NÁZOR / Jakmile se na Parlamentních listech objeví někdo, kdo je označován za „bezpečnostního experta“, je celkem jasné, co uslyšíme. S bezpečností to nemá moc společného, aspoň ne tak, jak si ji představujeme. Jan Schneider, u kterého se stále pečlivě opakuje, že je „signatář Charty 77“, toto pravidlo dosvědčuje neustále.
Teď se nás pan Schneider snaží přesvědčit, že záhadná postavička Hradu Miloše Zemana je vlastně v pohodě.
„Jestli pan Nejedlý coby bývalý poradce bývalého prezidenta Zemana a bývalý jednatel ruského Lukoilu představuje současné bezpečnostní riziko? Buď je padlý na hlavu ředitel BIS, jestli si to myslí a plýtvá operativními prostředky zpravodajské služby sledováním Nejedlého, nebo je padlý na hlavu ten, kdo takovou (dez)informaci rozšiřuje třeba ‚s odvoláním na zpravodajské zdroje‘ nebo na ty, které ‚mají blízko ke zpravodajským službám‘,“ tvrdí Schneider 23. srpna na Parlamentních listech.
Těmi šiřiteli má na mysli novináře, zvláště některé. Dále pak říká, že by „doporučoval číst denní glosy Erika Besta“. V tom je asi tak všechno. Protože většina národa je ušetřena Bestových písanek, můžeme připomenout aspoň tu ve své době nejslavnější. Asi tak týden před ruskou invazí na Ukrajinu, kterou Kreml do poslední chvíle popíral, se Best okázale na twitteru ptal, jestli si stačí zajít na oběd, než to vypukne.
Na čí straně bije srdce „analytika“ Schneidera, je celkem patrné z jeho názoru na dění u nás i ve světě. (Na dezinformační média proklik nedáváme.)
Dne 24. dubna 2021 (rovněž v Parlamentních listech) shrnul situaci.
„NATO stupňuje napětí u ruských hranic, v Bělorusku byl zlikvidován pokus o puč, Západ chce vyřadit Rosatom ze hry o dostavbu Dukovan, nestíhá vyrábět preparáty na očkování proti covidu a chce zabránit očkování ruskou vakcínou, USA ztratily pozici světové ekonomické jedničky a doma začíná hrozit občanská válka, do Evropy migrují masy obyvatel, zčásti z oblastí a přes země, které evropské země pomohly destabilizovat. U nás se blíží volby a opozice nemá žádná témata,“ dozvěděli jsme se.
Pak nám odhalí, jak to podle něj bylo s účastí agentů ruské GRU na výbuších ve Vrběticích. „A tak se ředitel BIS rozhodl, že vyslyší jakési tajné přání, tu skrumáž jedním šťouchem rozstřelí a ještě dostane generálské prýmky a bude jmenován na další funkční období. Už dříve si vyzkoušel, jak řídké šlichty mu vedení státu a veřejnost spapaly, a nyní přišel s konspirační teorií, kde jsou důkazy v koncentraci sotva homeopatické… Není důvod věřit představitelům státu. Namístě jsou pochybnosti naprosto zásadní. Je totiž velmi pravděpodobné, že nic z toho, co řekl premiér (tehdy Babiš po zveřejnění zprávy o Čepigovi a Miškinovi), se nestalo. Že ono ‚důvodné podezření‘ je výmysl BISky… Nejblíže Vrběticím byli ti ruští agenti v Ostravě. Namístě je otázka, zda jsou z exploze podezřelé všechny osoby, které se v té době vyskytly v okruhu 100 kilometrů od Vrbětic?“ ptá se bombasticky Schneider.
Že ti dva přijeli do Česka s pasy na jiná jména jako Alexandr Petrov (Miškin) a Ruslan Boširov (Čepiga)) a pak se ještě pod dalšími falešnými jmény domáhali vstupu do vrbětického areálu, to ho neznepokojuje. Dvojice se motala také v britském městě Salisbury, kde byl vzápětí přiotráven novičokem zběhlý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. V televizi RT pak vykládali, že tam sice byli, ale jako turisté a své brouzdání kolem Skripalova domu vysvětlovali tak, že hledali věž katedrály.
Ale kdepak, pro Jana Schneidera je podezřelou osobou šéf BIS, kterého obviňuje z vytváření „konspiračních teorií“.
Zpět k Nejedlému. Na normálního člověka nedělá žádný dojem, že je to „bývalý poradce bývalého prezidenta“. Neměl žádnou oficiální funkci, ale dostal k dispozici prostory na Hradě. Až do října 2021 měl diplomatický pas. Ten mu vydal ministr zahraničí v úřednických vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka a Zemanův poradce a předseda Správní rady New Silk Road Institute Prague Jan Kohout, absolvent stáže na moskevské škole pro diplomaty MGIMO. Osoba s mezerami v životopise, které se týkají jejího pobytu v Rusku v 90. letech, a člověk, který byl jednatelem něčeho, co se jmenovalo LUKOIL Aviation Czech (akcie listinné na majitele) samozřejmě musí vzbudit zájem rozvědky.
Význam Nejedlého ukazuje jeden detail. „Příznačné je, že když se český prezident Zeman v květnu 2015 sešel v Moskvě v rámci oslav 70. výročí druhé světové války s Vladimirem Putinem, provázel jej na jednání právě jeho neplacený poradce Nejedlý. Nikoli český velvyslanec. Remek zůstal nedůstojně sedět v předsálí,“ psal Hlídací pes v roce 2017.
Kdyby byl Jan Schneider skutečný bezpečnostní expert a ne chodící parodie na toto označení, tak by u takové postavy vůbec nebral ohled na to, že je v něčem „bývalý“. Lidé jistého druhu nejsou nikdy „bývalí“. Otázka, jestli se Nejedlý náhodou nedostal na Hradě k tajným dokumentům, je zcela namístě. Tam ale dotyčné papíry velmi rychle skartovali, takže zjistit, kdo všechno se jimi zabýval, už dost dobře není možné. Škoda, našly by se na nich možná otisky velmi zajímavých tlapek.
Nejde o jednoho Schneidera a jednoho Nejedlého. Kdykoli dá Schneider najevo nějaký názor, vypadá to, jako když čte prohlášení TASSu.
„Pokud jde o dopad sankcí na Rusko, dlouhodobě lze konstatovat, že Rusku jen prospívají, jako březové metličky při saunování. Díky sankcím se například Rusko stalo v mnoha oblastech soběstačným a není důvod předpokládat, že se nevypořádá i s dalšími překážkami,“ vykládá Schneider na Parlamentních listech 15. července 2022 doslova totéž, co tvrdí Putin.
Takto u Jany Bobošíkové v jejím pořadu „Aby bylo jasno“ letos v červenci komentoval návštěvu ukrajinského prezidenta u nás a vysvětloval, proč nebylo žádné setkání s občany. „Já se domnívám, že čeští občané Zelenského nezajímají, protože je není o co pumpnout. On se potřebuje setkat jen s těmi, které může o něco pumpnout.“
O dodávkách zbraní Ukrajině (web iportal.24.cz dne 27. března 2023): „Západ si vyprazdňuje sklady, takže výzbroj, která proudí na Ukrajinu, je složená z tolika druhů, že se jakákoliv logistická podpora tolika druhů zbraní stává zcela nemožnou. Efektivita této ‚vojenské pomoci‘ je malá a krátkodobá – zato však její cena je vysoká.“
Jestli Jan Schneider něčím není, tak není bezpečnostním expertem. Na co on je vlastně expert?