NÁZOR / Etapa jisté stydlivosti, která pro komunisty začala na přelomu roku 1989 a 1990, netrvala dlouho. Tehdy se zbytečně namáhali vylučovat ze strany ty nejzasloužilejší soudruhy, jako byli Gustáv Husák a Miloš Jakeš, a připouštělo se, že pověsit Miladu Horákovou nebylo pěkné a došlo k jistým přešlapům. Tohle už je dávno pryč. V kursu už je zase ta nejplesnivější stará veteš a Marta Semelová už řeční o Velké říjnové socialistické revoluci úplně stejně, jako tomu bylo po čtyři desetiletí vlády jedné strany.
„Soudružky a soudruzi, vážení spoluobčané, přátelé. Stejně jako každý rok se 7. listopadu setkáváme, abychom si připomněli výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Činíme tak i letos. Chtěla bych jménem krajského výboru vám všem poděkovat za to, že si připomínáte pravdivou historii nejenom u nás, ale celého světa, že si připomínáte toto významné výročí, které je symbolem toho, že člověk může žít lépe,“ dojala se Semelová.
Členka KSČ od roku 1978 pak vykládala cosi o tom, jak se dnes falšuje historie.
„Sedmého listopadu 1917 zazněl výstřel z Aurory a tento výstřel byl pochodní, pomyslnou pochodní, která rozzářila svět na cestě k lepšímu životu, na cestě k socialismu. Já bych chtěla poděkovat za to, že přesto, že nám chtějí vymazat paměť národa, přes ty urážky, přes to ponižování ze strany vládních masmédií a dalších politiků, že se najdou lidé, kteří si dobře pamatují, co toto významné výročí pro nás pro všechny znamená.“
Komunistická činovnice se dopustila jisté nepřesnosti. Jistě, výstřel z Aurory byl „symbolem toho, že člověk může žít lépe“. Záleželo jen na té drobnosti, o jakém člověku mluvíme. Soudruzi Stalin, Chruščov a Brežněv a papaláši z jejich politbyra si nesporně žili lépe než běžný sovětský občan. Zatímco propaganda chrlila čísla o růstu produkce (statistiky hodně vylepšovala závratná výroba zbraní), tak si toho občan deset let po „VŘSR“ mohl koupit méně než za carského Ruska a čísla z roku 1940 ukazují, že to bylo pořád stejné. V letech 1932 a 1933 navíc proběhl známý (a zřejmě úmyslně vyvolaný) hladomor na Ukrajině, který měl podle různých odhadů čtyři až deset milionů obětí na životech.
Až do konce své existence země vedené komunisty ani zdaleka nedosáhly životní úrovně na Západě. Jak známo, toaletní papír se v SSSR objevil v roce 1969. Lidé o něj nejdřív neměli zájem, protože proč něco takového kupovat, když se dají použít noviny. Začala tedy osvěta pro veřejnost a zájem vzrostl, což skončilo jako vždycky. Toaletní papír se stal nedostatkovým zbožím. V té samé době v Moskvě potají vzdali projekt letu sovětského občana na Měsíc, protože nosná raketa N-1 zoufale nefungovala, lépe řečeno pořád vybuchovala. Nakonec vybouchl celý komunismus.
Naši soudruzi ale nezoufají. Vždyť v kapitalistickém Rusku už skoro čtvrt století vládne pevnou rukou člen KSSS a důstojník KGB Vladimir Putin. Ten teď spojil síly s císařem, pardon, šéfem komunistické strany KLDR Kim Čong-unem a Viktor Orbán vzhlíží ke svým vůdčím vzorům v Moskvě a Pekingu. Aurora je stále na hladině, Lenin leží v mauzoleu, Kateřina Konečná je v europarlamentu a dlouholetý člen KSČ Andrej Babiš s českými komunisty zjevně počítá pro své vládnutí.
Zdá se, že komunisté nějak pookřáli a rádi by to se svými experimenty na lidech zkusili aspoň trochu znova. Škoda že si pro své pokusy nevybrali nějaký odlehlý kout Sahary, kde už není co zkazit.