Ruský propagandistický web Sputnik, který se dříve výstižněji jmenoval Hlas Ruska, cituje v článku jakéhosi irského novináře Bryana MacDonalda hodnotícího mediální přestřelku mezi prezidentem Milošem Zemanem a americkým velvyslancem v Česku Schapirem.
Podle MacDonalda „je nejpřekvapivějším v incidentu mezi českým prezidentem a americkým velvyslancem Andrewem Schapirem ta skutečnost, že se hlava evropského státu rozhodla postavit proti americké tyranii“.
Je dobře, že se postupně dostáváme do ruského slovníku, abychom pochopili, co pojmy znamenají. Americká tyranie znamená, že Schapiro na dotaz v České televizi odpověděl, že „by bylo nešťastné, kdyby se prezident Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil vojenské přehlídky v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi“.
Vždycky, když se Sputnik ohání nějakou autoritou, je dobré se podívat, oč se jedná. Dotyčný Bryan MacDonald je sice irský novinář, ale také je to od loňského léta spolupracovník ruské státní televize „Russia Today“. Tím máme hned jasněji, o jak nezávislého analytika se jedná. Sputnik dále cituje: „Američané nemají rádi, když jejich pokyny ignorují. Když pokládáte svou zem za ‚výjimečnou‘, jak si vůbec někdo troufá pochybovat o vašich příkazech?“
„Nemohu si vůbec představit reakci Spojených států, kdyby si český velvyslanec dovolil vyčinit Obamovi za uznání Kuby nebo podporu nezákonného převratu na Ukrajině,“ píše MacDonald a zdůrazňuje přitom, že s přihlédnutím k historii rodiny Schapirovy, jehož matka se stala obětí holocaustu, vypadá velvyslancovo prohlášení ještě nehorázněji.
Citové vydírání
MacDonald si dle Sputniku myslí, že „teď bude na českého prezidenta vyvíjet silný tlak řada vládních úředníků, kteří budou dozajista požadovat od Zemana, aby vzal svá slova zpět“. Načež následuje komický výčet zemí, které se údajně USA také vzbouřily, třeba Řecko, Maďarsko nebo Slovensko. Z těchto zemí se ovšem pojedou podívat na ruské zbraně rachotící po Rudém náměstí jen šéfové zadluženého Řecka, kteří si zřejmě od Rusů něco slibují. MacDonald ještě triumfálně dodává, že „Srbsko a Turecko, kandidáti na vstup do EU, se vyslovily proti protiruským sankcím“.
To už skutečně vypadá na to, že Unie mele z posledního.
Rusko si nechce přiznat, že jeho počínání je fiasko a nefunguje už ani citové vydírání miliony mrtvých, které SSSR přinesl při porážce Hitlerova Německa. Psychologická finta spočívající v tom, že se máme povinně dívat na vojáky dnešní ruské armády, abychom neurazili památku více než sedmdesát let mrtvých jiných vojáků, kteří padli, je dost ubohá. Nejsou to ti samí vojáci, není to ta samá válka. Problém je v tom, že je to bohužel do značné míry ta samá země. Imperialistické Rusko, které pod různými názvy neustále paranoicky pokukuje kolem sebe a hledá, kdo je venku jeho nepřítel a kdo je doma zrádce.
Už po staletí platí pořád to samé, kdyby Rusko nebylo tak velké a nemělo tolik vojáků, kdo by si ho všiml? A proč by měl? Je to tragická země, ale možná by si její lid mohl už někdy uvědomit, že si za své problémy může sám.
Ještě jedna věc je roztomilá. Na webu Sputnik je tištěna karikatura, jak Miloš Zeman, odjíždějící do Moskvy, nakopává malého černého pejska, na kterém je napsáno „Shapiro“ (!) Přesně tak, ne Schapiro, jak by bylo správně. Když oni ti Rusové už ani opisovat přesně neumí. To by se snad Číňanům ani nestalo.