Michal Bláha, který se před krátkou dobou stal poradcem ministra financí Andreje Babiše, řekl, že systém EET je předražený a nelegální. Jeho slova padla v rozhovoru na info.cz. Michal Bláha je podnikatelem v IT, který zavedl například hlídač EET. Ten sleduje, zda systém EET nepadá atd. Michal Bláha patří od začátku k hlasitým kritikům EET a především Andreje Babiše. Nyní mu však dělá neplaceného poradce. „Jsem poradcem ministerstva, ne přímo Babiše. Snažím se pomoci státu,“ vysvětlil.
A v hned přišel s tvrdou kritikou svého „šéfa“. „EET je nelegální projekt. Byl vysoutěžen ve výběrovém řízení, výherce, který to vyhrál, nabídl, že EET naprogramuje za 40 milionů s tím, že náklady ročně budou 10–15 milionů korun. Toto výběrové řízení bylo bez udání důvodu zrušeno. Následně přišlo ministerstvo financí s tím, že tuto zakázku přidělí bez výběrového řízení v rámci jednacího řízení. Neboli firma IBM získala zakázku napřímo bez výběrového řízení, nikdo jiný nebyl osloven. S tím, že to bude stát 50 milionů korun. Navíc se velmi rychle se ukázalo, že tato částka je pouze za část systému EET s tím, že celý bude stát jen v první rok 150–200 milionů,“ řekl Michal Bláha. S tím podle něj souvisí nelegálnost celého projektu.
„Zákon o veřejných zakázkách říká, že jednací řízení bez uveřejnění lze udělat pouze za určitých podmínek. Jedna z nich je, že nesmí docházet k rozšíření věci, na kterou se dělá toto jednací řízení. Na EET tedy toto jednací řízení bez uveřejnění vůbec nemohlo být použito, protože se jedná o rozšíření systému Adis,“ uvádí Michal Bláha s tím, že ví o tom, že již padlo v této souvislosti trestní oznámení, sám ho však nepodal. „To by měla řešit policie,“ dodal.
V rozhovoru se také vyjádřil k tomu, že o Finanční správě řekl, že je daňové gestapo. „Dříve jsem byl já jako podnikatel zákazníkem daňové správy, teď se ke mě chovají jako k podezřelému,“ řekl Michal Bláha. Tvrdě podle něj postupovali Finanční úřady v devadesátých letech. Po roce 2000 se jejich přístup změnil a úředníci se snažili spíše radit a pomáhat. V posledních třech letech (tedy od nástupu Babiše) se podle něj přístup „berňáku“ radikálně změnil k horšímu.
V souvislosti s Andrejem Babišem ještě poradce jeho ministerstva řekl, že si myslí, že Babiš Agrofert stále řídí, i když mu oficiálně nepatří. „Převedení do svěřenského fondu bylo jen formalitou,“ řekl.