Ze současného zdražování cen energií těží nejvíce antizápadní Strana přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury. Podle aktuálního průzkumu STEM se zvýšila její voličská přitažlivost na 14,3 procenta. Polepšila si o 2,4 procenta hlasů ze srpnových 11,9. Je to hlavní informace z šetření, které agentura STEM provedla na objednávku televize CNN Prima News.
Výsledky ostatních stran zůstávají na obvyklé úrovni. Nejsilnější stranou je i nadále hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše, které získalo 30 procent hlasů. Jedná se o pokles o více než jeden procentní bod.
Z vládní koalice je nejsilnější ODS, které průzkum přisoudil 14,3 procenta hlasů. I zde jde o pokles. Minule by hlavní vládní strana získala 15,5 procenta.
Vládní Piráti by dostali 9,4 procenta, další partneři z vládní koalice TOP 09 a Starostové a nezávislí mají shodně pět procent hlasů. Lidovci by zůstali se ziskem 4,5 procenta hlasů těsně mimo dolní komoru, získali by ale větší podíl hlasů oproti srpnovým 3,4 procenta.
Do sněmovny by se nedostali ani sociální demokraté, Přísaha či KSČM. Agentura STEM provedla průzkum od 1. do 8. září. Dotazovala se kombinací on-line a telefonických hovorů 2003 českých občanů.
Parlamentní opozice by prostým součtem stranických preferencí z průzkumu obdržela kolem 44 procent hlasů a vládní koalice se drží zhruba na úrovni 38 procent.
„Hnutí SPD v době zjitřených nálad a nejistých výhledů získává díky svému dlouhodobě protestnímu založení. Nově se svým výsledkem dorovnalo zisku ODS,“ uvedli výzkumníci STEM. Průzkum také ukazuje, že se začíná pomalu zlepšovat pozice Pirátů. „Z bývalých koaličních stran druhé koalice se daří lépe Pirátům, kteří od voleb zvládli konsolidovat své jádro i pravděpodobný zisk a zatím se vyhýbají větším skandálům a přešlapům,“ vysvětlili výzkumníci.
Patrné jsou však rozdíly mezi věrností voličů jednotlivých stran. Nejstabilnější podporu loajálních voličů mají ANO (22,8 %), ODS (10,8 %) či SPD (8,7 %). Naopak například STAN disponuje pouze 2,4 procenta loajálních voličů.