KOMENTÁŘ / Tomio Okamura, vůdce méně bystré části obyvatel, si neodpustil lhaní a manipulace ani o vánočních svátcích. Na Boží hod sdílel příspěvek, podle kterého měla letošní tradiční štědrovečerní večeře stát nejvíce v historii České republiky. Odkázal se přitom na článek zpravodajského webu televize Nova ze začátku prosince. Asi nikoho nepřekvapí, že datum vydání zamlčel. Stejně tak si nechal pro sebe také další zásadní informace z článku. To nejzásadnější je ale fakt, že Okamura lže. Cena štědrovečerního menu se ve srovnání s loňským rokem totiž téměř vůbec nezměnila.
Co by to byly za Vánoce, kdyby nám politický podnikatel a milovník Ruska z domu o několika válcích nenarušil sváteční pohodu nějakým žvástem. Podle Okamury nám prý totiž vláda Petra Fialy (ODS) připravila hezký „vánoční dárek“ v podobě nejdražší štědrovečerní večeře v historii.
„Oproti loňsku zdražila o 16 procent. Informuje web TV Nova. Čtyřčlenná rodina tak zaplatí průměrně 852 korun, což je i se zohledněním inflace nejvíce od roku 1989,“ odkázal se šéf hnutí SPD na více než čtrnáct dní starý článek. „Poděkujte obrovskému odborníkovi na ekonomiku, profesoru Nutellovi, a celé vládní pětikoalici,“ pustil se na sociální síti dále Okamura do předsedy vlády Fialy.
Že článek vyšel už 9. prosince, samozřejmě svým fanouškům jaksi zapomněl zmínit. Okamura nenapsal ani to, že v textu, na který pochopitelně nepřiložil odkaz, je napsáno, že ceny vzrostly téměř ve všech zemích, a také to, že Česko ve srovnání s ostatními stále patří k těm levnějším, co se tradičních štědrovečerních jídel týče.
Je však třeba zmínit to zásadní. Autor článku, který Okamura využil o svátcích k útoku na vládu, se odkazuje na listopadový průzkum zahraniční společnosti eToro, která se zabývá investováním. Ta mimo jiné ve svých datech nezohlednila slevy, ve kterých se v Česku prodává více než polovina zboží.
Poslední měsíce roku se navíc nesly ve znamení zlevňování potravin. Před Vánoci pak obchodní řetězce oznámily osekání cen u těch základních. Argumentují tím, že nechtějí čekat na snížení DPH u potravin od začátku příštího roku o tři procentní body. „Nečekáme na leden, kdy začne platit nižší DPH na potraviny, ale již od tohoto týdne u 100 vybraných potravin snižujeme ceny. Po Novém roce budeme v této aktivitě pokračovat a chceme našim zákazníkům nižší sazbu DPH promítnout do cen dalších výrobků,“ oznámil už 12. prosince v tiskové zprávě například produktový ředitel řetězce Tesco pro Českou republiku.
Už od prosince promítl snížení DPH do cen potravin i řetězec Penny. „Rozhodli jsme se našim zákazníkům toto snížení cen přinést jako vánoční dárek už před svátky a tyto snížené ceny jim nabídneme už po celý prosinec,“ popsal Vít Vojtěch, vedoucí strategického marketingu společnosti.
Jak spočítaly v sobotu Seznam Zprávy, cena za přípravu štědrovečerní hostiny pro čtyřčlennou rodinu se ve srovnání s loňským rokem prakticky nezměnila. Podle dat viditelně zlevnilo mléko, což se projevilo v nižší ceně také u smetany a másla. Jeho cena se ve srovnání s loňskými svátky propadla dokonce o 25 procent, v některých řetězcích se dalo pořídit klasické balení 250 gramů za sumu hluboko pod 40 korunami. A nejde o ojedinělý případ. Zatímco ještě v únoru třeba jedno vejce stálo v průměru šest korun, před letošními Vánoci to byly už jen čtyři koruny. Ceny šly dramaticky dolů také u oleje nebo mouky.
Pokud jde o kapra, ten měl podle článku, který sdílel Okamura, zdražit o neuvěřitelných 48 procent. Jak se ukázalo, je to naprostý nesmysl. Například třeboňští rybáři už v říjnu hlásili, že letos zdražovat neplánují. „Vůbec jsme nezdražovali, protože letos nemáme důvod. V loňském roce byly drahé energie, doprava, ale v letošním roce je vhodné nechat ceny na téhle úrovni, přestože ten výlov bude nižší než loni, aspoň v našem regionu,“ oznámil při podzimním výlovu rybníka Rožmberk předseda představenstva společnosti Fish Market Rudolf Provázek. Jeho slova se pak potvrdila před Vánoci, kdy se kapři začali prodávat v kádích. Třeba Klatovské rybářství nechalo loňské ceníky, ryba tak vyšla na 115 až 120 korun za kilogram.
Pokud údajná Fialova drahota vypadá tak, že se dá běžné máslo pořídit za cenu jako před mnoha lety, že jde narazit na litr polotučného mléka v akci za deset korun, že se cena kilogramu mouky propadla i hluboko pod dvacet korun nebo litru oleje pod třicet korun, ať prosím zůstane navždy. Kde jsou ty časy, kdy se za vlády hnutí Andreje Babiše se sociálními demokraty prodávalo máslo v průměru za 55 korun a Milan Teplý – šéf největší české mlékárny Madeta – tehdy strašil, že před Vánoci bude stát 70 korun? Kde jsou ty časy, kdy loni hnutí ANO a proruští extrémisté strašili cenami pohonných hmot, které nikdy nepřišly? Takhle by se dalo pokračovat donekonečna.
Těsně před Vánoci jsme se pak mohli opět dočíst o přeplněných nákupních centrech a obřích tržbách obchodníků. Například Novinky.cz po posledním předvánočním víkendu napsaly, že prodejce elektroniky Datart letos prý dosáhne podobného výsledku jako loni, kdy měl tržby přes tři miliardy korun. Hračkářství Bambule pak podle svých slov v prosinci očekává překonání loňského obratu a největší internetový obchod Alza.cz očekává, že letošní sezóna překoná tu loňskou. Takhle prosím vypadá bída v Česku. Kdo podle opozice zaplnil obchody, když všichni už dávno bez peněz umřeli hlady, zůstává otázkou.
Nicméně část obyvatel, která naskočí na každé slovo svých vůdců – ať už máme na mysli velkouzenáře a největšího výrobce potravin v Česku Andreje Babiše, nebo hvězdu komerčního fašismu a miláčka intelektově nižších vrstev Tomia Okamuru – žádná fakta stejně nepřesvědčí. Stále budou věřit, že se mají špatně. Problém je však v tom, že neumí počítat a myslí si, že vláda je od toho, aby živila jejich děti, platila jim zábavu, cigarety, vysedávání v hospodách, dovolené a vytáhla je z dluhů a exekucí. Speciální skupinou jsou pak takoví, kteří v životě nezavadili o práci, jsou přisátí na dávkách a jejich přínos pro společnost je nulový.
Některým lidem vůbec nedochází, že nynější důchody jsou ve srovnání se mzdami nejvyšší od roku 1989. Že ještě nikdy nebyla kupní síla seniorů závislých na starobní penzi od státu ve srovnání s průměrnou mzdou tak vysoká. Že průměrný důchod přesahuje 20 tisíc korun, od ledna opět poroste a náhradový poměr, tedy poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou, činí skoro 50 procent. Že senioři se ve srovnání s pracujícími mají za premiéra Petra Fialy výrazně lépe než za Andreje Babiše.
Nevidí ani to, že rostou i příjmy pracujících. Že ve třetím čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční mzda 42 658 Kč, což je o 2810 Kč více než ve stejném období loňského roku. Že naopak míra nezaměstnanosti je v Česku na hodnotě kolem tří procent, což je nejméně v celé Evropské unii.
Že je podle Eurostatu Česká republika zemí s nejmenším počtem lidí ohrožených chudobou. Podle posledního dostupného výzkumu hrozila chudoba nebo sociální vyloučení necelým 12 procentům obyvatel. Vyšší počet lidí ohrožených chudobou tak mají i v Rakousku, Německu, Polsku nebo na Slovensku, nejhorší situace je pak v Rumunsku a Bulharsku, kde číslo přesahuje 30 procent.
Ale to už jsme tady jednou psali, takže se nebudeme dále opakovat. Závěrem pouze: chytrému napověz, hloupého trkni.