Existují takové věci, jako je mobil, internet nebo notebook. Takto si ministr pro místní rozvoj a vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) rýpnul do své předchůdkyně a současné europoslankyně Kláry Dostálové (ANO), podle které „si vrabci štěbetají“, že šéf resortu „uprostřed katastrofy s digitalizací“ odjel na dovolenou. Exministryně narážela na digitalizaci stavebního řízení, která je terčem kritiky ze strany úřadů, odborných sdružení i stavebních firem. Bartoš přiznal, že skutečně odjel na čtyři dny s rodinou z Prahy pryč, normálně prý ale pracoval.
„Pane ministře Bartoši, předpokládám, že jste neodjel uprostřed katastrofy s digitalizací na dovolenou, jak si vrabci štěbetají, že? Díky za odpověď, ať se ten drb přestane šířit,“ pustila se na sociální síti X do pirátského ministra Ivana Bartoše jeho předchůdkyně Klára Dostálová.
Šéf resortu pro místní rozvoj její slova nenechal bez reakce. „Paní Dostálová, asi všichni tušíme, jak jste fungovala jako ministryně vy. Nicméně já si na rozdíl od vás vzhledem k agendě nemohu dovolit vypnout a nic neřešit,“ vpálil současné europoslankyni za hnutí ANO vicepremiér a šéf Pirátů.
Bartoš podle svých slov prý skutečně čtyři pracovní dny v Praze fyzicky nebyl, protože si jeho rodina přála na chvíli změnit prostředí. „Vzhledem k tomu, že máme čtyřleté dítě, je to zcela pochopitelné. Ovšem normálně jsem pracoval, řešili jsme každý den s kolegy nejen digitalizaci stavebního řízení, ale i další agendy, dával jsem nějaké vstupy médiím a řadu dalšího,“ pokračoval ve své reakci.
„Existují totiž takové věci, jako je mobil, internet nebo notebook, ale dle vašich výsledků chápu, že vy jste asi fanda papíru, poštovních holubů a kouřových signálů,“ vpálil Dostálové vicepremiér. „Z pohledu digitalizace stavebního řízení jste vy byla na dovolené coby ministryně čtyři roky,“ doplnil Bartoš poznámku na závěr.
O potížích chce mluvit Jurečka
Digitalizaci stavebního řízení doprovázejí od spuštění 1. července problémy. „Chtěl bych se omluvit za problémy, které náběh působí na kterékoliv straně, a uznávám, že čas na zorientování se v systému byl pro úředníky i vzhledem k možnostem velmi krátký. I podle zpětné vazby teď navazujeme další sérií školení a webinářů,“ napsal v pátek na sociální síti Bartoš. Polemizoval současně s názory, že původní systém byl lepší. Pokud by tomu tak bylo, nepanovala by podle něj před změnou tak hluboká nespokojenost s délkou stavebního řízení a celým procesem. Vicepremiér také poznamenal, že pod vedením nyní opozičního hnutí ANO ležel projekt digitalizace na ministerstvu osm let.
Téma bude zřejmě po návratu vládních politiků z dovolené řešit vládní koalice. O vysvětlení výhrad a hlavně o plán jejich řešení zažádá v rámci vládní koalice ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten se nechal slyšet, že informace z terénu od lidí, kteří se systémem stavebního řízení pracují, bere velmi vážně a bude chtít v rámci koalice od Bartoše detailní informace k výhradám pracovníků stavebních úřadů a především řešení situace.
Jurečka podle svých slov chápe, že při zavádění nových IT systémů se mohou vyskytnout komplikace, ale pokud přetrvávají týdny, pak je buď špatné zadání a řízení procesu, nebo chyba na straně dodavatele. „Na MPSV poslední dva roky děláme celou řadu změn v digitalizaci, vím, že to není jednoduché, ale chyby nesmí zastavit kvalitní služby pro občany a investory,“ vzkázal ministr Jurečka.
Děkuji všem za trpělivost
„Nikdo do toho nešel, protože bylo zřejmé, že to budou provázet komplikace, odpor ke změně a jde to proti různým zájmům. Nový stavební zákon a moderní digitální řešení potřeba byly a jsou a jsem vděčný za každého, kdo na téhle společné cestě pracuje a aktivně se podílí na její realizaci. Všem tlakům navzdory. Děkuji všem za dosavadní nasazení i za trpělivost, než se tato zásadní změna usadí a budeme z ní jako společnost benefitovat,“ popsal Bartoš.
Pokud něco podle něj způsobilo nižší propustnost stavebního řízení, tak to nebyl nový informační systém nebo jednodušší stavební zákon, ale uměle vyvolaná a živená panika před prvním červencem. „Je to hlavně zahlcení žádostmi podanými podle starého stavebního zákona, které neúměrně zatěžuje úřady. U řízení podle nového stavebního zákona jsme do konce roku prodloužili základní lhůty pro rozhodnutí stavebního úřadu na dvojnásobek,“ doplnil.
Potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení by podle Svazu měst a obcí (SMO) mohly znamenat skluz 13 000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září. Svaz varuje před kolapsem úřadů a také před dalšími škodami, které mohou plynout z nemožnosti čerpaní předjednaných dotací. Podobně jako Platforma pro zdravý stavební zákon, do které patří například Svaz podnikatelů pro stavebnictví, Česká komora architektů a Asociace developerů, žádá politiky o jednání, aby se řešily problémy digitalizace stavebního řízení.