxním komunitám, které žijí velmi pospolitým způsobem. Věděli, že jsou to zdroje nákazy.“
Proto podle něj nemá smysl, aby se u nás přistupovalo k něčemu takovému:
„Tudíž jejich opatření, která omezovala pohyb jen na pár metrů, byla podle mě dána tím, že chtěli rozbít tyto komunity, které neustále všechno porušovaly. V Izraeli je ale jiná struktura společnosti. Neznamená to, že by taková opatření měla smysl v české společnosti. Takže nejsme v Izraeli, nikdo to tam ale ani nenavrhoval. Alespoň si to tedy nevybavuju, že bychom během debaty řešili omezení pohybu jen kolem domu.“
Má dojem, že pokud jde o nějaké další přísné zákazy, už se tam toho moc dalšího vymyslet nedá:
„Zbývá už opravdu jen málo věcí, které bychom těžko vymýšleli. Myslím si, že pak už bychom mohli jedině omezovat chození do práce. A to už by byl Wu-chan, když to zjednoduším. Připadá mi, že jsme na hraně toho, co můžeme. A už se moc teď přitvrdit nedá, pokud tedy nechceme zakazovat chodit do práce, a to stále nechceme.“
Jeho uvažování se zatím upíná k datu 6. listopadu:
„Teď je třeba, abychom to dva týdny vydrželi, do toho kritického 6. listopadu. Jsem ale přesvědčený, že to musí zabrat. Pan Prymula řekl, že když se to bude držet, podaří se to zbrzdit. Problém ale je, že my to potřebujeme zbrzdit hodně. Nestačí nám, když to zastavíme, potřebujeme to srazit z devíti tisíc nových případů denně na tisíc. Jako to srazili v Izraeli. Takže redukce musí být zásadní, bude to ale trvat. Budeme proto žádat o prodloužení nouzového stavu.“
V Izraeli, která má téměř srovnatelný počet obyvatel s námi (žije tam skoro devět milionů lidí), se občané měli od konce září vzdalovat jen kilometr od svého bydliště. Na ulicích i dálnicích byla policejní kontrolní stanoviště. Koncem září přibývalo v průměru přes šest tisíc nakažených denně, teď je to pod tisícovkou.
V rozhovoru pro iRozhlas.cz epidemiolog Telavivské univerzity Gabriel Chodick 22. října řekl: „Jak jsme očekávali, celostátní lockdown zavedený 18. září byl skutečně efektivní. Počty infekcí dramaticky poklesly – z téměř 9 000 na 1 000 za den. Sociální distancování a povinné nošení roušek v uzavřených i venkovních prostorech ke zvládnutí epidemie bohužel nestačily. To platí především pro přeplněné jesle, školky a školy v hustě obydlených oblastech. Před blížící se chřipkovou sezonou byl proto lockdown prakticky nevyhnutelný.“