Nová analýza studií případů, kdy se steroidní léky používaly k léčbě těžce nemocných pacientů s COVID-19, zjistila, že tyto léky významně pomohly snížit počet úmrtí a posílily dřívější předběžné důkazy o přínosu těchto léků.
Několik studií, které zahrnuly celkem 1700 pacientů, ukázalo, že řada kortikosteroidů – protizánětlivých léků, které mohou tlumit účinky hyperaktivního imunitního systému – může snížit počet úmrtí na nemoc COVID-19, a to přibližně o třetinu ve srovnání s pacienty, kteří steroidy nedostali. Vychází to z analýzy zveřejněné ve středu v časopise Journal of the American Medical Association.
Studii provedli vědci a lékaři povolaní Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Autoři analyzovali výsledky sedmi studií provedených od února do června, které hodnotily užívání běžně užívaných léků dexamethason, hydrocortison a methylprednisolon. Z 678 těžce nemocných pacientů, kteří dostávali steroidy, zemřelo 32,7 procenta ve srovnání se 41,5 procenta pacientů, kterým se dostalo obvyklé péče, nebo jim bylo podáno placebo (neúčinná látka sloužící ke kontrole).
Podle vědců se tak zvyšuje naděje, že by se levné a široce dostupné léky mohly stát standardními způsoby léčby závažných případů nemoci COVID-19.
„Připadá mi to jako jedno z prvních jednoznačných vítězství v pokusu bojovat proti COVID-19,“ uvedl v rozhovoru spoluautor analýzy Derek C. Angus, profesor medicíny na Pittsburghské univerzitě.
Doktor Angus ovšem varoval, že steroidy se zdají prospívat pouze velmi těžce nemocným hospitalizovaným pacientům. Zatím se jako účinné neukázaly žádné z těchto léků nasazených u pacientů při léčbě dřívějších stadií onemocnění. Je podle něj příliš brzy na to, abychom s jistotou věděli, jak steroidy při této nemoci fungují. Zdá se ale, že tlumí hyperaktivní imunitní odpověď organismu, která je považována za hlavní příčinu úmrtí u některých pacientů s nemocí COVID-19. Může ovšem také způsobit více potíží s vlastním imunitním systémem než samotný virus.
Před zveřejněním výsledků britské studie bylo užívání steroidů při léčbě pacientů s nemocí COVID-19 považováno za kontroverzní kvůli smíšeným výsledkům při užívání léků na jiné chorobné stavy, jako je sepse. Lékaři také vyjadřovali obavy, že potlačení imunitního systému může být při boji s virem riskantní.
Nutno poznamenat, že zprávy o nových vědeckých objevech v léčbě vážných nemocí je třeba brát opatrně, protože skutečný přínos a různé komplikace se ukážou až časem. Stejně tak by nebylo namístě, aby si někdo podle titulků zpráv všechno vyložil tak, že lidé „na steroidech“ jsou zázračně chráněni proti novému viru. To by se pak mohlo úsilí vědců obrátit v pravý opak.
(Zdroj: WSJ.com)